Čs. jednotky procházely po celou dobu svého pobytu na Britských ostrovech velmi intenzivním výcvikem. Ukázky fotografií z knihy "Kříže a hvězdy od Dunkerque" připomínající účast československých vojáků při obléhání Dunkerku v roce 1944.
Jedním z několika desítek čs. vojáků, kterým se po pádu Francie podařilo dostat na jaře 1941 přes Maroko a Antily do Velké Británie, byl i pan "Nepolapitelný" - Jan Smudek. Na snímku z roku 1941 s prezidentem Edvardem Benešem.
Českoslovenští vojáci se od britských lišili hodnostním označením, nášivkou „CZECHOSLOVAKIA“ umístěnou pod nárameníkem a odznakem na čepici, případně čs. státní vlajkou na přilbě.
Po reorganizaci v červenci 1941 se z I. dělostřeleckého oddílu stal znovu 1. dělostřelecký pluk.
Od září 1943 procházely jednotky obrněné brigády intenzivním výcvikem. Hlavní údernou silou čs. jednotky se staly dva tankové prapory. Na snímku britské tanky Crusader.
Jedno z posledních cvičení obrněné brigády před zařazením do operace OVERLORD. Bridlington, srpen 1944.
Podzim 1944. Příjezd vojáků protektorátního Vládního vojska, kteří v Itálii přeběhli na stranu spojenců, k doplňovacímu výcviku do Velké Británie.
Jedna z novoročenek Čs. samostatné obrněné brigády na dunkerské frontě.
Němci zatopili rozsáhlé oblasti v dunkerském předpolí. Záplavová jezera v jižním a jihovýchodním úseku fronty se staly pro obléhatele nepřekonatelnou překážkou.
Zatopená krajina u Dunkerku.
Krajina u Dunkerku připomínala spíše kulisy 1. světové války.
U Dunkerku probíhala i intenzivní letecká válka. Na snímku německý letoun Fw 190 sestřelený spojenci.
Čs. tankisté se 5. listopadu 1944 ve východním úseku fronty připravují k útoku na německé pozice.
Kořistní německé rakety.
Poškozené domy u Dunkerku.
Tank s pěším desantem čs. vojáků před útokem 5. listopadu 1944.
Viceadmirál Friedrich Frisius se stal symbolem fanatického a nesmyslného odporu, který stál život stovky německých i spojeneckých vojáků.
Čs. propaganda vyzývala německé vojáky ke složení zbraní a zanechání zbytečného odporu. Desítky příslušníků Wehrmachtu dezertovaly. Další skončili svůj život v minových polích, bažinách nebo je zastřelili jejich vlastní spolubojovníci.
Generál Alois Liška na bitevním poli.
Bojové akce obléhatelů ztěžovala všudypřítomná německá minová pole.
Vzdávající se němečtí vojáci jsou 5. listopadu 1944 odváděni do zajetí.
Odzbrojováni německých vojáků zajatých během útočných akcí 5. listopadu 1944.
Unikátní fotografie čs. válečných zajatců internovaných v bývalé městské věznici v Dunkerku. Od října 1944 až do počátku dubna 1945 se Němcům podařilo zajmout pouze sedm příslušníků Čs. samostatné obrněné brigády.
Vojáci Čs. samostatné obrněné brigády na přesunu od Dunkerku. V popřední skupina důstojníků motorizovaného praporu. S páskou přes oko je velitel 2. roty kpt. pěch. Karel Vrdlovec.
Vojáci Kombinovaného oddílu na československo - německých hranicích v Muhlbachu (dnes Pomezí) u Chebu dne 1. května 1945.
České civilní obyvatelstvo nadšeně vítá příjezd své zahraniční armády.
Tanky Cromwell obrněné brigády defilují 30. května 1945 v Praze. Pro řadu vojáků se tato chvíle stala alespoň dodatečným zadostiučiněním.
Také u Národního divadla vojáky obrněné brigády zdravily tisíce Pražanů.
Tankisté obrněné brigády shromáždění v Praze na Vypichu čekají 30. května 1945 na příjezd prezidenta Beneše.
Po návratu z Prahy čekala jednotky obrněné brigády, 1. června 1945 reorganizované na I. čs. tankový sbor, několikaměsíční služba na demarkační čáře v jihozápadních Čechách.
V létě 1945 byl Alois Liška povýšen na divizního generála a jmenován velitelem Vysoké školy válečné a Kurzu pro vyšší velitele.
Fotografie z novodobé rekonstrukce k uctění památky československých vojáků, kteří bojovali u Dunkerku. Na snímku: Obsluha protitankového kanonu.
Kanonová houfnice s obsluhou.
1/39