Anna Ratnayake žila pět let na Srí Lance, vdala se za místního muže a rozjela tam vlastní podnikání. Pod značkou Anna in the Jungle dávala práci místním ženám, které vyráběly bytové doplňky.
Podnikání se ale nerozjelo tak, jak si Anna přála, stejně tak přestalo klapat její manželství. Na jaře se vrátila zpět do Česka a reflektuje, jaká byla pětiletá zkušenost na asijském ostrově.
"Vnímala jsem jako neúspěch, že se podnikání nerozjelo tak, jak jsem si plánovala. Doteď se s tím smiřuju," říká osmadvacetiletá Anna, která zadávala osmi místním ženám výrobu bytových doplňků.
Produkty z rukou srílanských žen se prodávaly téměř výhradně do Česka a dominovaly jim takzvané macramé - bytové doplňky splétané do geometrických tvarů ze šňůr a provázků.
Vyráběly také závěsy na květináče, vyšívané polštáře nebo květinové koše.
Bylo přitom na nich, s jakou rychlostí se do práce pustí a kolik si přivydělají. Anna tak chtěla podpořit místní ženy, které čelí nerovnosti na pracovním trhu a většina z nich je v domácnosti nebo pracují v zemědělství.
Po třech letech od založení Anna ale začala cítit, že ji vlastní projekt vysává. Na všechno byla sama a podnikání nebylo extra výdělečné.
"Neměla jsem pro sebe vůbec prostor, nebyl čas ani se pravidelně najíst," vzpomíná dnes v pražské kavárně. "V jeden moment jsem si uvědomila, že už takhle dál nemohu. Když jsem si řekla, že dílnu zavřu, spadl mi kámen ze srdce," vzpomíná.
"Mohla jsem z fleku otevřít novou dílnu v Česku, několik měsíců jsem ale nedokázala na desítky krabic ani sáhnout," svěřuje se Anna, která v současné době žije s novým partnerem na chatě svých rodičů kousek od Pardubic.
Momentálně pracuje ve firmě rodičů, která se specializuje na prodej vín, a má na starosti e-shop Víno od Bodláků. Vrací se jí zase chuť psát vlastní blog a postupně vymýšlet další projekt. Nicméně nelituje, že na ostrově žila pět let. "Nenaučila bych se tolik věcí a nebyla bych tam, kde dnes jsem," uzavírá.
5/10