Viz níže. Fotovoltaický versus termický. Bohužel pisatel ani neví, že v termických panelech v 9 z 10 případů je nemrznoucí směs, žádná voda. Ta by v zimě zmrzla. Jedna firma má ale ohřev přímo vody v termických panelech, ale návrh tohoto řešení je mírně odlišný a nejsem si jist, jestli to nemají patentované. Že FVE v zimě vyrábí mírně méně? Blbost. Sluníčko je nízko, je krátký denní osvit a z FVE toho moc nedostanete.Tenhle vyloženě lživý a dezinformační web by měli zakázat. Dělají opravdu hlupáky z lidí, ale hlavně ze sebe.
Kde na to vzít? Snížit te vládní sebrance platy. Zrušit náměstky. Zrušit poslancům náhrady jako ve Skandinávii. Transparentní financování čehokoli ve vládě. Žádné černé díry na naše peníze. Snížit přemrštěnou byrokracii a tim pádem snížit počet úředníků. Přestat vyhazovat peníze na Ukrajinu, stejně je to k ničemu. Neříkejte mi, že Rusko, velká jak celá Evropa, s arzenálem jak svět neviděl, tak tahle země kdyby opravdu chtěla, tak už Ukrajina není. Probuďte se už lidi. A k tomu šetření. Mám pokračovat? Kolik peněz se utopí v korupci a to co je v médiích, to bude jen špička ledovce. Jako v Číně, nezlobte se. Úředník zpronevěřil státní peníze. No už ho neuvidíme. Mně by stačily sazby za korupci tak 20-30let, s tím, že se zabaví majetek, uhradí vzniklou škodu a bude si spolufinancovat výdaje na vězení.
Úspora? Máme úsporný mrazák 323L a 187kwh roční spotřeby. Kolega má do 300L a roční spotřebu cca 800kwh. Rozdíl 600kw X 6kč tj. 3600 Kč jen rozdíl za spotřebu. Pračka od kolegy 6kg prádla, 190kwh za rok (100cyklů) a 8300L vody. Vyměnil jsem teď pračku. Na 100 cyklů 42kwh, 3300L vody a taky na 6kg prádla. Babička pračka 8kg, skoro 200kwh a 10 000L vody. Sušička prádla je další energo žrout. Myčku na nádobí jsem taky odpojil. Pro nás zbytečně a za mně hlavně pro líné lidí co si po sobě neumí uklidit. Lednička jak by smět. Celkově se dá u úsporných spotřebičů opravdu časem dost ušetřit jen za provoz. A zrovna šetřit na led světlech jejich neustálým vypínáním je blbost, protože se sice u led uvádí hodiny svícení, ale větší problém je počet sepnutí ledky. Drtivá většina lidí si zateplí fasádu, ale na střechu kašlou (vata za mně je nejhorší izolant) a naštěstí díky fyzice stoupá teplý (vlhký) vzduch nahoru. Dělám střechy a miluju sledovat při mrazících tepelné mosty na střechách. Ať už staré baráky nebo i mnoho novostaveb. Termostatické hlavice na houby. Mám, nevyužíváme. Pokud někdo má špatně napočítané radiátory dle místností, tak ještě půl bídy na tu regulaci. Ale jinak na nic.
A že pak vláda není chlívek s vepři u koryta. Vlastně ne, někdy to vypadá jako ve školce. Hádají se, žvatlají nesmysly a stejně vyplodí nesmysl co svět ještě neviděl. Ve skandinávii má politik průměrný plat a služební garsonku. Zbytek si hradí sám. A nevím o tom, že by fungovala demokracie. Prázdné slovo s velkým významem. Co lidé nechtějí, to vláda schválí.
"Buď chci šetřit a pak instaluji oba systémy v synergii a nebo šetřit nechci a pak si pořídím přímotop nebo elektrokotel. Ty fungují, stejně jako tepelné čerpadlo, také na elektřinu, avšak ve své ceně a složitosti provozu nezohledňují touhu po úspoře."
