Do Indonésie se z Nizozemska vrátily stovky předmětů, které byly ze země neoprávněně odvezeny v koloniálních dobách. (Repatriovaná socha Nandi v Národním muzeu Indonésie v Jakartě, 11. října.)
„Je to podruhé, co vracíme předměty, které nikdy neměly být v Nizozemsku, na základě doporučení Výboru pro koloniální sbírky,“ řekl nizozemský ministr školství, kultury a vědy Eppo Bruins. (Na snímku repatriovaná socha Brahmy vystavená v Národním muzeu Indonésie v Jakartě, 11. října.)
První vratka proběhla v létě 2023. (Na snímku šperky z repatriované sbírky vystaveny v Národním muzeu v Jakartě, 11. října.)
Tentokrát Indonésie dostala zpět 288 artefaktů. A vystavila je.
Evropu opustily například sochy Bhairavy, Nandi, Ganéši a Brahmy, přivezené do Nizozemska z Jávy v první polovině 19. století. (11. října)
Dále sbírka Puputan Badung zahrnovala zbraně, mince, šperky či textilie, které byly ze souostroví odvezeny v roce 1906. (Repatriované šperky vystavené v Národním muzeu v Jakartě, 11. října.)
Na snímku zaměstnanci v Národním muzeu Indonésie otevírají bednu s párem dřevěných dveří ukradených v roce 1906. (Vyfoceno 18. října.)
Repatriace má i kritiky, kteří se podle listu The New York Times ptají, jak budou chudší země vrácené předměty skladovat. (Snímek ze slavnostního znovuotevření Národního muzea Indonésie, 11. října.)
„Zloděj nemůže právoplatným vlastníkům říkat, co mají dělat se svým majetkem,“ řekla ke kritice repatriací Marieke van Bommelová, ředitelka nizozemského Národního muzea světových kultur. (Snímek ze slavnostního znovuotevření Národního muzea Indonésie v Jakartě, 11. října.)
1/9