Řeka Kongo stoupla na nejvyšší úroveň za více než 60 let. (Snímky v galerii byly pořízeny 10. ledna v regionu Kinsuka severně od Kinshasy.)
Špatné urbanistické plánování a slabá infrastruktura způsobily, že některé africké země jsou zranitelné vůči bleskovým povodním, které jsou v důsledku změny klimatu stále častější.
Ve středu řeka v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo, dosáhla úrovně 6,2 metru nad hladinou moře, rekord z roku 1961 je 6,26 metru, píše agentura Reuters s odkazem na Ferryho Mowu z tamního hydrologického úřadu.
Zaplaveno bylo několik čtvrtí v hustě obydlené Kinshase a další oblasti ve více než desítce provincií Demokratické republiky Kongo. Zahynulo téměř 300 lidí a postiženo bylo na 300 000 domácností. V sousední Konžské republice, jejíž metropole Brazzaville rovněž leží na řece Kongo, zemřelo už 17 lidí, zasažených je na 60 tisíc domácností.
Voda také smetla tisíce odhozených plastových lahví a dalších nečistot, které nyní ucpávají ulice.
„Bydlím v této čtvrti od narození a nikdy jsem takovou událost nezažila a nemám na to, abych šla žít jinam,“ řekla místní obyvatelka agentuře Reuters.
„Nepřekvapuje mě, že se hladina vody zvyšuje v tak velkém rozsahu,“ řekla agentuře osmnáctiletá místní klimatická aktivistka Ketsia Passouová.
„Nejvíc mě ale překvapuje, jak úřady mlčí, když mají pomáhat těmto rodinám, které trpí následky změny klimatu,“ dodala. Upozorňuje, že vláda nemá pro případ povodní žádný předem připravený plán.
Přívalové deště, povodně a následně sesuvy půdy trápí Kongo již od začátku prosince.
2/9