Touhle větou se dá jasně a čistě zhodnotit pisatelovu znalost jakýchkoli technologií spojenou s teplem, potažmo energiemi.
Bere teplý vzduch z domu, ale ten teplý vzduch v domě jste vytáhl z klobouku? nebo jste k tomu použil nějaký zdroj tepla. Čistá rekuperace pro Vás bohužel díky fyzice nemůže víc energie vydat (tepla) než do ní dát (nasát). U SEVi jednotek to je např. 86% zpětný zisk (tak nějak) a u centrální to může být až 97%. V druhém případě je to rekuperace s TČ no a jsme opět u toho čerpadla 🙂 . Taky tady udělejte modelový příklad pro rodinný dům (ideálně jako rekonstrukci, né každý má novostavbu) a nakalkulujte výslednou cenu. Stejně tam musíte mít topný zdroj (kotel,plyn,TČ, bojler nebo aku nádrž ( TUV nahříváte čím, ano všechno toto spadá do "komplet kotelny"). Udělejte lidem představu, kolik vyhodí za vzduchotechniku (počítám kvalitně udělanou). O tom se už jaksi nezmiňujete. A samotná rekuperace bez TČ si veme kolem 200w (aspoň co jsem viděl, je to střední hodnota spotřeby) a kolik hodin denně? např. 8h? tj. 0,2kw x 8h = 1,6kwh x 365 dní = 584kwh x 6kč = 3504kč za rok navíc za el. Samozřejmě více hodin denně nebo výkonnější rekuperace bude tuto částku dál zvedat a v případě s TČ to bude o to vyšší. To teplo na zpětný zisk tam ale prostě musíte dodat. A pokud má TČ v rekuperaci COP 4 např., záleží při jakých nastaveních teplot to výrobce měřil, ale poměr COPu 1:4 (1 díl energie, 4 díly tepla) nijak neojebete. Běžné TČ při venkovní teplotě 22C (jako doma, ne?) má běžně COP kolem 5-ti (při 30C i přes 6). Tak nevím co za zázrak se skrývá ve vaší rekuperaci s COPem 25. Jste předběhl dobu tak o 15-20 let 🙂
Topné těleso si dejte před hlavní vchod a vždy jak budete chtít otevřít, tak ho zapněte a nepůjde Vám do domu studený vzduch z venku, jelikož bude předehřát topným tělesem. Nulový únik tepla vchodovými dveřmi. K čemu mu pak jsou ty úsporné akumulační kamna, když stejně pálí elektřinu ve velkém. Přímotop cca 2kw a po jakou dobu to má zapnuté že mu to nahřeje akumulační kamna? 4 články po sobě co jsem tady přečetl a jedna větší kravina než druhá. Kdyby to na mně nevyskočilo, tak na takový dezinformační web ani nepáchnu.
Jde o to, že optimizér odpojí zastíněný panel a nepřeruší el. vedení v sérii. Stojí asi tisícovku, což není pár stovek. O tom, že zvýší výkon FVE je k smíchu. Dojde k tomu, že byste měli nic no a když tam je tak máte aspoň něco. Už se nám stalo, že zákazník chtěl na všechny panely optimizér. Jsou i také, že dílkově přes optimizér můžete vyhodnocovat výkon panelů v určitých obdobích nebo případně zkontrolovat, že je panel ok. Tenhle optimizér už je za mně paráda. Ale např. při 20 panelech je to 20 000 (1ks cca 1000kč). Jsou už i panely, které optimizér mají zabudovaný do panelu.
Je možné vyrobit, ale nikoli spotřebovat. Musel byste každý watt spotřebovat do posledního. Hlavně umístění (orientace panelu), sklon mnoho lidí podceňuje, u rodinných domů vídávám zastínění od stromu před domem nebo prostě něčím, co vrhá stín = fve nejede (leda by tam byly optimizéry), celková roční doba sl. svitu, množství oblačna (z 10KWp elektrárny při zastínění mráčkem máte 1,5KWp), což je nepředvídatelné a dost ovlivňuje celkový roční výnos el. z FVE.
