Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
Titulek článku má jediný cíl, přilákat čtenáře aby na link klikli.
Jinak už s realitou nemá moc společného, Buffett má za sebou expertní tým specialistů, který mu davá velmi přesné analýzy.
To vůbec není jen o něm. A za druhé, kdo myslíte, že nejvíce přispěl na Trumpovo zvolení, ....správně podnikatelé a top busniness. Vy si opravdu myslíte, že nebyli dopředu informování jaké kroky podnikne a jaký to bude mít dopad? Většina z nich byla out nebo short (proto banky, investiční společnosti, hedgové fondy mlčí...je ticho), to je jistota. Hubu si jako vždy nabije retail, masa která se veze, nepřemýšlí a spoléhá že to jen poroste. Nic nového pod sluncem ... každý má šanci trading/investování pochopit a rizika mít pod kontrolou.
Na finančních trzích se pohybuje spousta profesionálů, investiční banky, fondy, hedgové fondy, velcí investoři atd. Všude jsou dostupné technologie, rychlý přístup na trhy a k brokerům na celém světě. A teď pod tlakem vysoké inflace, nedostatečně vzdělaní, se špatnými strategiemi a špatnou psychikou vstupuje na trh spousta nadšených amaterů, kteří si myslí jak je to lehké vydělávat na burze a vyrovnat se profíkům. Je to přece tak cool za jízdy v autobuse přes mobil
objednávat bitcoin či ETF.
Co na to říct, žádný business se nedá dělat seriozně bez hlubokého studia, zkušeností, proher / výher a trpělivosti ...Proto retail investoři hodně prodělávají a nebo od toho utečou dřív než zakusí úspěch ... není to tak lehké jak nám média předkládají, ale kdo má nadšení, zájem a pustí se do toho, může po pár letech být dobrý investor či trader.
Velmi zajímavé a trefné vypíchnutí základních problému současné ekonomiky země. Absolutně nechápu níže uvedené kritické komentáře na adresu pí. Švihlíkové. Každý kdo studoval ekonomii a má aspoň základní přehled o stavu naši ekonomiky a Evropy obecně si je vědom jak přesně jsou problémy identifikovány a naznačen směr řešení. Smutné je, že se nenajde ani jedna politická strana, která by měla alespoň snahu s tím něco udělat, žel je to jak s opilcem ..... dokud se nedostane úplně až na dno a nepřizná si svůj stav a dostane chuť to aktivně změnit, tak léčba, snaha o pomoc z vnějška, nemá smysl. Doufejme, že se Evropa / ČR ještě probudí a neskončíme jako skanzen, kam se budou turisté z Asie a USA jezdit dívat jak vypadal blahobyt.
Je nutné pochopit, že podnikatel je sice zapsán u těchto 100 bytů jako vlastník, ale fe facto je bude vlastnit až zaplatí všechny bankovní úvěry. Každý byt je zastaven bance a podnikatel to musí 25 - 30 let tak balancovat aby mu to finančně vyšlo. Takže pokud se z příjmů nájmu bankovní úvěry splací tak je to relativně OK, ale každá změna fixace úroků a nárůst úroku mohou tento "domeček z karet" finančně položit. A Net-cash profit nemusí být nijak závratný při započtení investic do renovací a ztrát nájmů kvůli neplatičům .....zlatý čas investování byl cca. před 15 lety, nízké ceny nemovitostí a velmi nízké úrokové sazby, v dnešní době se již nedá realizovat v podobném objemu a při podobné finanční kalkulaci.
Marný článek o ničem. I nejlepší odborník do budoucnosti nevidí a spíš je to pro uvedená jména reklama, zhodnocení jejich postavení a projev toho co si přejí aby se stalo.
Graf indexu S&P500 ukazuje cílovou hodnotu pro 10/2025 hodnotu 6030 s tím, že očekávaný růst je okolo 10%, proti dnešní hodnotě. Dnes je však S&P500 na hodnotě 6051, což je úsměvné a ukazuje s jakou precizností byl článek zpracován. Zapomeňte na "odborné hlasy", učte se sami, sledujte trhy a reagujte na příležitosti, které se nabídnou a důvěřujte vlastní zkušenosti a schopnostem, to je nejlepší ochrana pro vaše investice.
