Alexej Navalnyj, nejznámější osobnost ruské opozice, zemřel 16. února 2024 v trestanecké kolonii na Sibiři. Odpykával si různé tresty v celkové délce přes 30 let. Navalnyj tvrdil, že veškeré procesy s ním byly vykonstruované proto, aby režim prezidenta Vladimira Putina umlčel svého hlasitého kritika. Kreml zásadně odmítá obvinění, že Putin Navalného nechal zavraždit, prý zemřel náhle „v důsledku nemoci“. Což Navalného blízcí odmítají. Bylo mu 47 let.
21. února zemřel ve 100 letech americký lékař francouzského původu Roger Guillemin, nositel Nobelovy ceny za medicínu 1977 za objevy v oblasti hypotalamických regulačních hormonů. Což zní složitě, ale v kostce lze říci, že popsal, jakým způsobem řídí mozek produkci hormonů. Jeho objev měl dalekosáhlý dopad na studium metabolismu, reprodukce a růstu.
Ve věku 102 let zemřela 1. března Iris Apfelová, vlivná módní ikona a dekoratérka interiérů, která pomáhala rekonstruovat Bílý dům devíti prezidentům. Iris Apfelová přes své ikonické velké brýle s černými obroučkami pozorovala svět se sebevědomím ženy, která odmítala konvence a určovala svůj vlastní styl. „Musíte být originální, ale ne tak, abyste se zbláznili,“ říkala. „Myslím, že musíte být věrní sami sobě, znát sami sebe, nebýt následovníky trendů. Musíte trochu riskovat.“
Ve věku 74 let zemřel 9. března americký zpěvák a skladatel Eric Carmen, známý hitem All By Myself. Carmen byl v 70. letech členem skupiny The Raspberries, úspěšná byla také jeho sólová kariéra. V 80. letech nazpíval milostnou píseň Hungry Eyes z kultovního filmu Hříšný tanec.
16. března zemřel ve věku 86 let David Seidler, britsko-americký dramatik a filmový a televizní scenárista. Seidler byl nejvíce známý jako autor scénářů k divadelní a filmové verzi příběhu Králova řeč. Jde o historické drama, jež pojednává o nástupu krále Jiřího VI. na britský trůn, kdy dědeček nynějšího krále Karla III. musel překonat hendikep koktání. Za film získal Oscara a cenu BAFTA za nejlepší původní scénář.
27. března zemřel ve věku 82 let Joe Lieberman, dlouholetý americký senátor, kandidát na viceprezidenta v kampani Ala Gorea z roku 2000.
27. března zemřel ve věku 85 let americký sochař Richard Serra, který se proslavil zejména svými obřími rezavějícími konstrukcemi. Serra vystavoval ve významných amerických i světových galeriích. Jeho díla vynikala často gigantickými rozměry spíše než detailní propracovaností. Z uměleckého hlediska byl považován za minimalistu. Tvořil zejména z průmyslových materiálů, přičemž nejtypičtějším materiálem pro něj byly ocelové pláty, které nechával zreznout pod širým nebem.
1. dubna zemřel ve věku 102 let americký námořní důstojník Louis Conter. V době své smrti byl posledním žijícím přeživším potopení USS Arizona během japonského útoku na Pearl Harbor v roce 1941.
8. dubna zemřel ve věku 94 let britský vědec a nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs. Teoretický fyzik už v roce 1964 předpověděl existenci částice nazvané později Higgsův boson. Existenci této „božské částice“ se dalším vědcům podařilo potvrdit až v roce 2012.
Ve věku 76 let zemřela 10. dubna někdejší hvězda amerického fotbalu a pozdější herec Orenthal James Simpson. Jeho kariéru ovšem zastínil soudní proces, jehož byl aktérem a který svého času sledovala v přímém televizním přenosu více než polovina Američanů. V říjnu 1995 byl porotou v Los Angeles zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy své exmanželky Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana. Simpson byl ale poté v roce 2008 odsouzen k trestu 33 let vězení za loupežné přepadení a únos, kterého se dopustil spolu s komplicem v jednom z hotelů v Las Vegas.
Ve věku 83 let zemře 12. dubna ve Florencii italský módní návrhář Roberto Cavalli, kterého proslavila spolupráce s filmovými hvězdami, jakými byly Brigitte Bardotová či Sophia Lorenová. V módě mu byl blízký výstřední styl a potisky inspirované přírodou.
Ve věku 79 let zemřel 5. května britský herec Bernard Hill. Známý byl především díky rolím v oscarových filmech Titanic, kde ztvárnil kapitána, a trilogii Pán prstenů, kde se chopil role krále Théodena.
6. června zemřel ve věku 95 let japonský architekt Fumihiko Maki, který v roce 1993 získal prestižní Pritzkerovu cenu a jenž navrhl věž pro nový komplex Světového obchodního centra v New Yorku.
11. června zemřela ve věku 80 let francouzská zpěvačka a herečka Françoise Hardyová. Mezi hvězdy ji v roce 1962 vynesla píseň Tous les garçons et les filles. Singl, který napsala i složila, což tehdy bylo nezvyklé, si v prvních měsících po vydání koupilo jen ve Francii na 700 tisíc lidí. Celkem se ho prodalo přes 2,5 milionu kopií. Především v 60. letech se řada jejích písní dostala na čelná místa hitparád ve Francii, ale i v jiných zemích. Dylan o ní napsal báseň, Mick Jagger ji označil za ženský ideál a řada režisérů, včetně Jeana-Luca Godarda, ji obsazovala do svých filmů.
