Malpelo leží asi 500 kilometrů od pevninské Kolumbie. Vody okolo ostrova jsou bohaté na život, a tak lákají ilegální rybářské lodě z velké dálky, mnohé ze sousedního Ekvádoru, jiné z Panamy, Kostariky nebo třeba z Číny, kde jsou žraločí ploutve pochoutkou.
(Člen kolumbijského námořnictva se potápí v rezervaci fauny a flóry Malpelo, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, 8. září 2024.)
Posádka katamaránu Silky je postrachem lodí, které přijíždí do rezervace lovit, popisuje agentura AFP.
(Katamarán Silky, Malpelo, 8. září.)
Aktivisté beze zbraní a záloh odhánějí tato plavidla, vyhrožují, že je nahlásí úřadům, a dokonce se potápějí, aby odřízli žraloky zachycené v sítích nebo na vlascích.
(Pohled na chráněné vody okolo ostrova Malpelo, 7. září.)
Tým milovníků žraloků je aktivní nepřetržitě od roku 2018. Tvrdí, že se mu daří situaci v rezervaci okolo ostrova Malpelo měnit: prý za tu dobu zachránil 508 živých zvířat, odehnal 302 lodí a zabavil přes 70 tisíc metrů rybářských vlasců.
(Ještěrka dvojjazyčník loupeživý a krab v rezervaci Malpelo, 8. září 2024.)
„Tato loď musí být v pohotovosti v podstatě 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ řekla agentuře AFP kolumbijská potápěčka Erika Lopezová, zakladatelka nadace Biodiversity Conservation Colombia. Lopezová sní o tom, že se její projekt rozšíří na celou flotilu plavidel.
Ostrov představuje největší chráněnou zónu bez rybolovu ve východním Tichomoří. Rozprostírá se na ploše o více než 850 000 hektarech a je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
(Terej tichomořský a diploglossus millepunctatus, Malpelo, 8. září.)
„O úspěchu projektu svědčí to, že se (pytláčtí rybáři) nevracejí,“ uvedla Lopezová, která svou nadaci založila s pomocí australského filantropa. Od loňského prosince prý posádka nezaznamenala žádnou loď.
(Ekvádorská loď, která veze ilegálně ulovené ryby, 8. září.)
Projekt se zrodil kvůli tomu, co aktivisté označují za nedostatek oficiální ochrany žraloků, kdy námořnictvo zatýká rybáře pouze tehdy, když na ně náhodou narazí při rutinních hlídkách proti pašerákům drog.
(Terej tichomořský na ostrově Malpelo, 8. září.)
V letech 2012 až 2022 zabavily kolumbijské úřady více než 334 tun rybího masa nelegálně vyloveného z tamních vod.
V roce 2020 vláda bývalého prezidenta Ivana Duqueho lov žraloků zakázala v průmyslovém i malém měřítku, aby se pokusila ochránit mořské populace. Zákaz byl ovšem mezitím částečně zrušen.
(Loď kolumbijského námořnictva ARC 7 de Agosto hlídkuje 7. září poblíž rezervace Malpelo.)
8/10