Palm Fountain v Dubaji přitahuje velké množství návštěvníků. Aby ne, jde o největší fontány na světě. Ročně tuto úchvatnou vodní show shlédne okolo dvou milionů lidí.
Ani ne týden poté, co nejvyšší vůdce afghánského hnutí Tálibán Hajbatulláh Achúndzáda prohlásil, že se v zemi znovu zavede veřejné kamenování a bičování žen, objevila se informace, že byl v Kábulu otevřen Institutu cestovního ruchu a hotelnictví.
Země, patřící mezi nejpopulárnější turistické destinace světa před časem zavedla zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k tomuto kroku přistoupil poté, co začalo docházet k nadměrnému znečišťování pláží nedopalky. Navíc se začali se stížnostmi ozývat i turisté - nekuřáci.
Jak by vypadal ministr financí Zbyněk Stanjura, kdyby mu bylo šest let? Anebo naopak, jak může vypadat premiér Fiala v důchodu? Dnešní tváře českých politiků a političek jsme zadali do bezplatné aplikace Generated Photos a zeptali se. Výsledek si prohlédněte v naší fotogalerii.
Nedávno padl teoretický rekord, kdy se podle odborníků dají vyřešit všechny kombinace Rubikovy kostky do 20 tahů. K tomuto číslu dospěli američtí matematici poté, co podrobili zkoumání biliony kombinací. Dosud nejnižším výsledkem matematického problému, který už padesát let fascinuje laiky i experty po celém světě, bylo 22 tahů.
Téměř šestimilionové město patří mezi nejpopulárnějších turistické metropole jihovýchodní Asie. Je známé svou čistotou a nízkou kriminalitou, za kterými stojí pár neobvyklých zákonů. Ty zapovídají běžné činnosti, za které vyfasujete vysokou pokutu či pár ran rákoskou.
Nizozemská orientální tanečnice Margaretha Zelle, ve světě známá spíše jako Mata Hari, se v průběhu první světové války stala agentkou Německa i Francie. Jedenačtyřicetiletá milenka mnoha prominentů zemřela před francouzskou popravčí četou 15. října 1917.
Slovo “odaliska” pochází z turečtiny a původně znamenalo komorná nebo služebná. Volněji bylo využíváno pro označení konkubíny či sultánovy otrokyně. V muzejní mluvě se ale výraz používá pro vyobrazení ležícího ženského aktu, často v prostředí harému. Motiv se objevoval zejména v uměleckém stylu zvaném orientalismus, který byl populární v 19. století. Umělců, kteří se zobrazení odalisek věnovali bylo víc, ale tím neznámějším je bezpochyby francouzský malíř Henri Matisse (1869 - 1954).
Postavičky z oblíbené dánské stavebnice Lego mají stále zamračenější výraz ve tvářích. Podle novozélandské univerzity jde o znepokojivou změnu, která může negativně ovlivnit vývoj dalších generací dětí.
Záběr z expozice výstavy Antony Gormley / Pavla Melková v Galerii Rudolfinum. FOTO: Galerie Rudolfinum (se souhlasem) Prostorové instalace světoznámého sochaře Antonyho Gormleyho a básně české architektky Pavly Melkové od prvního zářijového čtvrtka zaplnily sály pražské Galerie Rudolfinum.
Sedmičlenná odborná porota České komory architektů (ČKA) nominovala jedenatřicet staveb do užšího výběru soutěže Česká cena za architekturu 2024. Cenu za Výjimečný počin v oblasti architektury získala záchrana Gočárových Automatických mlýnů v Pardubicích. Podívejte se na všechny stavby v naší fotogalerii.
Malba Henriho Matisse, která je ve sbírce amsterdamského Stedelijk Musea od roku 1941, bude vrácena dědicům židovského textilního továrníka Alberta Sterna. Ten byl při pokusu o útěk z nacistické Evropy donucen dílo pod nátlakem prodat.
V českých zemích dostali nejstarší řemeslo světa z nevěstinců do soukromých domů už husité. Jiří z Poděbrad však k práci lehkých žen zaujal pragmatičtější přístup. Podobně jako mnohem později Rakousko-Uhersko.
Některé statistiky uvádějí, že za život pročekáme neuvěřitelných sedm let. A to není zrovna málo. Jak tedy tento nenaplněný čas proměnit v okamžiky, které vám budou ku prospěchu?
