Zahradu domu dělá ten strom, zelená střecha na garáži se téměř nepodílí. Vysoké stromy zastanou funkci zahrady v městě. Dříve bývaly v každém vnitrobloku. Článek o něm píše, jako by to s ním měli architekti těžší, ale ten strom je velký bonus toho místa. Sedět pod korunou velkého stromu, tomu se žádné zastřešení terasy nevyrovná.
Jak ráda bych si natrhala jahody, třešně, jakékoli zralé ovoce! Ale žiju ve městě a bez auta. Bez auta nemám možnost dostat se na ta správná místa. Jedenkrát do roka si vlakem vyjedu na třešně, rostou u cesty, natrhám si do pusy ze země, víc by to ani nešlo. Ovšem za vlak dám celkem 300,-, takže se to sotva vyplatí. Věřím, že nouze lidi opět naučí mít na zahradách ovocné stromy, není nad čerstvě utržené ovoce. Jen chci oproti názvu říci, že nejde jen o lenost, ale také o dostupnost.
Možná by stálo za to, zabývat se více osvětou, týkající se prevence. Dnes je již obecně známo, že kouření může vyvolat rakovinu. Ale jaké jsou další prokazatelně rizikové návyky, o tom se nemluví. Když před lety probleskla v médiích zpráva WHO o tom, že karcinogenní jsou uzené potraviny, vzápětí nás na TV obrazovce ujišťovali výrobci uzenin, že je všechno v pořádku. Už to, že si redaktor pozve zástupce masného průmyslu, aby mu položil otázky, je divné (kozel zahradníkem). A je tu řada dalších karcinogenních látek, např. ty, které vznikají smažením či grilováním nebo pražením. Měli bychom se na to poptat výrobců pánví, asi ... Nevidím, že by se zdravotnictví primární prevencí rakoviny vůbec zabývalo. Snad si tohle přečte někdo kompetentní.
Článek je reklamou na zateplování. Když zateplíte architektonicky hodnotný prvorepublikový dům, jak se v článku uvádí, často vám z architektonické hodnoty nic nezbude. A neřešíte-li nejprve dokonalou izolaci proti zemní vlhkosti, vám vznikne problém s plísní. Ten může vzniknout i nedostatečným větráním. Takže topíte a větráte. Hlavně, že máte zatepleno. To však výrobce minerálních desek nezajímá, oni chtějí jen zateplovat.
Mohu porovnat variantu sklo i variantu závěs a jednoznačně vítězí závěs. Ovšem ne z igelitu, ale z vodoodpudivého textilu. Závěs stačí pravidelně vyprat (střídám dva), zato údržba skla je náročná na fyzičku i na specielní prostředky. RAVAC sice má systém, ale musíte stále kupovat drahé prostředky, zatímco na obkladačky stačí trochu octa. Užíváme sprchu denně a leštění skla by zabralo spoustu času.
Velmi hloupý článek. Káva obsahuje nejen kofein, ale také dehet, který je karcinogenní a který odborné studie placené prodejci kávy ignorují. Zdravý organismus dehet odfiltruje, ovšem v těhotenství ... Během regresní terapie, kdy se vybavují i zážitky z těhotenství, byl dokumentován stres a panika plodu, když matka požila kávu, plodová voda zhnědla a bylo ouvej. To, že je karcinogenní alkohol, již dávno publikovala WHO na základě dlouhodobého výzkumu. Žijme tedy blaze a hlavně těhotným ženám říkejme, že káva a alkohol jsou prospěšné zdraví.
Obdivuji, jak si interiérová návrhářka poradila s tak obtížně uspořádaným (liniovým) prostorem. Ačkoli to není můj šálek kávy, obdivuji toto přirozeně působící spojení starého a nového, cit pro detail a kvalitu materiálů, to vše dohromady a vyváženě prostor proměnilo v příjemné bydlení. Nikde žádné superdrahé designové kousky, jen nadčasová kvalita. Obrazy a starožitné předměty se v bytě mohou měnit, základní koncept tu však jistě zůstane.
No, jedna věc je talent na muziku a druhá talent na prostor a proporce. Ten tu vážně chybí. Genius loci šumavského statku je pryč, prostor je zahlcen množstvím nesourodých prvků, které spolu neladí. Trochu ranč, trochu dílna, trochu fabrika, trochu klub a trochu ňújork, inu, kombinovat staré a nové, to umí spíš v Itálii, Američani se s ladností detailu nepářou.
Rozvrh prostoru se povedl, ale materiálové provedení považuji za problematické: samé ostré hrany a riskantní pohyb dětí v prostoru. Výškové úrovně bez důkladného zajištění, schody bez zábradlí či sítě. Pomyslím-li např. na situaci, kdy má dítě horečku a slézá z postele ... nebo v zápalu sesterského sporu ... Nábytek se dá vyřešit lépe, vtipněji a bezpečněji. Dřevěný nábytek může mít zaoblené hrany. A také bude obtížná údržba - než se umyje všechna ta laminová plocha, a až se lamino začne v rozích odlupovat ... Za mne se povedlo jen to rozvržení, to je dobrá inspirace.
Doporučuji autorovi článku přečíst si knihu "Architekt si spomína" od Vladimíra Karfíka. Zjistil by, že v ateliéru arch. Le Corbusiera pracovali studenti z celé Evropy, aby získali praxi, za byt a stravu. Kdo měl nápady, které chtěl v budoucnu realizovat, se bez dobré praxe neobešel. Rodinné domy se stavěly podle projektů z katalogu či podle projektu stavitelské firmy. Ne každý architekt našel dobré uplatnění. Na reprezentační vilu si stavebníci hledali architekta, který byl zavedený a odpovídal jejich vkusu, zřídka dali šanci čerstvě dostudovanému bez praxe, za něhož se nikdo nezaručil. Architektura je zkrátka artistní obor, umění vždy bylo závislé na mecenáších.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Protože SŽDC má PR agenturu na propagaci nového mostu, nenalézám publikovaná základní fakta. Takže zde opakuji: V roce 2010 poprvé vlastník (správce) požádal o zrušení ochrany této kulturní památky z důvodu špatného technického stavu. Za těch 15 let již mohl být most dávno opraven. V roce 2016 projektanti SŽDC představili dvě varianty opravy této památky, které by vyhověly památkové péči, a to včetně přidané třetí koleje. Přesto SŽDC vyhlásilo soutěž na nový most a to bez účasti památkové péče. Tolik času a peněz - proč?
Kulturní památkou je celé soumostí, skládá se ze tří mostů, z nichž pohledově nejvýraznější je ten přes řeku. Soumostí je chráněno jako celek, současná konstrukce je opravitelná a levněji než nový most, jak prokázal oponentní posudek zahraničních expertů, financovaný ze soukromých zdrojů. V čem je tedy problém? Někdo prostě potřebuje stavět drahé stavby.
A za třetí: ČR není ochotná dodržovat své vlastní zákony a mezinárodní úmluvy. To především je pro UNESCO signál. Most se především uplatňuje v dálkových pohledech (proto je otázka po množství turistů pod mostem mimoběžná). Most má zákonem danou hned dvojí ochranu: jednak je kulturní památkou a jednak je stavbou na území národní kulturní památky - Pražské památkové rezervace. Obojí mu zaručuje ochranu zákonem o státní památkové péči, který vyhlášená soutěž na nový most ignorovala.
A za čtvrté: oponentní posudek možností obnovy této kulturní památky prokázal, že most lze opravit, a za méně peněz nežli nový, a lze přidat vedle třetí kolej.
Pragmatický přístup by tedy vedl k jeho opravě, to se však nehodí.
2 odpovědi