Hotel Titanic Palace v egyptské Hurghadě. Dějiště jednoho z nejznámějších kriminálních případů v novodobé historii Česka. Snímek z dokumentu Kauza Kramný.
30. července 2013 byly na hotelovém pokoji nalezeny dvě mrtvé české turistky - šestatřicetiletá Monika Kramná a její osmiletá dcera Klára. Snímek z dokumentu Kauza Kramný.
Z rodiny přežil jen manžel, respektive otec mrtvých Petr Kramný. I on ale musel do nemocnice. Tvrdil, že všichni tři měli v noci průjmy a zvraceli. To přisuzoval tomu, že se zřejmě otrávili jídlem. Žádní další hosté hotelu ale problémy neměli.
"Zjistil jsem nejdříve, že je dcera mrtvá. Když jsem na ni sáhl, byla úplně ledová. Okamžitě jsem rozsvítil světlo. Viděl jsem, že je celá flekatá, fialová. (...) Skočil jsem na manželku, otočím ji a má úplně otevřené oči a pusu," popisoval Kramný několik dní po události pro televizi Nova chvíli, kdy zjistil, že je jeho žena a dcera mrtvá. Snímek z dokumentu Kauza Kramný.
Domů do Karviné se ale Kramný vrátit nemohl. Egyptské úřady mu kvůli pokračujícímu vyšetřování odebraly cestovní pas.
Stal se hlavním podezřelým z vraždy Moniky a Kláry Kramných. Egyptští lékaři při pitvě zjistili, že žaludky zemřelých rozleptal silný jed. "Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," řekli egyptští policisté Lidovým novinám. Snímek z dokumentu Kauza Kramný.
Kramný nakonec strávil v Egyptě tři měsíce. Většinu času trávil sám na hotelovém pokoji. Neuměl anglicky ani arabsky, v Hurghadě se tedy s nikým nedorozuměl.
Po pár dnech ale začal aktivně komunikovat s novináři. Na snímku je Kramný s redaktorem Blesku Etiennem Bláhou. Podle výpovědí novinářů Kramnému silně záleželo na tom, co si veřejnost o jeho případu myslí. Reportéra Novy Martina Kočárka se měl i zeptat, zda dostatečně projevuje emoce na kameru. Snímek z dokumentu Kauza Kramný.
Po návratu do Česka Kramný žil běžným životem, vrátil se i do práce. Nedařilo se mu ale uniknout silné pozornosti médií, která například zjistila, že si našel milenku. Na snímku při rozhovoru s médii u hrobu Moniky a Kláry Kramných.
Pečlivě ho nicméně sledovala nejen média, ale také policie, která převzala vyšetřování případu od Egypťanů. V lednu podstoupil Kramný výslech na detektoru lži. V únoru jej pak policisté zatkli. Obvinili jej z dvojnásobné vraždy a Kramný putoval do vazby.
V dubnu 2015 pak moravskoslezští kriminalisté uzavřeli případ s překvapivým závěrem. Monika a Klára Kramné zemřely na zástavu srdce po zasažení elektrickým proudem. Zavraždil je Petr Kramný.
Případ se dostal poprvé k soudu v červnu 2015. Kramný plánoval rozšířenou sebevraždu, nakonec však pro ni nenašel dost odvahy, uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Vít Legerský.
Kramný ale dále vinu odmítal. Oporu měl i v posudku znalce obhajoby, podle kterého ženy zemřely na následky infekce a otravy.
U soudu také zazněly výpovědi mnoha svědků, například Kramného matky. Ta trvala na tom, že její syn nic nespáchal. Na snímku je vlevo s Kramného otčímem.
Kramného zprvu podporovala také jeho sestra, u soudu ale řekla, že bratrovi už nevěří. Znepokojilo ji jeho chování po smrti manželky a dcery. Podle ní se Kramný zajímal zejména o dědictví a o to, zda mu Monika Kramná nebyla nevěrná.
Kvůli rozporům znalců byl v září 2015 soud odročen. Revizní posudek ale ukázal, že příčinou smrti byl zásah elektrickým proudem a otravu lze vyloučit. Vyvrácena byla i další Kramného tvrzení. Oběti podle pitvy netrpěly průjmem, jak tvrdil. A navíc po smrti někdo s těly manipuloval.
V lednu 2016, dva a půl roku po smrti Moniky a Kláry Kramných, soud uznává Petra Kramného vinným z jejich smrti a posílá ho na 28 let do vězení. Mimo to musí také zaplatit příbuzným manželky osm milionů korun.
V prosinci 2016 přibyl ještě jeden verdikt. Soud Kramného uznal vinným také z křivého obvinění. Měl si vymyslet, že jej zmlátil policista, který ho vyslýchal.
V roce 2018 Kramný podal návrh na obnovu řízení. Na snímku s advokátkou Janou Rejžkovou. To ale loni v srpnu soud zamítl.
V roce 2023 Kramný podal další stížnost. Tu 1. listopadu 2024 Ústavní soud shodil se stolu.
13/20