Hodnotit jednodenní pohyb akcie týden před prezidentskými volbami v USA nemá absolutně žádný smysl. Již několik dní postupně rostě nervozita na trhu tj. roste volatilita (viz VIX index) a velcí hráči ( investiční fondy, hedge fondy, banky aj.) to tlačí různými směry. Dá se očekávat, že do voleb k žádnému velkému poklesu nedojde, poklesy budou zkoupeny a cena poroste. Až se situace po volbách uklidní, někdy kolem konci roku očekávám korekci 20-30% neboť celý trh je v porovnání se světem nadhodnocený. Viz prodej akcií Buffetem a přesměrování do cash.
Tento článek je již svým nadpisem zavádějící, neboť z podstaty věci placení QR kodém není a priori "nová nebezpečná metoda placení". Placení pomocí QR kodů je naprosto běžná platební metoda v celé Asii již celá léta. Prodejce je zodpovědný za to, že předkládá kupujícímu správný QR kód a přijetí platby si on-line kontroluje přímo na svém mobilu, okamžitě vidí zda platbu obdržel. Podvod by byl okamžitě odhalen. Evropa je zvyklá na platební karty a virtuální přenesení karet do mobilů, hodinek či prstenů neřeší marže, které musí obchodníci platit za používání terminálů. Z tohoto důvodu se i u nás tato platební metoda prosadí či banky zavedou nějakou novou , na nás je, aby bez rozdílu věku jsme se naučili tyto technologie jistě a bezpečně používat a nenechali jsme se odradit podobnými články jako je tento.
Na téma ČEZ a cen elektrické energie nemá cenu diskutovat. ČEZ je ovládán státem a je jeho prodlouženou rukou. Výmluvy na majoritní akcionáře či stanovování cen el. energie na burze etc. jsou jen zástupné argumenty, protože kdyby byla vůle a target docílit nízké ceny el. energie tak by to bylo možné. Žel fakta ukazují na to, že ČEZ slouží jako "skrytá dodatečná daň" státu, který tímto způsobem přes dividendy ČEZu stahuje k sobě miliardy, které lepí díru ve státním rozpočtu. To že se "zloba lidu" obrací na zlý ČEZ a ne na skutečného viníka "elitám" vyhovuje. To že vysoké ceny energií dostanou český průmysl na kolena je evidentně všem jedno, vždyť podobně jde ke dnu cela EU.
Na "zaostalý středověk" pohlížíme s despektem, nechápeme jak elita pod rouškou státního náboženství mohla po celá staletí ovládat masy lidí. Žel nám naprosto uniká, že dnešní doba je podobná, jen jsme jedno náboženství vyměnili za jiné - moderní. Elita formuluje priority, které jsou podstatné a významné pro společnost a masy lidí jdou tam kam je nasměrují, dodržování bylo a je vyžadováno pod trestem. "Green deal" není nic jiného, než moderní náboženství, kdy přes ochranu přírody jsou ovládány poslušné masy lidí. To neznamená, že nemáme chránit přírodu, ale cokoliv povýšíme na absolutní prioritu a vyžadujeme "klanění" tzn. všichni musí vidět tématiku stejně a jednat tak jak stanovuje elita, tak jsme úplně zpět ve středověku.
Předně rozvoj EV aut v Číně není tažen "zelenou demagogií", proto jim vůbec nevadí nadále vyrábět elektřinu v uhelných elektrárnách. Bylo jim jasné, že nemá cenu investovat do stagnujícího odvětví spalovacích motorů a plně se vrhli a investovali do nové EV technologie, kde byla minimální konkurence. Mají k tomu super předpoklady, lidský kapitál, suroviny, koupené know how a velký drive a podporu státu. Primárně s EV auty se jezdí v megaměstech, zlepšují ovzduší velkoměst a Číňané mají rádi technické finesy a vychytávky. Na velké vzdálenosti se lítá letadly nebo rychlovlaky s rychlostí 350 km/hod - proč jezdit autem, když je to rychlejší a levnější těmito dopravními prostředky. O EU nemá cenu mluvit, každý stát má vlastní vize/strategie, ale chybí jednotná celoevropská strategie - vše je byrokraticky sešněrováno, přeregulováno jako za socialismu a "green deal náboženství" nás vede k propasti. Lid se dosud baví (chleba a hry) je pasivní a nechá se vézt bez odporu k sebezničení. Nejen v této, ale i dalších oblastech. Prognóza je žel smutná a příčiny se neléčí ....
