Na oběžné dráze nad Africkým rohem pořídil astronaut z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tuto fotografii severovýchodního pobřeží Somálska. Detailní snímek odhaluje pouštní krajinu leptanou větrem a vodou.
Tento snímek italské sopky Etna z 30. března vyfotila externí kamera namontovaná na ISS. Kvůli šikmému pohledu skrze atmosféru a lehké oblačnosti pobřeží vypadá zamlženě a méně zřetelně. Fotografie, jako je tato, sice nepřináší mnoho informací, ale zato nabízejí jedinečný pohled na mocný vulkán.
Pozdní odpoledne nad pouští v Saúdské Arábii, 13. dubna 2023. Rovnoběžné duny vytváří silný vítr v oblasti. Snímek pořídil astronaut na palubě ISS.
Když ISS odpoledne 3. května 2023 obíhala nad Saharou, pořídil astronaut tuto fotografii jižní Mauritánie. Výhledu dominuje linie tmavých kopců s plochými vrcholy, kterým se říká stolové hory.
Země a Měsíc z paluby ISS při průletu nad Irákem. Fotografie pořízená pod šikmým úhlem z výšky 406 kilometrů má perspektivu, která zvýrazňuje atmosféru a její samotný okraj. Modrý opar mizící v temnotě vesmíru je mezosféra. Ta sahá do výšky asi 80 kilometrů nad Zemí, kde ji střídá termosféra. Přestože je tato vrstva součástí zemské atmosféry, je už běžně považovaná za součást vnějšího vesmíru.
Oblačnost nad Crozetovými ostrovy, které se nachází mezi Jižní Afrikou a Antarktidou.
Nad hornatými ostrovy je vidět řada mraků, které se vytvořily v nižší vrstvě atmosféry. Znovu snímek pořízený astronautem z paluby ISS.
Jezero Siling zachycené na této fotografii z paluby ISS je jednou z největších vodních ploch Tibetské náhorní plošiny. Tentokrát okolní krajinu pokrývá čerstvý sníh z předchozího dne.
Působivou fotografii pohoří Andy v jihoamerickém Chile nepořídil astronaut, ale externí kamera s vysokým rozlišením.
Poloostrov Cape Cod v americkém státě Massachusetts, jak ho zachytil astronaut z ISS. Maják Long Point na poloostrově navádí lodě už od roku 1827.
Třicet kilometrů dlouhý úsek Násirova jezera, nádrže vytvořené Vysokou Asuánskou přehradou na egyptském Nilu, vyfocený z paluby ISS. Celé jezero se táhne do délky téměř 500 kilometrů.
Parinacota a Pomerape, dvě sopky v Andách na hranicích mezi Chile a Bolívií, objektivem astronauta z ISS. Vrcholy jsou pokryté sněhem. Podvečerní sluneční světlo vrhá skrze sopečné útvary dlouhé stíny.
Navzdory své rezavé barvě jsou tyto vodní tepny na Madagaskaru důležité pro biologickou rozmanitost. Snímek vznikl 30. září 2023.
Astronaut na palubě ISS pořídil i fotografii New Yorku. Stíny z mrakodrapů a dalších budov dávají fotografii dojem trojrozměrnosti.
7/13