Systému mořských proudů v Atlantském oceánu hrozí kolaps. Patří mezi ně i Golfský proud, který ovlivňuje klima na celé planetě a přináší teplou vodu k Evropě. Vyplývá to z odborné práce publikované před časem v časopise Nature.
Je potřeba zbavit jahodníky odnoží. Léto také není jen zahrada, nezapomínejme i na péči o pokojovky. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě čtvrtý týden v červnu.
Ačkoliv byla společnost v první polovině 20. století založená mnohem tradičněji, než je dnes, traduje se, že hollywoodské skandály minulých časů patřily k těm nejdivočejším z celé historie filmového průmyslu. Přinášíme alespoň některé z těch, na které se téměř zapomnělo.
Zdroj: Pixabay Až do nedělní noci jsme si museli počkat na výsledky, jak Češi hlasovali v Evropských volbách. Výsledných jednadvacet europoslanců je mix staronových a nových tváří, euroskeptických postav, proevropských postav, ale i těch, které vůbec neznáme a tudíž nevíme, co od nich máme čekat. Každopádně uspěly opoziční a protestní strany. Zamyslí se vládní pětikoalice? […]
Právnička Fiona Harvey se poznala v hlavní (a ne zrovna lichotivě zobrazené) hrdince seriálového hitu Sobík (Baby Reindeer), který uvádí Netflix. Seriál autobiograficky napsal komik Richard Gadd podle skutečných událostí. Ústřední postavou je kromě něj stalkerka, která se do něj zamiluje a obrátí mu život naruby. Ženou je v reálném životě Fiona Harvey. Ta teď žaluje Netflix a žádá zhruba čtyři miliardy korun.
Ačkoliv byla společnost v první polovině 20. století založená mnohem tradičněji, než je dnes, traduje se, že hollywoodské skandály minulých časů patřily k těm nejdivočejším z celé historie filmového průmyslu. Přinášíme alespoň některé z těch, na které se téměř zapomnělo.
Byla to tvář, která šokovala svět. Isabelle Caro, francouzská modelka a herečka, se v roce 2007 odvážila pózovat nahá pro kampaň proti anorexii, kterou sama trpěla. Její vyhublé tělo s vystupujícími kostmi bylo varováním před smrtelnou duševní chorobou, která ji nakonec stála život. Její příběh je silný, smutný a tragický. Článek přinášíme ke Světovému dni poruch příjmu potravy, který se uskuteční 2. června.
Na záchodech v Poslanecké sněmovně se loni v lednu našel kokain. Tedy tvrdá droga, která je v Česku nelegální. Nález ochranné služby se před veřejností ututlal, protože kokainu prý bylo jen malé množství. Na celou věc upozornily Seznam Zprávy. Jestli politici na pracovišti opravdu šňupou kokain, jsou to pokrytci.
Na Slovensku přituhuje, svoboda slova dostala na frak. Slovenská vláda v čele s premiérem Robertem Ficem (SMER) nejprve urvala křídla slovenským veřejnoprávním médiím. Ukazuje se, že tím válka s médii neskončila. Na cenzuru a pokusy o ovlivňování zpravodajství o víkendu upozornil moderátor pořadu Na tělo Michal Kovačič. Od vedení domovské televize Markíza dostal okamžitou stopku.
Ačkoliv byla společnost v první polovině 20. století založená mnohem tradičněji, než je dnes, traduje se, že hollywoodské skandály minulých časů patřily k těm nejdivočejším z celé historie filmového průmyslu. Přinášíme alespoň některé z těch, na které se téměř zapomnělo.
Hokejové mistrovství světa v hokeji, které v neděli vyvrcholí v Praze, má kromě sportovního rozměru i ten společenský. Češi po dlouhé době cítí národní hrdost! Miliony lidí sledují zápasy českého týmu v televizi, na internetu, v hospodách, parcích, domovech důchodců i doma. Důležité je, že hokej sledují a fandí společně.
Originál návrhu obálky k první ze série knih Joanne Rowlingové, tedy Harry Potter a Kámen mudrců (1997), pravděpodobně změní majitele. Očekává se, že nový majitel za něj nabídne rekordní částku.
