Proč se pořád píše o karetních poplatcích 1,5-3 %? V naší firmě jsme začali karty přijímat před 10 let. Při obratu 200 tisíc jsme začínali na 1,3 % bez jakýchkoliv dalších poplatků, 3x změnili dodavatele platebního terminálu, nyní jsme na průměrných 0,84 % (je tam poplatek za objem dle vydavatele karty a za každou transakci), při minimálním očekávaném objemu 500 tisíc. Do 1 % se lze dostat i s malým obratem 100-200 tisíc měsíčně. Pokud Cvak cílí na obchodníky do 100 tisíc, tak ano, tam to asi smysl dávat může.
Sázkové kanceláře podle mě fungují trochu jinak, než je v článku prezentováno: kurzy jsou upravovány tak, aby sázková kancelář nikdy neprohrála nebo alespoň minimalizovala ztráty. Příklad: pokud by všichni sázkaři sázeli na Pavla, protože je přece jasné, že vyhraje, tak jeho kurz musí jít k 1,000, aby sázková kancelář v případě výhry Pavla neprohrála.
Na počátku prezidentského klání se v kurzech odráželo více reality, protože sázkové kanceláře se snažili nastavit kurzy správně rizikově, ale jak se sázky vychylují na jméno jednoho ze dvou soupeřů, tak sázková kancelář potřebuje přitáhnout více sázejících i na toho druhého a odradit další sázky na favorita - dosáhne tak tím, že kurzy od sebe vzdálí.
Skoro mám chuť vsadit si na toho druhého, abych v případě jeho nepravděpodobného vítězství a studené sprše reality získal aspoň něco.
Pojďme volit, ať neprohrajeme všichni. Zase.
Důležitá je cena výsledného produktu. Zatím se mluví o zhruba 50 korunách za litr, ale nevím, zda to mají být stávající náklady nebo náklady v budoucnu díky úsporám z rozsahu. Každopádně jde o údaj bez marže, distribuce, spotřební daně a DPH. Jinými slovy - do závodních a historických aut to může dávat smysl, pro běžné dopravní potřeby nemají epaliva ekonomický smysl - bateriová vozidla jsou provozně násobně levnější.
Pro pana Hanzla - epaliva se stejně jako ropné produkty skládají z uhlíku a vodíku, ale oproti ropě jde o mnohem jednodušší a tím pádem lépe spalitelné molekuly. Například etanol, metanol.
O Wood seeds jsme psali 5. února 2021 na facebooku Zelených investic:
Nedůvěřujte, ověřujte, místo budoucího pláče se můžete i zasmát.
Včera se na nás obrátil Pavel. Pavel se ve financích vyzná, momentálně nemá moc času, tak nás požádal, abychom se podívali na jednu zajímavou nabídku. Investice do lesů, dřevozpracujícího průmyslu, zní to celkem jako zelená investice.
Mezinárodní název projektu Wood ... s.r.o., hezký web plný různých informací. Dle webu jde o jednoho „z největších hráčů v ČR.“ Společnost byla v roce 2019 údajně založena kolektivem profesionálů z dřevařského průmyslu. Má v úmyslu koupit, rekonstruovat a provozovat pilu na bukové a dubové dřevo. Vydala a vydává dluhopisy v objemu až 500.000.000 se splatností až na 10 let, výnos slibuje kolem 9 %, prospekt schválený Českou národní bankou.
Velmi stručný komentář k faktům:
1) zakladatel, jediný vlastník a jeden ze dvou jednatelů Adam Beneš:
2) společnost, vydavatel dluhopisů za 500.000.000 korun:
...
3) informace na webu – když se člověk začte do textů
...
Počítejme.
1) Panel o výkonu 450 Wattů vyrobí v ČR za rok zhruba 450 kWh. Tím ušetří skoro 400 kilogramů CO2.
2) takový panel váží 25 kilogramů. Většina toho je skla a něco je křemík. Nechám stranou, že mohou být i panely bezhliníkové. Odhadněme, že hliník na panelu váží 5 kg (máte-li přesnější čísla, sem s nimi, já svůj panel rozbíjet a vážit nebudu).
3) v článku se uvádí, nechám to bez ověření: "výroba jedné tuny hliníku z bauxitu, tedy běžného zdroje tohoto prvku, má za následek mezi 14 a 16 tunami CO2"
1.000 kg hliníku ... 15.000 kg CO2
5 kg hliníku -> 75 kg CO2.
závěr: fotovoltaický panel vynahradí emise nutné na výrobu hliníku za 68 průměrných dní (nebo také za 15 letních dní 🙂 )
Takže nebojte, hliníkové rámečky nás do záhuby nepřivedou. To spíše "novináři", kteří si neumí ověřovat a dopočítávat fakta.
Kdyby někoho zajímala celková studie o energetické návratnosti střešní fotovoltaické elektrárny vyrobené v Číně a namontované ve střední Evropě, tak si vyhledejte studii na Fraunhofer Photovoltaics-Report, a podívejte se na údaj energy payback - během 1,5 roku vykompenzuje elektrárna energetické výdaje použité na své vytěžení, výrobu, dopravu, instalaci.
Páni, to jsou argumenty. Jak z institutu Václava Klause z roku 2005. Zkuste si najít informace:
2.+3. o adaptaci nových technologiíAby mohla Škoda vyrábět elektrickou Fabii, tak musí začít elektrickým Kodiaqem - jak správně píšete, cena baterky se lépe schová v drahém velkém autě. A víte co? Velké auto na baterky ušetří mnohem více benzínu než malé auto na baterky. Většina nových technologií se draze kupuje v high-end výrobcích, aby se postupně dostala do low-end. U aut třeba ABS, ESP, airbagy, kamery, turba, ...
Kosmetické služby jsou služby řemeslné, tudíž paušální výdaje dosahují 80 %. Napadá Vás jiný důvod, proč maskovat zdravotnické / výzkumné činnosti s výdajovým paušálem 40 / 60 % právě kosmetickými službami? Chápu, zaplatit poloviční daň při dvojnásobných paušálních výdajích je fajn, ale je to nemravné a za hranou zákona. Snad to docvakne i příslušnému finančnímu úřadu.
Chtělo by to trochu ověřovat fakta:
"EU vyprodukuje 8 procent globálních zplodin" - nepřesné (kterých zplodin?)
"zatímco jedna čínská loď s elektromobily vyrobí zplodin víc než některé státy za celý rok" - zavádějící. Možná, že to bude sedět u Vatikánu, ale jistý bych si tím nebyl. A opět, o jakých zplodinách je řeč?
"Navíc Čína na výrobu používá energii z uhelných elektráren, každý týden se tam otevře jedna" - nepravda, za poslední rok jde o přibližně jednu elektrárna za měsíc. Je to šílené číslo, ale energetický mix má Čína podobný jako ČR a lepší než Polsko, navíc zelené zdroje staví výrazně rychleji než uhelné.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mě se líbí to doprovodné video - v čase 1:23 svítá, ale Slunce jde na opačnou stranu (zprava doleva, tj. z jihu na sever). Určitě v tom je nějaká skrytá symbolika, třeba že východ je západ nebo že Rusko je dobré nebo že Slovensko je země, nad kterou Slunce nezapadá. Něco v tom bude.