Vůbec nemusí být zájem jen o nerosty. Může jít o místo budoucího přežití. Řekněme, že globální oteplování pofrčí ať už z jakéhokoliv důvodu. Rovníková oblast se stane zcela neobyvatelnou, mírné pásmo těžce obyvatelnou polopouští a normální klima bude jen v oblastech co nejvíce k pólu. Proto zájem o Grónsko a Kanadu. Zadní vrátka.
Idea vyrábět si energii ze slunce je celkem fajn, pokud je to v malém a na zbytné věci - třeba na ohřev teplé vody. Jak se na tom ale začne stavět celé energetická soustava, začne to být poněkud rizikové. Možná se konečně někdo probudil. Představme si hypotetickou situaci, že většina energie je ze slunce, dokážeme ji uložit do gigantických úložišť a dejme tomu překonat i nějaký ten zamračený den či nedej bože týden. Zní to super i přes naprosto šílené investice, ale je tu riziko a poslední dobou se zdá, že opodstatněné - co když pufne některý ze supervulkánů ? To se nám zatemní obloha na celé roky a ty fotovoltaické elektrárny prostě nepojedou. Nic nevypěstujeme a navíc budeme téměř bez elektrické energie, takže nepomůže ani umělé osvětlení pro růst, bude nám zima, protože nebude dost energie pro tepelná čerpadla, která by navíc musela makat 365 dní v roce. To zní jako docela dost velký průšvih.
Samozřejmě patrový. Schody neschody. Lepší je v mnoha odhledech včetně energetické úspornosti, protože má příznivější poměr vnitřního objemu k ploše vnějších stěn a tedy menší tepelné ztráty při stejném zateplení. I v takové konfiguraci se dá počítat se vším. Dům máme postavený ve svahu, vstupní strana je v nejvyšším místě a terén na vstupní straně je v úrovni podlahy uvnitř. Je to odděleno mezerou mezi terénem a domem a v místě vstupu je jen zastřešený sokl a rošt, takže do domu se voda nemůže dostat, ale kdyby potřeboval dovnitř vjet někdo na vozíku, může přímo a bez pomoci - ani jediný schod. Kdo z bungalovistů ohánějících se invaliditou to má taky tak ? Dolní koupelna má široké dveře a je preventivně bezbariérová. Dole je i pokoj pro hosty, který se na stáří může změnit v "ložici invalidních důchodců". Na stáří už toho člověk tolik nepotřebuje. Horní patro pak jako schodištěm oddělená samostatná bytová jednotka může sloužit například rodině potomka. Taková konfigurace mi dává daleko lepší smysl nehledě na ekologii, protože zastavět zbytečně 2x tolik přírodního prostoru, když to jde jinak, to moc smysl nedává. Ale vlastně jo - lidi jsou dnes závislí na módních trendech tak, že nemyslí hlavou. Klidně uplně nesmyslně upřednostní černou střechu i když v létě neskutečně přehřívá interiér i okolí domu, tmavá okna, omítky atd.
Od začátku říkám, že pokud EV, tak jedině s roboticky výměnnou baterií. Cena vozu o třetinu nižší, baterie v pronájmu, takže neomezená životnost baterie, "tankování" do 5 minut výměnou baterie za nabitou, dokonalé sledování stavu baterie při každém nabíjení a tedy možnost okamžitě zareagovat a poslat ji na servis místo dalšího nabíjení, kde vymění jen vadné články, než se to vysype celé. Má to jen jednu jedinou nevýhodu - výrobci by museli spolupracovat a držet standard a to je ten základní průser - každý výrobce potřebuje úplně nesmyslně být ve všem originální, takže se nikdy nedokáží dohodnout na společném vývoji a standardech.
Tak jim hlavně neříkejte, že nedaleko funguje skvělá 4 hodinová únikovka Kingdom Come na motivy jedničky, nebo už se tam češi ani nedostanou ;o). Uvádějí ji jako kombinaci únikovky s živým divadlem a to je teprve pecka a zapojení do děje, když člověk naživo komunikuje s postavami a o něco se snaží v prostředí historické tvrze. Jestli udělají další ku příležitosti vydání dvojky, okamžitě budu ve frontě, ať to stojí co to stojí.
Statistika - věda o tom, jak pokroutit čísla, aby říkala co se nám hodí. Vezmu údaje z roku 2022. Celková délka silniční a dálniční sítě je 55 840 km. Dálniční síť má pouhých 1350 km. Pokud došlo celkem k 438 smrtelným nehodám a z toho na dálniční síti "pouze k 33", znamená to, že na 54 490 km došlo k 405 smrtelným nehodám a na 1350 km ke 33 smrtelným nehodám. To znamená, že na nedálničních komunikacích došlo ke smrtelné nehodě na každém cca 134 km, zatímco na dálničních komunikací došlo ke smrtelné nehodě na každém 41. km. Z toho za mě plyne, že dálnice je více než 3x nebezpečnější, než běžná silnice.