Ve věku 92 let zemřela 18. června francouzská filmová a divadelní herečka Anouk Aiméeová. Nejvíce ji proslavilo účinkování ve filmu Muž a žena režiséra Claudea Lelouche. Zahrála si mimo jiné také ve filmech legendárního italského režiséra Federica Felliniho Sladký život a Osm a půl.
Ve věku 88 let zemřel 20. června po dlouhé nemoci kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé (1980) nebo MASH (1970). Sutherland za svoji 60letou kariéru hrál ve více než 170 filmech a seriálech, obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
11. července zemřela americká herečka a producentka Shelley Duvallová, bylo jí 75 let. Texaská rodačka natočila sedm filmů s režisérem Robertem Altmanem, který ji v 70. letech přivedl k filmu. Na filmovém festivalu v Cannes Duvallová získala cenu za nejlepší herecký výkon za roli ve filmu Tři ženy.
Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela 13. července americká herečka Shannen Dohertyová, bylo jí 53 let. Dohertyovou proslavila role Brendy Walshové v seriálu Beverly Hills 90210, který byl v 90. letech velmi oblíbený také v Česku.
Ve věku 90 let zemřel 22. července britský hudebník John Mayall, přezdívaný král bílého blues. Nejslavnější období zažil ve druhé polovině 60. let minulého století, kdy v jeho kapele hrál na kytaru Eric Clapton.
27. července zemřela po dlouhé nemoci irská spisovatelka Edna O'Brienová, řazená k nejlepším irským autorkám románů. Bylo jí 93 let. O'Brienová vydala více než 20 knih. Senzaci vzbudila již její prvotina The Country Girls (Venkovská děvčata) z roku 1960, kterou pobouřila svoji rodnou zemi, tehdy silně katolickou a konzervativní. Kniha byla v Irsku zakázána, a dokonce i pálena. Získala jí však mezinárodní uznání.
Ve věku 94 let zemřela 14. srpna známá americká herečka Gena Rowlandsová. V roce 2004 hrála ve filmu Zápisník jedné lásky, který režíroval její syn. Dále hrála například ve filmech Woodyho Allena (Jiná žena) a Jima Jarmusche (Noc na Zemi).
18. srpna zemřel legendární francouzský herec, režisér a producent Alain Delon, bylo mu 88 let. Zahrál si téměř ve stovce filmů, proslavili ho snímky Černý tulipán, Dva muži ve městě či Rocco a jeho bratři. Jeho jméno platilo svého času za synonymum mužské krásy.
26. srpna zemřel ve věku 76 let švédský trenér Sven-Goran Eriksson, který vedl několik let britskou fotbalovou reprezentaci, koučoval také kluby jako Manchester City nebo AS Řím. Podlehl rakovině slinivky.
9. září zemřel ve věku 93 let americký herec James Earl Jones, který mimo jiné ztvárnil detektiva Gabriela Birda v televizním seriálu Gabrielův oheň a propůjčil hlas Darthu Vaderovi ve filmové sérii Hvězdné války. Černošský herec, který v kariéře musel bojovat s rasovými předsudky, získal dvě ceny Emmy, Zlatý glóbus a čestného Oscara.
Ve věku 86 let zemřel 11. září v Limě peruánský exprezident Alberto Fujimori, který vládl v devadesátých letech tvrdou rukou a později byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv.
15. září zemřel ve věku sedmdesáti let bývalý člen skupiny Jackson 5 - Tito Jackson. Toriano Adaryll „Tito“ Jackson ve skupině zpíval jako doprovodný zpěvák a hrál na kytaru, platil tak za nejméně výrazného člena skupiny. Jeho ostatní bratři později zahájili sólovou kariéru, včetně Michaela, který se stal jedním z nejznámějších světových popových interpretů s přezdívkou Král popu.
27. září zemřela britská herečka Maggie Smithová, bylo jí 89 let. Smithová získala mimo jiné Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní ženské roli ve snímku Nejlepší léta slečny Jean Brodieové z roku 1969. V posledních letech byla známá i díky roli profesorky Minervy McGonagallové ve filmech o čarodějnickém učni Harrym Potterovi nebo díky roli Violety Crawleyové v seriálu Panství Downton.
Ve věku 88 let zemřel 28. září americký zpěvák, herec a skladatel Kris Kristofferson, který patřil k legendám americké country hudby. Písničkářovu cestu ke slávě zahrnující několik cen Grammy odstartovalo album s názvem Kristofferson z roku 1970. Obsahovalo i megahit Me and Bobby McGee, jenž nazpívala také Janis Joplinová. Jeho skladby jen do 80. let minulého století nahrálo přes 450 interpretů.
10. října zemřela ve věku 96 let Ethel Kennedyová, vdova po zavražděném americkém senátorovi Robertu Kennedym. Po jeho smrti vychovávala sama jejich 11 dětí a věnovala se i politické činnosti. Založila neziskovou organizaci Robert F. Kennedy Center for Justice and Human Rights a angažovala se v boji za lidská práva nebo regulaci střelných zbraní.
14. října zemřel ve věku 91 let americký psycholog Philip Zimbardo. Proslavil ho zejména stanfordský experiment, který provedl v roce 1971 a který mnozí kritizovali jako neetický. Na základě psychologický testů vybral 24 chlapců-studentů, které rozdělil do dvou skupin na „vězně“ a „dozorce“ a zavřel je do suterénu Stanfordovy univerzity, kde simuloval vězení. Experiment ale musel předčasně ukončit kvůli nečekané krutosti jeho účastníků.
V hotelu v argentinské metropoli Buenos Aires byl 17. října nalezen mrtvý Liam Payne, zpěvák někdejší irsko-britské chlapecké skupiny One Direction. 31letý hudebník zemřel po pádu ze třetího podlaží hotelu.
17/31