Hasiči odstraňují jeden z vraků automobilů ve výjezdu z parkoviště v nákupním centru oblasti Aldaia poblíž Valencie.
Pátrání po obětech povodní jsou v zatopených podzemních prostorách velmi složitá, záchranáři se musejí brodit špinavou vodou plnou odpadu a bláta.
Záchranáři prohledávají podzemní parkoviště v Paiportě u Valencie. Z těchto míst se stále nepodařilo odčerpat vodu.
Hasiči se snaží vyprostit vrak automobilu z výjezdu nákupního centra v Aldaiě poblíž Valencie. Počty pohřešovaných se stále mění, přepokládalo se, že mnoho lidí uvízlo právě v podzemních parkovištích.
Pohled od jednoho ze zatopených vjezdů podzemních garáží nákupního centra na okraji Valencie, záchranáři pracují v otřesných pomínkách.
Podzemní garáže nákupního centra Bonaire v Aldaie ve Valencii monitorují i drony. Spekulovalo se o tom, že by zde mohlo být i 250 mrtvých. Police po kontrole prvních padesáti automobilů žádná těla nenašla.
Do postižených oblastí dorazila i armáda s těžkou technikou, ulice jsou zavalené hromadami vraků automobilů, na jejichž odklízení holé ruce nestačí.
Vojáci pomáhají uklízet v Paiportě u Valencie. Na záchranných akcích se podílejí také četníci civilní gardy a příslušníci státní policie. Kromě pátrání po obětech je jejich cílem zprůjezdnit silnice, aby mohla být lidem dopravována pomoc.
Obyvatelka Paiporty, jedné z nejvíce zasažených obcí, umývá rodinné fotografie od bláta. Mnozí lidé z této obce přišli o úplně všechno.
Svatá soška mezi odpadky v obci Benetússer, kterou obývá třináct tisíc lidí. V pátek se zde podařilo zachránit ženu, která strávila tři dny uvězněná v autě v hromadě vraků automobilů. Její švagrová, které seděla vedle ní ve voze ,zemřela.
Úklid bláta v obci Alfafar poblíž Valencie, kde byly povodně velmi tragické. Místní obyvatelé během záplav vyhazovali lana či provazy z balkónů a oken, aby se jich mohli chytit lidé, které unášel proud vody ulicemi. Tak to alespoň popsal jeden z obyvatelů Alfafaru reportérovi listu El País.
Ve sportovním centru v Sedaví na okraji Valencie se shromažďuje pomoc pro obyvatele postižené povodněmi. Lidé potřebují nejen ošacení, ale i jídlo a vodu.
Poděkování dobrovolníkům za pomoc při odklízení trosek po záplavách někdo napsal v Paiportě u Valencie blátem přímo na zeď. V zasažených oblastech pomáhá na sto tisíc dobrovolníků, španělská vláda na jihovýchod země vyslala i pět tisíc vojáků, další dva a půl tisíce jich ještě dorazí.
Figurka stojí uprostřed odpadků ve španělské Catarroja.
Obvyatelka Paiporty, jedné z nejvíce postižených obcí. Záplavy si zde vyžádaly desítky mrtvých, prudký proud vody strhával automobily i s řidiči ze silnice, několik obětí bylo hlášeno z tamního domova pro seniory.
Lidé z obce Benetússer museli ze svých domovů vyházet veškeré zařízení, protože je poničila voda a bláto. Cesty jsou doslova zavalené odpadem, který nelze kvůli neprůjezdnosti komunikací odvážet.
Úklidové práce v Paiportě komplikuje všudypřítomné bláto, které v některých částech obce sahá lidem až po kotníky.
Loď Galicia připlouvá do přístavu. V minulosti se účastnila při mnoha humanitárních misí. Dvě lodě třídy Galicia byly do španělské služby byly zařazeny v letech 1998 a 2000. Pomáhaly při likvidaci následků ztroskotání tankeru Prestige a následné ropné skvrny nebo při poskytování humanitární pomoci v Iráku. Účastnily se také akcí proti pirátům v Indickém oceánu a u pobřeží Somálska, operace na podporu mírových sil OSN v Libanonu a ve španělské Melille pomáhaly v boji s covid-19.
Loď Galicia španělského námořnictva dorazila se 104 příslušníky námořní pěchoty a dvěma vrtulníky. Na palubě měla sedm těžkých transportních vozidel, která mohou být použita mimo jiné k zásobování potravinami, a dvě lehká, která se mohou rychleji přesouvat tam, kde bude třeba.
Galicia přivezla kromě vojáků i potřebnou těžkou techniku. Loď je rovněž vybavená operačním sálem a osmi lůžky jednotek intenzivní péče.
Loď Galicia kotví v přístavu. Na konci devadesátých let minulého století poskytovala humanitární pomoc ve Střední Americe po hurikánu Mitch.
Příslušníci Výsadkové ženijní eskadrony (EZAPAC) při vyhledávání těl využívají i drony.
Dron prohledává Barranco del Poyo na okraji Valencie.
Vojáci vyhodnocují záznamy z dronu, který pátrá po obětech.
14/24