Budova ze 70. let minulého století byla v roce 2001 už deset let zavřená a chátrala. Město si s ní nevědělo rady a nakonec ji prodalo sběrateli Pavlu Nejtkovi za symbolickou korunu.
Ve varnsdorfském kině s panoramatickým plátnem poprvé promítali v roce 1971. Diváci tehdy viděli americký válečný film Bitva v Ardenách z roku 1965.
Ke kulatému kinosálu přiléhal poměrně luxusní hotel, což se dnes z pohledu ne příliš turisticky atraktivního města s mnoha problémy zdá trochu předimenzované. Tehdy byly ale ve městě tři velké fabriky (Velveta, Elite a TOS Varnsdorf) a začala růst i první velká sídliště.
Vývěsní štíty dnes lákají na různé filmy. Velký ohlas měl v kině dokument Dajori. Vypráví příběh rodiny Hučkových, pečující o devět dětí.
Takhle v 70. letech minulého století vypadal vstup do kina.
Chodbu zdobily dřevěné obklady.
Prostor je dnes více rozdělený, některé historické prvky, zejména světla v něm ale zůstaly.
Dnes navíc vynikají neonové nápisy.
Pavel Nejtek v kině kromě nového sálu vybudoval restauraci a bar.
Posezení v předsálí je v kulisách staré techniky.
Majitel kina začal se sbíráním promítaček v dětství. "Dnes už mám takovou pověst, že jakmile se někde v republice ruší kino, lidé v kuloárech říkají, že Panorama už pro to jede," říká promítač.
Všechny stroje, z nichž některé jsou i sto let staré, jsou dodnes funkční. Nejtek je umí opravit a zprovoznit.
"Otec měl v Praze dílnu, vyráběl neony a jednou mu jeho známý nechal projektor z jednoho letního kina. Začal jsem to tímto způsobem objevovat, a když jsem šel studovat do Prahy, měl jsem promítání filmů jako vedlejší zaměstnání," popisuje Nejtek.
Každý z projektorů má svůj vlastní příběh a do některých musel Nejtek sehnat i některé potřebné součástky.
Ze sedmdesátkového filmu promítá několikrát do roka, především pak při Panoramatickém Weekendu v rámci Filmového festivalu Nisa.
V projekční kabině má k tomu veškeré vybavení, ale i digitální projektor, který využívá k běžné projekci.
Takhle vypadal kinosál v 70. letech minulého století.
"Když jsem tady přišel poprvé, byly tu zničené sedačky a zničená střecha. Po rekonstrukci jsem většinu vybavení sehnal z kin, která se rušila. Sedačky jsou ze tří různých míst," vysvětluje Nejdek.
Přestože Nejdek dává přednost analogovému filmu, Centrum Panorama bylo jedním z prvních jednosálových kin, které se v roce 2010 úspěšně digitalizovalo ve standardu DCI.
Kapacita dosahující 550 míst se obvykle nezaplní. Při premiéře filmu Dajori se to ale téměř podařilo.
Film, který vypráví o osudu ženy, jež se ujala dětí své sestry, přitáhl pozornost nejen romské komunity ze Šluknovského výběžku.
15/23