Obvykle jsou články z oblasti investování nereálné, tak jako obrázky na Instagramu. Většina je tendenčně pozitivních, zpravidla jsou skrytou reklamou na "geniálního investora", který ví jak na to ...... Proto velmi oceňuji, že se pisatel dokáže veřejně ke svým chybám přiznat, to ukazuje na jeho sebevědomí a zkušenosti. Dobrý investor je především objektivní, nemá křišťálovou kouli a nevidí do budoucnosti. Dělá chyby, učí se z nich, učí se ovládat emoce a statisticky časem převládají nakonec ziskové obchody a pozitivní rozhodnutí. Bez pádu a chyb to žel nejde ....
Inflace a k tomu vysoká není nikdy dobře znehodnocuje zboží a služby a dělá z nás lidí moderní otroky. Nejen, že dnešní práce je v jistém smyslu jako feudální poddanost a k tomu sloužíme demokraticky voleným zástupcům, kteří oproti feudálům nemájí jistotu pokračování a proto musí především zajistit sebe. V letech 2001 - 2019 byly extrémně nízké úrokové sazby, peníze se tlačily do ekonomiky masově a všichni se ujišťovali o tom, že ekonomické poučky neplatí a k inflaci nedojde. Pak stačil katalyzátor - covid a domino se dalo do pohybu .....výsledek dnes vidíme zpětným pohledem. A karty nemáme dobré, restriktivní podmínky v celé EU nás limitují a v EU začne boj o to, kdo si nejdelé udrží životní úroveň. Dnes se karty rozdávají v Asii, tržní prostředí v silné konkurenci a bez "green deal" náboženství, v současné době nás předhánějí a za pár desetiletí se budou do Evropy jezdit dívat na historické muzeum zakladatelů kapitalismu ....je to jak z nějakého distopického románu.
Žel žádný z expertů nemá křišťálovou kouli a do budoucnosti nevidí. Proto spoléhat se na takovéto výpovědi nelze, co říkájí fakta: akcie index S&P dosáhl tento týden ATH, zlato bylo též na ATH, FED snížil úrokovou sazbu na státní dluhopisy o 0,5% a pokles směrem dolu bude nejspíš pokračovat. Bitcoin to je čirá spekulace pro lidi se sníženou hladinou adrenalinu ....takže kde má smysl investovat? Kupovat na ATH není vhodné. Trh až do voleb v USA půjde nejspíš nahoru, protože "smart/big money" podporují bývalého prezidenta a tímto jej podpoří .... Po volbách je možné všechno, protože nic neroste do nebes a hyperbolický růst posledních let nemá oporu v adekvátní výkonosti US průmyslu. Kam tedy zaměřit pohled? Smysl dávají diverzifikovaná ETF se zaměřením na výplatu dividend, finanční investice do nemovitostí REITs, vybrané preferenční akcie (preffered stocks) se zajímavou dividendou, reálné investice do nemovitostí či investice do komodit přes futures nebo futures spready. V každém případě je to skutečná výzva i pro zkušené investory.
Komentovat drastický pokles zisku je pouhý bulvární marketing. Zisk nelze hodnotit bez podrobné analýzy výsledovky a znalosti interní strategie firmy. Vedení firmy mohlo rozhodnout přesunout zisk do rezervních fondů, vyplatit část jako bonus či, jak je dokonce zmíněno přímo v článku, přesunout do investic na další rozvoj firmy. Takže se nejspíše nejedná o žádnou katastrofu, ale o investici do budoucnosti, kdy by se zisky měly mnohonásobně vrátit. To je totiž základ "kapitalistického podnikání".