Snad každý majitel zvířete vám potvrdí, že mu jeho miláček dokázal nejednou vykouzlit úsměv na tváři. Ne každý chovatel však tento moment dokáže zachytit fotoaparátem nebo alespoň mobilem. Až na tyto. Podívejte se na nejpovedenější finalisty fotografické soutěže o nejzábavnější momentku domácích mazlíčků.
Začátkem června si připomeneme 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky, před rokem to bylo 140 let od jeho narození. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra prezentují Kafku jako zvídavého cestovatele po celé Evropě, kterého fascinovala moderní technologie, rád sportoval a zajímal se o zdravý životní styl. Knihu "S Kafkou na cestách" vydalo nakladatelství Labyrint. Poprvé bude představena 25. května na pražském veletrhu Svět knihy.
V červnu bude výkonná rada ODS řešit, jestli ze svých řad vyloučí starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného. Ten svými výroky na adresu nemocné zpěvačky Anny Julie Slováčkové znovu dokázal, že do slušné a kultivované společnosti nepatří. Že raději nezůstal dělníkem bulváru. ODS by ho měla vyloučit bez pardonu.
Ačkoliv byla společnost v první polovině 20. století založená mnohem tradičněji, než je dnes, traduje se, že hollywoodské skandály minulých časů patřily k těm nejdivočejším z celé historie filmového průmyslu. Přinášíme alespoň některé z těch, na které se téměř zapomnělo.
Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nedávno na sociálních sítích potvrdil sílící kuloární spekulace, že už delší dobu nežije s manželkou Monikou. Slova o rozchodu ještě nevychladla, když se začaly množit jiné spekulace - že Babiš má novou lásku. Uhranout ho měla zrzavá kráska z jeho PR týmu Aneta Zicklerová.
Atentát na předsedu slovenské vlády Roberta Fica (SMER) posunul Slovensko zase o kus dál od západní Evropy. Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové je střelba na předního politika dalším milníkem, který se neděje v našich končinách, ale v zemích na východ od Česka.
Pařížská třída v centru Prahy se znovu probojovala mezi nejdražší ulice světa. Ve srovnání společnosti Cushman & Wakefield skončila celkově na 19. místě. V regionu střední a východní Evropy však žebříčku dominuje.
Do aukce jde jeden z nejznámějších obrazů spojených s moderní politickou osobností. Plakát pouličního umělce Sheparda Faireyho z roku 2008 nazvaný Naděje zobrazuje tvář tehdejšího demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy. Výtvarník zachytil kandidaturu muže, který se měl stát prvním americkým černošským prezidentem a "nadějí a změnu".
Kulaté domy jsou samy o sobě dost svérázné. Ale jedna nově památkově chráněná rezidence v Kalifornii nabízí zcela nový pohled na design. Tou stavbou je slavný otáčející se dům na hoře Helix v La Mesa v americkém San Diegu, jehož duchovními rodiči jsou Al a Janet Johnstoneovi.
Navštívili jsme s fotoaparátem retrospektivní výstavu otce pop-artu Roye Lichtensteina, kterou uspořádala u příležitosti 100 let od umělcova narození vídeňská síň Albertina.
Pařeniště i skleník je potřeba dostatečně větrat. Ale pozor, aby malé rostlinky nebyly v průvanu. Trávník zbavte plevele. Buď ručně, nebo pomocí vhodných chemických přípravků. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě druhý květnový týden.
Koncem dubna trochu překvapivě rezignovala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová z TOP 09. Přestože vědecká obec byla s její prací spokojená. Prý neuměla komunikovat. Nahradit ji měl akademik Pavel Tuleja. Ten ale skončil dřív, než začal. Celá nepovedená rošáda je pro vedení TOP 09 obří trapas.
Navštívili jsme retrospektivní výstavu ke stému výročí narození amerického pop-artového umělce Roye Lichtensteina, která představuje umělcovu mnohotvárnou tvorbu od 60. let 20. století. až po jeho pozdní období. Bezpochyby půjde o jednu ze středoevropských kulturních událostí roku.
Na displeji telefonu nebo monitoru počítače můžete sledovat, jak lidé nosí k hrobu „krále pop-artu“ lahve Coca-Coly nebo plechovky Campbellovy polévky. Právě tyto produkty ve svém díle proslavil Andy Warhol, nejdůležitější osobnost americké kultury druhé poloviny 20. století. Přenos běží nepřetržitě už jedenáct let.
