Čechův most, dokončený v roce 1908, se měl stát klíčovou osou pro další zástavbu, včetně dnešní Pařížské třídy. Na části území v okolí dnešního hotelu vznikly bloky domů.
Plán na vybudování německé univerzity směrem k nábřeží, který měl být protiváhou Kotěrově budově Právnické fakulty, však padl se vznikem republiky v roce 1918 a celá situace zůstala nedořešená. Část zástavby byla navíc zničena během Pražského povstání v květnu 1945, což ještě více zkomplikovalo urbanistickou situaci oblasti.
Výstavbu hotelu Intercontinental financovala americká společností PanAm. Byla to první západní investice v oblasti za železnou oponou. Pro realizaci si investoři zvolili architekta Karla Filsaka.
Stavba začala v roce 1967 demolicí několika domů, stojících na tehdejší parcele hotelu.
Na návrhu hotelu se podílel autorský kolektiv architektů, výtvarníků a řemeslníků. Měli na starost hlavně formu a výzdobu v té době luxusních interiérů. Na obrázku je dobová skica konferenčního sálu s betonovým stropem od Jana Šrámka.
Manžel "první dámy architektury" Aleny Šrámkové pro hotel navrhl také velkorysé hotelové lobby.
Prostor vinárny zase načrtl profesor a architekt František Cubr, který na škole učil například Evu Jiřičnou.
Záměr na vybudování reprezentativního mezinárodního hotelu s americkou investicí byl na stole už po druhé světové válce. Cílem bylo vytvořit "Gesamtkunstwerk", tedy objekt umělecky propracovaný do nejmenšího detailu. Projekt přizval široký kolektiv československých architektů a umělců, včetně Jana Šrámka, Františka Cubra, Zbyňka Sekala, Stanislava Libenského, Reného Roubíčka či Jaroslavy Brychtové.
Hotel od počátku zdobil medailon s logem z dílny Jiřího Rathouského, který byl autorem grafické identity hotelu.
Mozaiku z keramických dlaždic vytvořil na fasádě hotelu vlastnoručně sochař Zbyňek Sekal.
Konferenční sál v hotelu byl jeden z největších a nejmodernějších v Evropě. Zdevastovaný strop byl při aktuální rekonstrukci obnoven podle původního návrhu.
Takhle vypadal v roce 2022, příští rok v něm bude moderní audiovizuální technika a vejde se do něj až 600 lidí.
Lustry do sálu navrhl sklářský výtvarník René Roubíček. Pro Fairmont Golden Prague lustry restauruje studio Bejvl na základě studia modelů, skic i rozhovorů s rodinou výtvarníka.
Velkorysý konferenční sál pojme až 600 hostů. Zrekonstruovaný interiér připomene historii hotelu, který byl ve své době centrem společenského a kulturního dění.
Dřevěné skulptury Začarovaný les od Miloslava Hejného byly jedním z opakujících se motivů přírody, zachovaly se jen částečně.
Po otevření se stal hotel místem oslav a významných událostí, a to bez ohledu na aktuální politickou situaci. Později získal pověst symbolu západního životního stylu, stal se oblíbeným místem ubytování světových osobností a zároveň místem s atmosférou určité dekadence.
Interiér restaurace Zlatá Praha v devátém patře hotelu. Hosté si v ní mohli vychutnat prvotřídní gastronomii, a to s panoramatickým výhledem na historické centrum Prahy, včetně Pražského hradu a Vltavy.
Restaurace v hotelu byla vyhlášená. Má v srdcích řady obyvatel i návštěvníků Prahy speciální místo. Zažili zde důležitá setkání, oslavy významných událostí i svatby.
Hotel byl ikonickou pražskou stavbou, což dokládá i její umístění na dobové pohlednice.
Hotel byl dějištěm řady společenských akcí od módních přehlídek přes gala večery, koncerty nebo sportovní události.
Brány hotelu i restaurací byly otevřené všem.
Hotel hostil slavné osobnosti a umělce, kteří navštívili Prahu. Mezi nimi byli hudebníci, herci i spisovatelé. Během své návštěvy Prahy zde například pobýval Elton John, Louis Armstrong...
... Jane Fondová nebo Michael Jackson.
Americká popová hvězda byla v roce 1996 v neustálém obležení reportérů i fanoušků.
V roce 2004 se fanoušci Michaela Jacksona před hotel vrátili, aby vyjádřili americkému popovému zpěvákovi svou podporu.
Hotel Intercontinental před rekonstrukcí.
V roce 2018 koupila hotel trojice investorů Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, kteří stojí za rodinnou investiční kanceláří R2G. Rozhodli se pro celkovou rekonstrukci.
Jejich cílem bylo obnovit význam hotelu jako architektonického skvostu a společenského centra, které bude opět sloužit místní komunitě i návštěvníkům města.
Na proměnu, která začala v roce 2022, dohlíží architekt Marek Tichý, autor citlivé rekonstrukce bývalých Elektrických podniků v pražských Holešovicích.
Při rekonstrukci dbali architekti i investoři na restaurování dochovaných uměleckých děl. Na fotce jsou obnovené dřevěné stropní plastiky na motivy cechovních erbů od Čestmíra Kafky.
Návrat do hotelu pod novým názvem Fairmont Golden Prague čeká i restaurovaná pozlacená svítidla od sochaře Huga Demartiniho.
Pavel Baudiš (vlevo), jeden ze tří investorů, a Marek Tichý, architekt stojící za kompletní rekonstrukcí.
V přízemí hotelu Fairmont Golden Prague bude obnovený betonový strop konferenčního sálu podle návrhu Jana Šrámka. Charakteristické otisky dřevěného bednění, typické pro původní brutalistní estetiku, zůstanou zachované.
Strop doplní lustry od Reného Roubíčka, zrestaurované ateliérem Bejvl podle původních skic.
Hotel je teď v závěrečné části rekonstrukce. Otevřít by se měl na jaře roku 2025 pod názvem Fairmont Golden Prague.
Do hotelu mohli během rekonstrukce nahlédnout nejen novináři, ale i zájemci o architekturu. Prostor se otevřel například v rámci festivalů Open House nebo Den architektury. Speciální příležitostí pak byla premiéra dokumentu Vladimira 518 s názvem Architektura ČSSR 58-89, v němž se stavba objevuje jako nezaměnitelná ukázka brutalistní architektury.
K výročí padesáti let od otevření hotelu vznikne také kniha, která popíše jeho historii i cestu k současné podobě.
Otevřením stavby se pražský hotel zařadí k téměř devadesáti hotelům, které luxusní řetězec Fairmont Hotels & Resorts provozuje po celém světě, včetně ikonických hotelů, jako je londýnský Savoy nebo newyorská Plaza.
29/42