Je to jasné. Trump chce ochránit klima a životní prostředí. Nadměrný konzum vede k nadměrné produkci. Když je všeho dostatek a ještě k tomu levně, tak se s tím plýtvá. Trump nás všechny zhuntuje, my zchudneme, firmy zkrachují nebou budou produkovat draze to, co si nemůžeme odepřít. Klesne doprava přes planetu. Příroda si oddechne. A my se vrátíme k loučím do jeskyní. A nebo si budeme vážit toho mála, co nám zbyde. Kdo by to řekl... to je mnohem účinnější než házet bramborovou kaší na obrazy nebo se přilepovat na asfalt.
p. Zahradilová považuje práci policie a dokonce soudní rozhodnutí za frašku, to jako vážně?
Čumilové u nehod a jiných podobných situací jsou v zahraničí za pomalou jízdu v protisměru už dlouho pokutovaní. A to naprosto správně. Protože ti nejedou pomalu kvůli dopavní situaci ale aby co nejvíce očumovali nebo dokonce natáčeli, co se děje v protisměru. A to je samotné často příčinou dopravních nehod. Soud evidentně posoudil situaci a argumenty policie i řidiče. A pokud rozhodl v neprospěch řidiče tak evidentně shledal, že řidič porušil předpisy. Tomu se říká právní stát a nikoli fraška. Fraškou jsou články paní Zahradilové, která pravidelně kopíruje a zveličuje nesmysly z bulvárních plátků. Kam se novinky propadly, že takovouto "žurnalistku" trpí a nepustí ke slovy novináře, kteří o zahraničí mají fundované informace.
Ach, tak má teď Česko svůj Gorleben ...
Češi se rádi pošklebují Němcům, že vypnuli atomové elektrárny. Ten odpor němců proti nim má ale právě svůj původ nejen v důsledcích Černobylu a Fukušimi. Velkým, ne-li největším symbolem bylo desetiletí plánované a nakonec z mnoha důvodů zrušené konečné úložiště Gorleben. Do bývalých solných dolů měl být uložen radioaktivní odpad. Odpor proti těmto plánům se někdy na počátku 80. let stal symbolem odporu proti jaderné energii. Přesně ty reakce, co jsou popsané v článku - za mojí vesnicí prosím ne. Protestující opakovali, že místo není bezpečné. Stát odpovídal, že je vše bezpečné a pod kontrolou ale věc provázelo nejen tajnůstkářství ale i pletichaření. Pak se změnila vláda a sociální demokraté se zelenými vystřídali Helmuta Kohla. A na svět přišly utajené informace, že Gorleben skutečně nebyl způsobilý jako konečné úložiště. Investované miliony byly vyhozeny oknem. Německo hledá nové úložiště a hledá ho dodnes. Nejlepší místo by bylo mimochodem naproti Šumavě v Bavorsku. A Bavorsko, nejhlasitější zastánce jaderné energie a spolková země, kde jich stálo nejvíc, o tom nechce ani slyšet. Ať se to postaví jinde. Halt, za mojí vesnicí ne.
Tohle jsou diskuze a problémy, jejichž náklady je obtížné vyčíslit. Ale jsou s velkou jistotou velmi vysoké a do ceny jaderné energie nejsou započítávány. Jaderná energie je stabilní, strategicky dává smysl. Možná i šetří klima. Ale rozhodně není levná. Jen velkou část nákladů platí společnost jako taková. A někdo si toho černého Petra nakonec vytáhnout musí.
Musk asi neví, že TTIP potopil Trump.
Samozřejmě, i EU byla zdrželivá. Přeci jen se firmy v Evropě raději spoléhají na řádné soudy než na pochybné arbitrážní komise, které sice možná rozhodují rychleji ale určitě ne spravedlivě či dokonce ve prospěch slabšího. A už vůbec nikdo v EU nestojí o geneticky manipulované potraviny, které neprošly řádným testováním dlouhodobých důsledků. Jídlo má důsleky na chemické procesy v mozku - dost dobře možné, že ty americké paskvily nakonec zničily mozkové závity jejich voličů natolik, že si do čela zvolili největšího možného idiota.
Problém je celé nastavení systému. Ceny solárních panelů neustále klesají, dotovat jejich nákupy by mělo být naprosto zbytečné (díky mnoha administrativním a technickým překážkám se ty dotace ale zdají nutné).