Možná je na čase zhodnotit, jaký je podíl utrhnutých víček v odpadu. Už tu byly průzkumy, jestli se ty lahve vůbec recyklují (GPS sledující kam doputují), jestli se vyhazují s víčky, nebo bez (důsledkem jsou patrně ta současná víčka). Takže bych v různých státech nechal naběhnout na odpad partu ekologů a spočítat, jaký je podíl lahví bez víčka, s utrženým a zpět vráceným víčkem a víčkem, které zůstalo s lahví spojeno tou pupeční šňůrou. A pak by se vidělo, jak toto opatření vlastně dopadlo.
Jednoduché řešení - obsahuje nějaký souvislý úsek kde je zakázáno předjíždění alespoň 2 kamery schopné zaznamenat SPZ ? Tak ať ta první zaznamenává pořadí a druhá ho kontroluje. Jak nějaký kamion předjede a bude v pořadí dřív, automaticky dorazí pokuta. Stejně jako u úsekových radarů, úseková kontrola zákazu předjíždění. A vyřešeno bez potřeby nějakých hlídek a záznamů na kameru.
Nějak ni používání AI nezapadá do osobního rozvoje. Už jsem zaregistroval pár začátečníků v oblasti programování jednočipových mikropočítačů (v sledovaných případech Arduino) a ti do této oblasti nevstupovali tak, že si něco o Arduinu zjistí, pokusí se pochopit nějaký testovací projekt a pak zkusí ty testovací projekty upravovat a tím se naučí základy. Oni rovnou požádali AI o kód vyspecifikovaný pomocí textového popisu a pak skončili s možnostmi to dál rozvíjet, protože nic lepšího z AI už dál nevypadlo. Pak tam někdo koupil skoro za litr displej s tím, že Ai si s jeho obsluhou neporadila a místo toho, aby si dotyčný sedl, přečetl si návod jak nainstalovat knihovny pro daný displej a aby si otevřel a prostudoval nějakou ukázku použití, která je vždy u takové knihovny přiložena, tak někde poptává, jak to udělat, aby na tom displeji mohl napsat řádek textu. To není zdravý přístup jak se něco naučit.
Je potřeba na to koukat s nadhledem. V USA je mekáč jídlo chudiny a tak je na to potřeba nahlížet. Je to jako snažit se napodobit vánočku od Babiše a porovnávat ji s tou od babičky. Když mám čas, udělám si doma vlastní burger z pořádného doma namletého hovězího s trochu bylinkového másla uvnitř masové placky o hmotnosti nejméně 300g. Komponenty v mističkách na stole pak umožní každému sestavit si finální burger podle svých preferencí. Bulka samozřejmě taky projde zatažením v grilu, aby byla lehce křupavá. A mekáč - no - když to jinak nejde a člověk nemá čas a lepší místo, kde naplnit žaludek, tak se to taky dá nějak přežít.
Význam té skupiny údajně nezkušených severokorejských vojáků může být trochu jiný. Nasadí je v Kurské oblasti - tedy na území Ruska. Ukrajinci si s nimi snadno poradí - budou to jatka a v reakci na to severokorejský režim pošle podstatně významnější várku dobře vycvičených vojáků a ty už pošlou tam, kde to bude mít vojenský význam. A nikdo nebude moct říct ani slovo, protože půjde o odvetu. Mají to dobře vymyšlené.
Retro vlna již vystrkuje růžky a je to tak v mnoha oblastech - od LP desek, historických počítačů, přes magnetofonové pásky a kazety až do oblasti focení. Od filmu v zrcadlovce přes digitální kompakty a mobily se pomaličku přes digitální zrcadlovky vracíme zpět k filmu a stavíme si doma i fotoaparát s dírkou místo objektivu na 5x4" negativy v oboustranné kazetě a pošilháváme po nějakém větším formátu s měchem ;o). Na dovolené kromě stovek digitálních fotek jsme se synem prohnali F65 a doma pak vyvolali 3 černobílé negativy a z nich pak vyrobili fotky v koupelně dočasně předělené na fotokomoru a to je mu 15 a baví ho to stejně jako digitální zrcadlovka D7000, kterou má.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Na kryptoměnách mi nevadí podstata jejich existence, ale naprosto dementní neekologický způsob získávání. Nejdříve vyrobíme hardware, který se uhobluje k smrti náročnými výpočty, které neprodukují žádný užitek, ničím to nepřispívá k životu, jen se spláchlo do záchodu neuvěřitelné kvanta chemie, aby ten hardware mohl vzniknout a spotřebovalo se velké množství energie a surovin na něco, co relativně krátce po uvedení do provozu bude na vyhození. Po celou dobu to pak neuvěřitelně spotřebovává elektrickou energii, která opět znamená spoustu vypuštěných exhalací a spotřebovaného paliva, oteplení atd. Je to zrůdnost a každý kdo se toho účastní patří do stejné škatulky jako lidi, co bez mrknutí oka vypustí do přírody vyjetý olej a vyvezou tam svůj odpad, protože proč se chovat zodpovědně, že ?