Na první pohled se zpráva jeví jako pozitivní, ale pohled do dějin nám napoví opak. V roce 2001 FED začal snižovat sazby , které byly na úrovni 6,5% - byly provázeny recesí (dot.com bublina), obdobně v roce 2007 začal FED snižovat sazby z úrovně 5,25% a následovala hluboká recese - hypoteční krize 2008/2009. Teď začíná opět snižování sazeb a již i v tomto článku jsou naznačovány problémy prostupující US ekonomikou. Následující měsíce ukáží zda ekonomické zákonitosti i historie se budou opakovat nebo pro jednou se podaří "zatáčku vybrat".
Argument špionáže byl evidentně pouze zástupný, neboť by musel platit i na další čínské společnosti jako Vivo či Honor atd. Apple měl v té době silnou pozici na trhu v Asii a "evidentně se bál" technologického pokroku Huawei, byla to snaha zbavit se či podstatně zpomalit rozvoj firmy. Pokud se podíváme na současný model Mate XT, který je technologicky naprostá špička, tak je zřejmé, že sankce se minuly učinkem a navíc vlastní vývoj postrčily dopředu. Apple dnes žije pouze z nafouknute image a z výhod vlastního OS, jinak naprosto za produkty Samsung či Huawei zaostává, nechme se překvapit zda ještě někdy bude schopen těmto firmám vůbec konkurovat.
"Smát se lidem", kteří investovali v tomto případě není na místě. Celá naše společnost je postavena na důvěře ....důvěřujete/spoléháte se na pilota letadla, taxikáře či chirurga a nemůžete v detailu prověřit jejich historii, dáte na doporučení a dobré jméno. V tomto případě to nejspíš nebylo jinak, "perfektní herec" si vybudoval "dobré jméno" a mnohá hodnověrná doporučení. Tomu se velmi těžko vyhnete, proto má smysl vždy investovat jen malou část a rozložit svoje investice do větší šíře. A pokud to jde udělat si due diligence. Mnoho z těch co ukazují na druhé jak špatně investovali mají úspory uložené v bance pouze na nicotný úrok, jen za posledních 5 let tak přišli o 30-40% vlivem inflace a dalších 20-30% na oportunitních ziscích. Neudělat žádné rozhodnutí a bát se jít do rizika je podobně neuvážené.
Zajímavý rozhovor se v konci jeví jako skrytá reklama na jmenovaný fond. Je podsouvána myšlenka, že spekulant je "hloupý obchodník", který používá tupě technickou analýzu a není schopen reagovat na změny trhu, přičemž "zkušený fond" chytře investuje, a dokonce garantuje 100% vložených investic. Přičemž se neřekné druhá strana mince, že pokud investor vloží peníze npř. na 3 roky a obdržel by zpět vložený kapitál, tak by "ztratil" 10-15% vlivem inflace a dalších 15-20% oportunitních výnosů npř. z dividend či úroků. A pokud by fond skončil v bankrotu, tak investor skončí na nule i přes marketingově pěknou garanci. Není nad to založit si vlastní účet a investovat přímo do bohaté nabídky cenných papírů ať nemovitostních REITs, preferenčních akcií či mnoha ETF s nízkým poplatkem. Broker se dívá na takto investované akcie/ETF "jako na cash" a investovat na margin podruhé a dosáhnout další zhodnocení. Zkušení obchodníci mohou přidat obchody komoditních futures či opční strategie.
Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
1
Sledujících
0
Sleduje
Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Globalizace otevřela trhy a vytlačila výrobu z EU a USA do míst s nejnižšími výrobními náklady. Profitovali na tom obecně všichni, s postupem doby však váha převažuje k velkokapitálu. Řešením se zdá být reverzní proces, vrátit výrobu zpět do EU a USA atd. Avšak budeme všichni překvapeni, dynamický rozvoj robotizace a robotů nahradí většinu ruční práce a standardní administrativu dynamický rozvoj AI. Drahé masy lidí (bez know how a nemotivovaní makat ...) budou bez práce, což povede dál k napětí ve společnosti. Doba kdy pečení holuby byly nadosah a stát, který se staral o všechno, budou historií – nikdo nemá nárok na snadný a luxusní život, je potřeba být smart a tvrdě makat na svém rozvoji a uplatnění na trhu.
1 odpověď