Z globálnějšího pohledu je ale mnohem logičtější, když někdo panely dá na celou střechu a ne jen na polovinu, ikdyž tolik energie nespotřebuje. Solární zařízení nejsou jen panely ale i měnič, přípojka a instalační náklady. A když už je vhodná plocha k dispozici, proč ji nevyužít. Je efektivnější, když bude mít na vesnici polovina domů plnou střechu panelů a druhá polovina žádné, než když na každém domě bude zaplněná jen polovina střechy.
Problém není v zaplnění střechy.
Problém je v tom, co se s energií děje, jak se využita. Namísto dotací panelů by se měla dotovat chytrá řešení, jak přetěžování sítě a další negativní jevy mírnit. V první řadě tedy dotace akumulátorů, u kterých je návratnost delší než u panelů. Nebo dotace chytrých zařízení, která jsou schopná přebytky energie využívat.
V jiném článku na seznamu bylo chváleno Polsko za to, že umí dobře využívat dotace EU. V Česku se stavěly rozhledny, v Polsku dálnice. Teď Česko dotuje solární panely namísto chytrých řešení pro akumulaci energie. V Polsku staví větrné elektrárny a velká bateriová úložiště. Netuším, proč není česká správa schopná peníze EU využít smysluplně na projekty, které jsou prospěšné pro všechny.
Ano, politici jsou součástí problému (ani není potřeba připomínat Babišům Penam nebo Čapí hnízdo). Ale je to už i tím, že si Česko samo nedokáže vyhodnotit, co chce.
V zahraničí, in na svobodném západě, podobná omezení existují. Samotné zatčení znamená, že má policie určité podezření. Ale existuje presumpce neviny a dokud dotyčný není odsouzen, dokonce ani obžalován státním zástupcem, tak nevidím důvod, proč jeho jméno někde zveřejňovat. Policisté se mohou zmýlit nebo někoho zatknout i na politickou objednávku (nebo si nikdo na nic podobného nevzpomíná...?). Jaký veřejný zájem existuje na zatčení kohokoli?
Kdo čte zahraniční tisk, tak si určitě už všiml, jak obezřetní ve formulacích jsou. Dokud někdo není odsouzený, tak ho neoznačí za pachatele. Je to buď "obviněný" nebo "pravděpodobný pachatel" atp. U jmen jsou velmi obezřetní a právě u prvních zpráv pečlivě odkazují na zdroje např. že to zmínil/a mluvčí. Těch případů, kdy byli lidé neviní (nebo jim vina nebyla prokázána) ale jejich život byl zničený kvůli veřejnému odsouzení a oni se pak léta soudili o odškodnění, existuje spousta - v zahraničí ale i v Česku máme své sestry z Nymburka.
Omezení svobody tisku je vždy na pováženou. Ale jedna svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. A tady je nutné zvážit, zda je předčasné zveřejnění jména skutečně tak naléhavé, že se kvůli tomu potlačí základní svobody zatčeného (presumpce neviny). Argument, že budou mít novináři více práce je směšný a profesionálního novináře nedůstojný.
Chudáčci malí. Snad nebudou muset prodat jejich čtvrtý tryskáč.
Spousta těchto užitečných idiotů Trumpa sponzorovala a podporovala. Jsou důkazem toho, že od určité částy by se majetek měl bohatým danit 100%.
Čím bohatší, tím horší pro planetu a pro lidstvo.
Ano, jsou i světlé výjimky, ale většina rozhodně nesdílí moto Billa Gatse, že je bohatý proto, že stále moc pomalu rozdává. Většina používá své bohatství naprosto sebestředně a krátkozrace.
Zchudnutí jim sice od srdce přeji, bohužel oni tvrdě nedopadnou, protože dopadnou na hřbety obyčejných lidí, kteří Trumpovou politikou budou trpět nejvíc - vysoké ceny, neznaměstanost, znehodnocené úspory, nefungující stát...
Poučí se z toho i voliči v Česku? Nebo budou dále volit populisty, kteří jim dneska slíbí cokoliv a zítra se na ně vykašlou? Ty, co včera nosili červené kšiltovky a nosí koblihy? Nebo dokonce rasisty, kteří sami nic neumí, ale všechno svedou na cizince, kterých je v Česku jen pár?
Politika je tvrdá práce a současná vláda spoustu věcí nedělá dobře. Ale jde to i mnohem hůř. Opravdu to na podzim chceme vyzkoušet?
