Oranžový guru je politikem 19. století. Používá i stejné nástroje a podle toho vypadají i výsledky jeho práce. Do úřadu byl zvolen lidmi, kteří očekávali, že pozvedne USA podle svého hesla MAGA. Měli na mysli zejména pozvednutí ekonomické. A oranžový guru se hned po nástupu do funkce začat nebývale činit. Kromě zahraničněpolitickýc aktivit, které zatím napáchaly víc škody než užitku, se už dostavily první výsledky ekonomické:
nárůst nezaměstnanosti, propad akciového trhu, nárůst inflace, pokles dolaru...
Inu jeho voličům to ještě nedošlo a některým brzy dojde. Zvolili si oranžového hochštaplera velmi pokročilého věku.
Russácko je agresivní zaostalý agresivní žebrákostán, který si léčí své komplexy rostoucí agresivitou. Stále se opakující vlny emigrace ruské intelektuální elity, které trvají již více než 100 let, zanechaly své následky ve všech oblastech russácké společnosti. Po každé další vlně klesá nechází russácká společnost hlubší dno a o to agresivnějí se projevuje navenek.
Maláčová vyhrála souboj o šéfa socdem díky zcela nerealizovatelné vizi, že dosáhne společné levicové kandidátky po vzoru jiných západoevropských zemí.
Nyní po mnoha měsíců zjistila, že komunisti jsou antisystémová strana, což její konkurenti na šéfa socdem dávno věděli. Zbytečně tak ztratila socdem velmi dlouhý čas na přípravu nějaké silnější kandidátky ve spolupráci s potenciálními partnery.
Je to ale vina delegátů, kteří jí zvolili.
Nyní má k dispozici ještě dva reálné partnery: zelené a přísahu.
Tyto dve strany, které mají okolo 2% podporu by společně se socem mohli na těch 5 % dosáhnout. Museli by ale založit volební stranu (ne koalici) po vzoru Stačilo.
Šlachta už vysílal signály, že by měl zájem. A zelení by asi taky chtěli, jinak zůstanou mimo sněmovnu i bez příspěvku.
Zmrazení platů politiků je čirý populismus. Opakované několikaleté zmrazování platů politiků je ultrapopulismis. Je potřeba změnit systém určování platů politiků a oddělit ho od platů soudců, tak, aby výši platů neurčovali politici, ale nějaký automatický výpočet, například medián mezd v ČR. Ideální by bylo tam zohlednit i míru hospodaření státu. Např. nějaký koeficient (růstu i krácení) s ohledem na plusové či mínusové hospodaření státního rozpočtu.
Merkel evidentně staví ekologii v žebříčku hodot nad demokracii a bezpečnost.
Klidně odsouhlasila omezování jaderných elektráren (z důvodu ekologických) i když by jejich další provozovaní bylo evidentně levnější, než čerpat energii z jiných zdrojů a rozhodně by bylo levnější než z plynu dovezeného z nord streamu 2 (do nákladů je nutné započítat i investice) a zcela pominula bezpečnostní rizika z toho vyplývající. Je to způsobené tím, německá reprezentace vsadila na kartu ekonomického propojení s ruskem (stejně jako to udělalo Německo s Franciií a ostatními státy po 2.sv. válce). Problém je v tom, že russáci jsou jiná civilizační "bublina". Co platí na evropany, neplatí na russáky.
Zcela naivně tak vystavila evropu zbytečně veliké závislosti na ruských energíích. Závislost větší, než byla nezvytně nutná.
PS: Vzpomeňmě také na tehdy plánovaný produktovod NABUKO, za který tolik bojoval m.j. Topolánek (a měl pravdu). Bohužel neúspěšně. Z dnešního úhlu pohledu by to byla ta správná alternativa vůči Nord Stream 2.
PS 2: Vzpoměnmě také na plánovaná radar v Brdech. Opět měli Topolánek a "kníže" pravdu. Tehdy to zcela hloupě odpískal Paroubek, který si na tom vystavěl populistickou kampaň a lůza mu ještě tleskala.
Po letech se hezky ukazuje, kdo je kdo, a kdo měl pravdu. Voliči jsou bohužel nepoučitelní a stále naskakují na laciná populisická řešení.
Prbán v příštích volbách po dlouhé době prohraje a tím se změní celá politky Maďarska vůči russku i EU.
Volat si tedy může, jak chce, ale už ho to nespasí. Orbánova éra se blíží ke svému konci.
V té samé době můžeme očekávat i další politický veletoč Babiše. Jakým směrem se vydá tentokrát zatím neví ani sám babiš. Už vyzkoušel všechny politické směry kromě umírněné konzervativní křesťanskodemokretické pravice (tedy něco jako koalice Spolu).
Druhou možnostíá by byl posun ještě víc na populistickou pravici na úroveň německé AFD. (s těmi ani Lepenovci nechtějí už nic mít)
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Výrazný pokles ceny ropy je výrazný pozitivní efekt vlády oranžového alfasamce. Druhým pozitivem je, že státy EU si konečně uvědomily hlavní priority a mimo jiné by konečně mohly pokročit v integraci a zjednodušit schvalovací procesy, resp. vyřešit problém blokací ze strany kolaborantů (aktuálně Maďarsko)
Tak alespoň něco pozitivního.
2 odpovědi