Ke zmíněným kruhovým stavbám - templáři stavěli kruhové kostely, ale ne podle mešity al-Aksá, kde tehdy měli sídlo, nýbrž podle rotundy chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě, kde byli na Vánoce r. 1119 založeni.
Kruhový tvar podle Chrámu převzal i Karel Veliký pro baziliku v Cáchách a cášský vzor pak převzal Karel IV. pro stavbu kostela Panny Marie a Karla Velikého v Praze na Karlově (je vidět třeba z Nuselského mostu).
Rané normanské tvrze byly také kruhové. To se vykopal kruh v zemi, tam vznikl příkop, vykopaná hlína se naházela dovnitř a na této vyvýšenině se postavila tvrz (kruhová, nebo hranatá). Technika to byla vcelku primitivní a byla opuštěna v době gotických hradů, které třeba v křižácké Palestině měly tři pásy hradeb. Ze zachovalých pevností normanského typu vím jen o londýnském Toweru.
Ta newportská věž je podle jiných údajů až ze 17. stol., vypadá i od pohledu jako základ větrného mlýna a má se k ní vztahovat závěť psaná k r. 1677, která praví: "Můj kámen postavil větrný mlýn."
O tom poměru bohatství a daru se píše už v Bibli: "Ježíš pozoroval, jak bohatí vhazují dary do chrámové pokladnice. Uviděl i jednu nuznou vdovu, jak tam hodila dvě drobné mince, a řekl: Vpravdě vám pravím, že tato chudá vdova dala víc než všichni ostatní. Neboť ti všichni dali dary ze svého nadbytku, ona však ze svého nedostatku: dala všechno, z čeho měla být živa."" (Lukáš, 21, 1-4)
Kdo dává méně peněz, může dávat o to více sám ze sebe
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jiné Venety zmiňuje Caesar v Zápiscích o válce galské (III., 12). Tito Veneti žili v Bretani, zbyl po nich název Vandeé a podle Caesara žili v hradištích na konci mysů, takže oceánský příliv k nim zaplavoval cestu. A to je právě zajímavé pojítko s italskými Venety, kteří sídlili v dnešních Benátkách (it. Venezia). Italští i bretanští Veneti žili na pomezí vody a souše.
Také další Veneti měli sídlit u moře - na SZ Walesu je území zvané Gwyned; řecky Benátky jsou Henetoi a nějací Heneti sídlili na západním pobřeží Malé Asie; v Lotyšsku je přístav Ventspils při ústí řeky Venty do Baltu, kde do 13. stol. žili jacísi Venedové, přičemž lotyšsky vanduo znamená voda.
A z toho vznikají hypotézy, že jméno Venetů znamená něco jako "lidé od vody", možná "námořníci", takže Veneti na různých místech Evropy by pak nemuseli být ani geneticky příbuzní; nebo jestli ano, tak by expandovali na svých lodích podél pobřeží moří.