Proces vývoje nově vytvořeného embrya: a. oocyt odebraný Fatu č. 5 - před zráním b. oocyt odebraný Fatu č. 5 - po zrání c. oocyt injikovaný spermatem Suniho, rozdělený do dvou buněk d. embryo Fatu x Suni ve fázi 8 buněk e. kompaktní morula f. blastocysta g. blastocysta před zmrazením h. zmrazovací fáze 1 i. zmrazovací fáze 2
Zaměstnanci společnosti Avantea sledují vývoj embryí v inkubátoru Geri, který byl darován společnosti Avantea a konsorciu BioRescue společností Merck.
Letecký pohled na výběh severního bílého nosorožce v Ol Pejeta Conservancy s vedoucím chovatelem Zacháriíem Mutaiem, který se dívá na Najin, Fatu a jižní bílý nosorožce Tauwo.
Před procedurou a rozdělením do různých bom pro odběr oocytů uklidňuje samici nosorožce bílého severního Najin její ošetřovatel Zacharia Mutai mrkví a dalšími malými kousky jídla.
Samice nosorožce bílého severního Fatu se pase na louce ve výběhu rezervace Ol Pejeta, v pozadí Nájin a nosorožec bílý jižní Tauwo.
Jakmile jsou nosorožci podána sedativa, strážci a ošetřovatelé pracují ruku v ruce, aby zajistili ideální polohu zvířete pro následující proceduru.
Najib Balala, ministr pro turistiku a divokou přírodu (v bílé košili), a Ndiritu Muriithi, guvernér kraje Laikipia v Keni (v tmavé vestě), sledují výzkumný tým BioRescue během odběru oocytů 17. prosince 2019.
Aby mohl odběr oocytů proběhnout úspěšně a v rámci možností bylo zajištěno co největší pohodlí pro Nájin a Fatu, je zapotřebí mnoha rukou – vědců, veterinářů a ošetřovatelů.
Po ukončení procedury se Nájin probouzí z narkózy a začíná pomalu vstávat.
Odebrané oocyty a zmrazené vzorky spermatu Súdána musely být dopraveny do Evropy v nejkratším možném čase. Profesor Thomas Hildebrandt a Dr. Frank Göritz, oba z Leibniz-IZW, nesou do letadla jeden přepravních kontejnerů s drahocenným obsahem.
Mise za záchranu nosorožce bílého severního probíhá v mezinárodní spolupráci. Aby mohla být odebraná vajíčka přepravena do Itálie, musela být krátce po provedení zákroku přímo na místě dokončena a podepsána různá povolení. Royford Mbake z KWS (v modré kšiltovce) vyplňuje poslední podrobnosti o odebraných oocytech, zatímco Jan Stejskal ze Safari Parku Dvůr Králové (v zelené košili uprostřed) a Dr. Frank Göritz z Leibniz-IZW (zcela vlevo) dokončují povolení k zaslání materiálu do Itálie a Německa.
Samice severního bílého nosorožce Nájin a její ošetřovatel Zacharia Mutai v rezervaci Ol Pejeta v Keni.
Strážci a ošetřovatelé si vytvořili jedinečný vztah s dvěma posledními samicemi severního bílého nosorožce na planetě.
Zkušený veterinář nosorožců Frank Göritz z Leibniz-IZW připravuje léky pro uspání Nájin a Fatu před zákrokem. Úzce spolupracuje s Dr. Domnicem Mijeleem, veterinárním lékařem KWS.
Vědci provedli odběr oocytů pomocí speciálně navrženého nástroje s ultrazvukovou sondou. Anestézie a odběr vajíček proběhly hladce a bez jakýchkoliv komplikací.
Během zákroku veterináři nosorožce pečlivě kontrolují, aby se ujistili, že vše probíhá, aniž by byla zvířata ohrožena na životě.
Nezralá vajíčka (oocyty) jsou ve vaječnících lokalizována pomocí ultrazvuku. Tento unikátní postup byl úspěšně proveden dvakrát s Nájin a Fatu a mnohokrát s jižními bílými nosorožci v evropských zoologických zahradách týmem BioRescue.
Odebrané vzorky z vaječníků nosorožce pečlivě kontroluje prof. Thomas Hildebrandt s pomocí Dr. Susanne Holtze (oba z Leibniz-IZW), aby oddělili drahocenná vajíčka, která bude možné v laboratoři Avantea oplodnit.
Vedoucí projektu BioRescue Prof. Thomas Hildebrandt (Leibniz-IZW) kontroluje odebrané vzorky, aby oddělil vzácná vajíčka, která bude možné v laboratoři Avantea oplodnit.
Najib Balala, keňský ministr turistiky a divoké přírody (2. řada, 6. zprava), a celý tým záchranného projektu pro severního bílého nosorožce jsou šťastní, že anestézie a odběr vajíček proběhly hladce a bez jakýchkoli komplikací
Kromě odběru oocytů byla v prosinci v Keni provedena ještě další procedura. Sperma ze Sudána, posledního samce severního bílého nosorožce, který uhynul v březnu 2018, je připravováno k transportu z Keni do Německa. Sperma bylo skladováno v tekutém dusíku od doby, kdy bylo v roce 2014 odebráno. Pomocí speciálních přepravních kontejnerů, které jsou také naplněné tekutým dusíkem, se sperma bezpečně dostalo do Leibniz-IZW, kde se bude zkoumat jeho použitelnost pro budoucí in-vitro oplodnění.
5/21