Když už má kryptokomunita blízko k výtvarnému umění, obvykle to bývá umění digitální, označované jako NFT. Nedávná aukce v New Yorku však ukázala, že majitelé kryptoměn mohou zatoužit i po artefaktech fyzických. Tímto předmětem byl zápisník s nápisem vyzývajícím k nákupu bitcoinů, který se v roce 2017 mihnul v televizním vysílání. Vydražen byl za neuvěřitelný milion dolarů.
Slavná hodinová místnost v pařížském Musée D'Orsay se poprvé a jen na jednu noc přemění na hotel. Za návrhem stojí francouzský designér Mathieu Lehanneur, který vytvořil olympijskou pochodeň pro letošní hry v Paříži. Hodinová místnost muzea slibuje jedinečný výhled na zahajovací ceremoniál olympijských her.
Bicykly a jejich role v životě člověka představuje výstava Jízda v trutnovském Centru současného umění EPO1, kterou galerie pořádá společně s platformou Sport in Art. Díla více než čtyř desítek umělců několika generací je možné shlédnout až do začátku listopadu.
Noční mrazy přišly v dubnu po téměř tropických teplotách. Nejen zemědělci, ale i zahrádkáři, kterých jsou v Česku desítky tisíc, přišli během dvou mrazivých nocí o velkou část budoucí úrody. Redakce magazínu ČteSe.cz oslovila dva zahrádkáře, jak se s následky vypořádávají. Společné mají jedno - jsou smutní.
Pomalu začněte otužovat předpěstované letničky. Pokud už na jaře kvetoucí keře odkvetly, pusťte se do jejich stříhání. A na užitkové zahradě nezapomeňte na střídání kultur. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě první květnový týden.
Švédský průmyslový designér Sixten Sason (1912 - 1967) byl jedním z prvních moderních produktových designérů v Evropě, kteří se pohybovali mezi různými odvětvími průmyslu. Navrhl první fotoaparát pro značku Hasselblad, vysavače pro Electrolux a dlouhá léta byl hlavním designérem automobilky Saab. Přinášíme další díl seriálu, mapujícího IKONY DESIGNU 20. století.
Skladbou Start Me Up z roku 1981 zahájila tuto neděli legendární britská rocková kapela The Rolling Stones své nejnovější turné. První koncert proběhl na zaplněném stadionu v americkém Houstonu. Na turné představují svou nejnovější desku Hackney Diamonds, žánrovou směsici od hard rocku až po country.
Poslední dubnovou sobotu proběhl po celém světě Mezinárodní den sochařství. U té příležitosti se tým projektu Sculpture Line, který v tuzemsku propaguje instalace soch ve veřejném prostoru, pro pobavení a odlehčení zeptal umělé inteligence, jak by nejslavnější sochy historie vypadaly v Česku. Tady je výsledek.
Před deseti lety se skokem pod vlak zabila zpěvačka Iveta Bartošová. Její sebevražda byla vyústěním mnohaletého trápení, psychických problémů, toxických vztahů a závislosti na alkoholu a lécích. Bulvární média to všechno celé roky podrobně mapovala. Až do hořkého konce.
V době, kdy jsou skutečné soutěže krásy společností kritizovány za dehumanizaci žen, přišla společnost Fanvue s přehlídkou obrázků generovaných umělou inteligencí.
Podle zdrojů anglických médií začali královští úředníci zkoumat několikasetstránkový dokument s názvem „Operace Menai Bridge“. To je kód pro úmrtí krále Karla. Píše o tom například The Daily Beast. Aktuální zdravotní stav krále není známý, ví se pouze, že trpí rakovinou.
Světová fotografická organizace vyhlásila celkové vítěze soutěže Sony World Photography Awards 2024. Hlavní ocenění Fotograf roku získala francouzská fotografka Juliette Pavyová za sérii snímků o nucené antikoncepci a sterilizaci inuitských žen v Grónsku.
Manželé Charles a Ray Eamesovi byli přední dvojicí amerického poválečného designu. A po Raymondu Loewym snad i jeho největšími představiteli. Byli nejen úspěšnými fotografy, filmovými tvůrci a architekty, ale do dějin designu se zapsali především jako talentovaní návrháři nábytku. Přinášíme další díl seriálu, mapující IKONY DESIGNU 20. století.