„Žádná voda, žádná hygiena, žádné jídlo, jen bomby,“ shrnul situaci v některých částech Pásma Gazy mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) James Elder, který oblast před několika dny navštívil. (Na snímku ze 7. prosince stojí Palestinci frontu na mouku, kterou lidem distribuují agentury OSN a UNRWA, vyfoceno v Dajr al-Balah.)
Na snímku čekají vysídlení Palestinci na polévku distribuovanou dobrovolníky, vlastní potraviny už nemají. Vyfoceno 9. prosince v táboře pro vnitřně vysídlené ve městě Dajr al-Balah v Pásmu Gazy.
Naprostá většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy již byla nucena opustit své domovy. Boje mezi teroristy z Hamásu a izraelskou armádou zuří po celém území a obyvatelé i zástupci OSN tvrdí, že nyní již vlastně není kam bezpečně jít, i když Izrael toto tvrzení zpochybňuje. (Na snímku se příbuzní Palestinců, kteří přišli o život při útoku na školu UNRWA – provozuje ji agentura OSN pro palestinské uprchlíky –, loučí se svými drahými v márnici nemocnice Násir ve městě Chán Júnis, 5. prosince 2023. Izraelská armáda tvrdí, že se její brigáda dostala pod palbu operativců Hamásu střílejících z mešity a školy UNRWA.)
„Už několikrát jsme to řekli a říkáme to znovu. V Pásmu Gazy není nikde bezpečno, ani na jihu, ani v Rafáhu, ani v žádné takzvané bezpečné zóně,“ uvedl šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini. (Na snímku se skupina Palestinců snaží vyprostit uvězněné osoby po ostřelování v Chán Júnis, 7. prosince.)
Desítky tisíc lidí se kvůli bojům v Chán Júnisu přesunuly v několika posledních dnech do Rafáhu, který už je ale také přeplněný. (Na snímku z 10. prosince čekají Palestinci na dodávky potravin v centru zřízeném v uprchlickém táboře Dajr al-Balah, 10. prosince.)
Mnozí lidé spí na ulicích, nemají jídlo, vodu, elektřinu ani internet, který přitom mají podle izraelské armády využívat k tomu, aby zjistili, kde je v Pásmu Gazy bezpečno.
(Snímek automobilu rodiny, která v něm přespává. Parkuje u provizorního tábora, který vyrostl poblíž nemocnice Násir ve městě Chán Júnis, foceno 6. prosince.)
Palestinci čekají ve frontě na pitnou vodu, která je dovážena v mobilních nádržích, foceno 9. prosince. Místní vodovodní infrastruktura je velkém poškozena v důsledku izraelských útoků na Chán Júnis. Izraelská armáda má za to, že v tomto městě se ukrývá jeden z prominentních členů teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvár.
Na snímku z 6. prosince se kvůli nedostatku elektřiny stříhají vlasy za svitu mobilu. Vyfoceno v improvizovaném táboře, který vyrostl kolem nemocnice Násir.
Palestinské děti se hřejí u rozdělaného ohně, aby se v noci udržely v teple. Snímek ze 6. prosince z Chán Júnisu, kde se podle Izraelců skrývá šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár.
„Je to tragédie. Desítky tisíc vysídlených lidí nemají nic, ani jídlo, ani vodu. Nemají nic, čím by se přikryly v noci, kdy je chladno… Takže když je nezabijí bomby, zabije je zima, hlad, žízeň, nebo prostě jen ta hrozná realita, kterou zažíváme,“ řekl televizní stanici Al-Arabíja mladý dobrovolník organizace ActionAid Palestine. (Na snímku provádějí palestinští občané pátrací a záchranné operace, 7. prosince ve městě Chán Júnis.)
Zraněné děti čekají na lékařské ošetření v nemocnici Násir ve městě Chán Júnis, 5. prosince.
Na snímku zranění Palestinci v nemocnici Násir v Chán Júnisu poté, co byla zasažena při bombardování škola UNRWA, vyfoceno 5. prosince. Podle WHO nyní funguje, alespoň částečně, jen 14 ze 36 nemocnic v Pásmu Gazy.
Obyvatelé v Ráfahu hledají svůj majetek pod troskami zničených budov po izraelských útocích, foceno 9. prosince.
Těla Palestinců zemřelých při izraelských útocích na provizorních pohřebištích. Posloužily prázdné parcely. Jabalia, 9. prosince.
10/14