To slovo rekuperace mi tam chybí. COP je opravdu od 2 (venku -25C) do 6 (+30C). Centrální rekuperace však nese sebou nemalé úskalí. Cena vzduchotechniky je vysoká. Také jsem nad tím koketoval před cca 6 lety. Také spotřeba systému při dennodenním provozu není zanedbatelná. Servis také. To už mi dává větší smysl SEVi rekuperační jednotka. Také byste měl mít Blowdoor test kvůli netěsnostem nebo případným dotacím. A o COPu 25 se Vám může jen zdát. Ono to podle mně nebude mít COP ani 1. To byste měl z rekuperace topný zdroj, což není. Pokud rekuperace "nasaje" 1 jednotku tepla, víc jak 1 jednotku tepla ze sebe nevydá. Tepelné ztráty tam jsou. Fyzika je fyzika. Tady může psát kdokoli o čemkoli. Jo a ještě cena rekuperace cca 150-200 tisíc (novostavba) + servis, provoz atd., až 200-250 tisíc u rekonstrukce? Udává se návratnost kolem 20 let. Tak nevím.
THC je sice psychoaktivní, zároveň se ale jedná o jeden z nejúčinnějších kanabinolů. Také patří terapeuticky k nejbezpečnějším látkám známým člověku, kde je poměr účinné a škodlivé (nikoli smrtící, konopí za min. 12000 let nikoho nezabilo, oficiální čísla) dávky více než 1: 40 000 !!. Démon konopí, hlavně že lidé polykají chemické tabletky jak lentilky. Atd atd
Ano čísla nelžou, nesmí si je ale člověk cucat z prstu. Cena kotle bez nebo s bojlerem/aku? Na kolik stupňů mám vodu v otopné soustavě. Kolik má dřevo vlhkosti = jaká je výhřevnost. S tarifem D56-D57 jste na tom lépe s cenou el. a na celý dům než s kotlem a D01-D02. Za 2h mám s TČ vytopený dům, cca 280m2, + 5 lidí umytých (2 okoupané) a aku nádrž je nabitá na další topení. Než bych vyčistil kotel, rozdělal oheň, nanosil dřevo a nějakou dobu udržoval, aby to mělo nějaký význam, to raději půjdu do práce a vydělám si víc než nějaká úspora za pracné skákání kolem kotle. Např. při 0 st venku a 35 st otopná voda mi dává dle výrobce cop 3,55. A 3,55kw x 2h =7,1kwh x 6kč(cca aktuální naše cena teď, kdy je nejhorší v celém roce) = cca 42kč. Když svítí sluníčko, topíme 3x za den, když nesvítí tak 4x za den. To je jedno. Kdo tomu nerozumí, neporozumí.
A kdyby byla nadúroda, stejně by zvedli ceny s tím, že všechno zdražuje. Ale není a stejně jim stát pokryje ztráty a ceny půjdou nahoru. Ať jdou do zadku ovocnáři, stejně jako vinaři (Ti ještě víc a hlouběji). Víno nepiju, ovoce v obchodě nekupuji (jsme soběstační), tak nevidím důvod, aby stát z mých daní hradil nějaké kompenzace. Jako řemeslník také můžu žádat kompenzace v případě nenadálých situací? Zkazí se mi nářadí, 1-2 týdny bude pršet (jsem střechař), příjde zima a sníh, nebude skladem materiál atd. Je to celé výsměch a jako u vlády běžné ZLODĚJINA V PŘÍMÉM PŘENOSU.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Také bych bral sklo s 20-ti kwp na m2. Úžasný výkon. Drobné rozdíly mezi křemíkem a perovskitem? Křemík co se týče účinnosti končí tam, kde druzí začínají. Pokud vím, vše co pisatel napsal se týká stále vývoje. Degradace panelu s perovskitem je větší než u křemíku a tento problém se různé vědecké skupiny snaží úspěšně odstraňovat. Ale že by byly komerčně panely nebo fólie dostupné?