Sklad elektrických součástek postavený u továrny na captagon na okraji Damašku byl plný pilulek určených na export.
Při pašování drogy sloužila jako skrýš i vydlabaná jablka s polystyrenovými kuličkami.
Droga byla nalezena v dutých melounech připravených k transportu. V Evropě není příliš známá, ojedinělé zásilky byly objeveny v Řecku a Itálii. Míří ale hlavně do zemí Blízkého a Středního východu.
Syntetický stimulant byl uložen i do elektrosoučástek ve skladu u továrny na okraji Damašku. Sypaly se z nich tisíce tablet.
Jako důmyslná skrýš pro drogu sloužily i makety oblázků. Velkým odbytištěm je Saúdská Arábie.
Továrna na captagon stojící na předměstí Damašku patřila k velkým výrobnám. Účinnou látkou captagonu je fenetylin, o něco mírnější forma amfetaminu. Na výrobě se podíleli syrští vládní představitelé. Drogy se vyráběly v jednoduchých laboratořích pod dohledem syrských vojáků. Z prodeje captagonu profitoval i Bašár Asad, jehož bratr Maher Asad měl výrobu a distribuci drogy na starosti.
Rozházené pilulky v továrně na captagon na předměstí Damašku. Výrobna byla údajně napojena na Asadova bratra Mahera.
Povstalec ukazuje na zařízení na výrobu captagonu, který byl důležitým syrským vývozním artiklem a který stojí za epidemií zneužívání drog v bohatých státech Perského zálivu.
V továrně u Damašku bylo uskladněno i obrovské množství surovin potřebných pro výrobu drogy. Tento syntetický stimulant dává lidem pocit neporazitelnosti, necítí hlad, únavu, strach.
9/9