Na úvod:
U pana Michla mám řadu pochybností v souvislosti s jeho schopnostmi týkající se vedení ČNB. Jako osobu ho neznám, když ale víme, kdo ho na místo protlačil, může to přinejmenším vzbuzovat pochybnosti o jeho charakteru a morální integritě.
K věci:
Tento článek je ale trochu nefér. Mám zkušenosti a náhled do práce jedné banky v zahraničí a takovéto workshopy nejsou nic neobyklého. Když soutěžíte s ostatními zaměstnavately o schopné lidi, musíte jim nabídnout víc, než solidní plat. Věci jako firemní kultura, interní komunikace, pracovní podmínky atd. hrají velkou roli. Pokud je ten workshop míněn vážně a bude dobře proveden, výsledkem může být zlepšení podmínek pro zaměstnance. A pro zaměstnavatele to může mít mnoho pozitivních efektů. Víte kolik firmy stojí, když se interně nekomunikuje nebo se komunikuje špatně? Hloupé naschvály mezi odděleními mohou vést k velkým problémům. Na západě je běžné chodit na různá školení celoživotně - jedno zda pro rozvíjení své profese nebo zda se jedná o věci interní organizace. Společná dohoda na základních pravidlech chování či morálních hodnotách rozhodně neuškodí.
Jak odvést pozornost od nezvládání epidemie slintavky a kulhavky? Postřílí se mědvědi. Farmářům to nepomůže ale média se budou soustředit na něco jiného.
Tohle není o počtu zabitých medvědů. Problémem jsou medvědi, kteří se naučili vybírat popelnice a lovit u lidských obydlí. Problémem jsou ale i hloupé reakce lidí v lese.
Jsou dvě možnosti, jak to vyřešit. Jedna je, všechno do detailu protokolovat, co-kdy-kde (v které dny od kolika hodin do kolika seděl před domem, co kdy pokřikoval, kopie komunikace dceři... všechno) a pravidelně podávat trestní oznámení policii, najmout si advokáta atd. Když tu intenzitu policie nevidí, tak je nutné ji neustále dokazovat.
Druhá možnost je něco, co udělala jedna známá. V práci má kolegu původem z Polska. Ten si po vyslechnutí problému přizval pár kámošů s "východoevropskou výslovností" a ex-manžela navštívili a zeptali se ho, zda toho nechce nechat. Nevím, co mu řekli, ale okamžitě přestal.
Trestný čin je trestný čin. A zákony jsou zákony. Poklona před francouzskými soudy, že si troufly. Kdyby se měřilo stejným metrem, tak právě za zneužívání veřejných peněz by seděla i řada oněch podporovatelů Le Pen. U Orbána by to nebylo hloupých pár milionů ale hned miliardy. Akorát ten nezávislost soudů už dávno zničil.
Peskov zapoměl zmínit, že jejich opozice automaticky končí buď otrávená, nebo v lágru a nebo obojí.
Další výrok, který ukazuje způsob Trumpova myšlení. Prý to musí vysvětlit Evropě. Ale tak to není. To rozhodnutí je - jak i Dánsko často opakuje - v rukou obyvatel Grónska. A ti se právě ve volbách rozhodli, že překotnou nezávislost nechtějí.
To ale Trump odmítá pochopit či připustit. O Grónsku z jeho pohledu nerozhodují obyvatelé Grómska ale Evropa. O osudu Ukrajiny nerozhodují Ukrajinci ale jiné země... možná Rusko a nebo ještě lépe USA, popř. si ji rozdělí. Naivně jsme si mysleli, že sféry vlivu skončily po roce 1989. Ale asi jsme zažili jen malé intermezzo.
Konečně někdo pochopil, o čem Green Deal je.
Bohužel ale - jak je vidět i v komentářích níže - Češi mají "svou svatou pravdu" a tak si radši zvolí bezcharakterního člověka, který tvrdí jeden den něco a druhý den se bije za pravý opak. Který Green Deal bez poznámek podepsal - ačkoli se mohl zasadit za jeho změny - a aby ho pak doma hned začal kritizovat. Člověka, který veřejně ponižoval svého ministra a tvrdil, že nějaké roušky nejsou potřeba, aby je o pár týdnů později povinně a naprosto nepromyšleně zavedl i pro lidi, kteří jedou sami autem nebo klušou po lese, kde není nikdo na kilometry daleko. Který nechtěl zavést roušky kvůli volbám a způsobil tak, že v Česku na Covid umřelo více lidí, než ve většině evropských zemí. To už si nikdo nepamatuje na Babišův chaos a za to, jak jsme se za Česko styděli, když v přímém přenosu rozkrádal dotace a ještě se všem smál? Nikdo si nepamatuje, že měl za ministryni financí osobu, která sice ráda skotačí převlečená za hranolku, ale na schůzky evropských ministrů financí nejezdila, protože není schopná se naučit anglicky? A co její zneužívání státních financí za fotky na instagramu? Už si nikdo nepamatuje, že nebyla schopná ani pochopit některé položky ve státním rozpočtu - a to ani v češtině?
