V údolí Hula, kde se nachází jedinečná ptačí rezervace, se vzduchem nese hejno jeřábů popelavých, v dálce se vznáší kouř a jejich zvuk přehlušuje hluk izraelských vojenských vrtulníků v dálce.
(Hejno pelikánů letí nad údolím Hula v severním Izraeli u hranic s Libanonem během zimní migrace z Evropy do Afriky, 29. října.)
Válka mezi Izraelem a bojovníky proíránského libanonského hnutí Hizballáh, kterou v listopadu zastavilo příměří, se propsala do přírodních rezervací na severu Izraele: divoká prasata zasažená šrapnely, stromy lehlé popelem a spousta ohořelé vegetace.
(Gazely se pasou v pohraniční oblasti Izraele, vyfoceno 9. července.)
Inbar Rubinová (na snímku), ředitelka Přírodní rezervace údolí Hula, už během bojů upozorňovala na dopady, které měl na ptáky hluk bojů. „Hluk války, zvuky zásahů, padání (raket) a hlasité dunění - to jsou zvuky, které ptáci slyší,“ řekla Rubin. „Je to obrovský zdroj stresu.“
„Lidé mi říkají: ‚Páni, ptáci musí být šťastnější, protože tu nejsou lidé‘, ale škody, které válka působí přírodě, jsou milionkrát větší než škody, které způsobují návštěvníci,“ řekla Rubinová agentuře AFP.
(Zaměstnanec izraelského úřadu pro ochranu přírody a parků kontroluje spálený strom po raketovém útoku z Libanonu v přírodní rezervaci Tel Dan na severu Izraele, 4. listopadu.)
Rezervace je mezinárodně známá jako místo odpočinku stovek milionů ptáků, kteří během jarního a podzimního období migrují z Evropy a Asie do Afriky a zpět. Žijí zde pelikáni, kachny, orli a další draví ptáci, ale také plameňáci, což je podle Rubinové „poměrně nový fenomén“.
Předchozí zimu přilétlo do rezervace asi 50 000 jeřábů, řekl ornitolog Yossi Leshem, „a pro ně to byl opravdu ráj“.
(Yossi Leshem, izraelský ornitolog a zakladatel mezinárodního centra pro výzkum migrace ptáků, pózuje pro fotografii před svým domem v izraelské osadě Har Gilo nedaleko Jeruzaléma, 30. října 2024.)
Dodal však, že po začátku války mezi Izraelem a Hizballáhem se počet přilétajících ptáků snížil o 70 procent.
(Hejno jeřábů šedých letí v rezervaci Agamon Hula Valley v severním Izraeli, 29. října.)
„Dopady války budeme cítit ještě mnoho let,“ řekl agentuře AFP. Škody se neomezují pouze na rezervaci. Izraelský úřad pro přírodu a parky odhadl, že od útoku palestinských teroristů z Hamásu 7. října 2023 bylo po celé zemi vypáleno přibližně 37 400 hektarů přírodních rezervací, národních parků, lesů a volných ploch. Trpí ale také divoká zvěř včetně dikobrazů, hadů a divokých prasat.
(Hejno jeřábů šedých letí v rezervaci Agamon Hula Valley v severním Izraeli, 29. října.)
4/8