Pozemní kresby v místě objevu vyfotografoval dron. Aby bylo snadnější pochopit, jak kresby vypadají, jsou jejich obrysy na snímku znázorněné bílou čarou, ve spodní části fotografie se pak nachází měřítko. (Snímek zveřejněný univerzitou v japonské Jamagatě.)
Objevené kresby zahrnují lidské postavy, hlavy, hospodářská zvířata, velbloudy, kosatky, ptáky, kočky, ale také znázorněnou interakci mezi lidmi a zvířaty.
Institut Nazca z Jamagatské univerzity má na kontě 318 kreseb z celkem 430 figurálních geoglyfů, které byly objeveny pomocí technologie dálkového průzkumu Země (satelity, letadla a drony), ale protože náhorní plošina Nazca má rozlohu přibližně 500 kilometrů čtverečních, bylo z časového hlediska obtížné zkontrolovat všechny letecké snímky a následně provést terénní průzkum.
Díky využití umělé inteligence od společnosti IBM se rychlost objevování geoglyfů zvýšila šestnáctkrát. IBM pro tyto účely vyvinula model umělé inteligence, který si dobře vede i s malým množstvím tréninkových dat, což umožňuje identifikovat oblasti, kde se geoglyfy pravděpodobně vyskytují.
Kromě aktuálních výsledků se povedlo výzkumnému týmu identifikovat 1309 slibných lokalit, kde by se kresby ještě mohly vyskytovat. Terénní průzkum provedli archeologové zatím na čtvrtině z nich.
Slavné geoglyfy Nazca patří ke světovému dědictví UNESCO. Jsou více než 2000 let staré. Jedná se o geometrické zvířecí obrazce, které lze vidět pouze z oblohy. Význam geoglyfů nebyl nikdy plně pochopen.
Nachází se zhruba 400 kilometrů jihovýchodně od Limy v departementu Ica. Náhorní plošina Nazca je dnes pouštní oblastí, ale je zřejmé, že přibližně v období let 200 př. n. l. – 800 n. l. ji intenzivně využívali indiáni kultury Nazca.
2/7