Nijak se nechci zastávat současné vlády, mnoho věcí mohla udělat lépe a nebo je alespoň lépe vysvětlit a proplánovat. Přesto je mi tato vláda bližší než splácanec rasistů a nekompetetních populistů, který Česko podle průzkumů na podzim čeká.
V civilizovaném světě platí, že se hranice zemí neposouvají násilně. Rusko to porušovalo ale v Moldavsku či v Gruzii to ještě "kašírovali". Od obsazení Krymu ale už ani neskrývá, že vede dobyvačnou válku.
A nyní civilizovaný svět opouští i USA vedené Trumpem. Rusku "dovolí" si uloupnout kus Ukrajiny, možná i celou. On sám se evidentně chystá na vojenské převzetí Grónska, možná i Kanady. A ani se to nesnaží nějak "kašírovat". USA ztratilo veškeré zbytky morálního kreditu, který mělo. A to se celému světu velmi brzy tvrdě vymstí.
Evropa tomu nezabrání ale může se pokusit to zmírnit a sice tím, že se co nejrychleji osamostatní a od USA odstřihne, kde to jen bude možné. To ale nebude možné v rámci současné EU, zapotřebí bude mnohem širší a hlubší propojení Evropských zemí - ať se nám to líbí nebo ne. Proti Rusku, Číně i USA samostatně neobstojí ani největší evropské země. Představa, že si můžeme sami hrabat na malém českém písečku je naprosto naivní, je to jen pozvánka pro cizí velmoci, aby si nás podrobili. Kdo to nevidí, je buď slepý a nebo si nadvládu cizí velmoci přeje.
Balkonová FVE je v Německu velmi populární a změna legislativy v minulém roce ten boom ještě více podpořila. Možné jsou elektrárny s max. výkonem 2000Wp tedy 4 solární panely. Do sítě ale mohou najednou dodávat jen 800W. Smysl to dává jak pro oblačné dny, kdy i 4 panely na těch 800W nedosáhnou a ještě větší smysl to dává v kombinaci s akumulátorem. Do toho se energie nad těch 800W uloží.
Resp. výrobce Anker dokonce nabízí Smart Meter, který měří aktuální spotřebu domácnosti a přes WiFi ji komunikuje řídící jednotce. Takže příklad: domácnost spotřebovává 300W, slunce dodává 1000W - systém posílá 300W na spotřebu domácnosti a 700W se nabíjí do baterie. V období únor-říjen naprosto výborně fungující systém. Podrobně sleduji jednu konkrétní instalaci na německém RD (3 panely na jih, jeden na západ + akumulátor 1,6KWh). V březnu za slunečných dní dodá více než 7KWh. Baterie je spíše malá, protože je za slunečného dne často už kolem poledne nabitá na 100%. Na druhou stranu, když slunce nesvítí, tak se plně nenabije.
Na druhou stranu, výkon v minulém listopadu, prosinci a lednu byl bídný. Za oblačného počasí elektrárna vyrobila těch 7kWh za celý měsíc.
V článku je zavádějící údaj, že za elektřinu dodanou do sítě je možné dostat zaplaceno. To je možné pouze ve velmi vyjjímečných případech. V naprosté většině případů, kdy je to jediné FVE zařízení, za přebytky do sítě není zaplaceno nic.
Přesto se FVE vyplatí a sice mnohem rychleji než za 10 let, protože nahrazují kupování drahé energie ze sítě.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Haha, Prasinky a Bradavice. To je fake news. V Anglii spíš Hogsmeade či Hogwarts, jak to znají všechny děti na světě... kromě těch českých, které jsou podle překladatelů moc hloupé na to, aby v knížce pochopili, že města v Anglii mají anglické názvy. I Slováci se Čechům smějí (Odkaz ). Jen se divím proč z Harryho Pottera rovnou neudělali Honzu Procházku.
7 odpovědí