Znamej dovazi Tesly z Holandska a jednou ojetou jezdi uz pres 2 roky a tvrdi, ze auto ma najeto kolem 200.000 km a jeste nemenil brzdy, ze to prave brzdi dostatecne motorem pri rekuperaci.
U spalovaku se meni podstatne drive.
A co se tyce vahy, Octavka v kombiku 1.5 tsi vazi nejakych 1.400 kg a treba MG5 kombi elektricky, vazi o nejakych 160 kg vice, rozmerove +/- 10 cm jsou na tom podobne.
Kdyz se pouziji XL pneumatiky, opotrebeni bude temer srovnatelne.
Takze bych to tak cerne nevidel...
Nejsem odbornik, ale muj subjektivni nazor, kdybych si mel koupit SUV:
Srovnani s Kodiaqem - o tretinu levnejsi, ale o tretinu horsi - motor je minimalne tretina spatne.
Tito Cinani s 1.5 nemohou uspet, dyt je to slaby agregat, at uz ctu o jakemkoliv Cinskem vyrobci, je tam zpravidla1.5 a nazdar a srovnavaji to s Kodiaqem, kde mas dobre o tretinu draze, ale motor 2.0 tdi s kroutakem pro 2t prives, tzn. dostatek vykonu.
Nehlede na to, ze kdyz budu za 5-10 let prodavat Kodiag, nebo toto, tak to na te castce bude znat a minimalne ta tretina tam stale bude, cili null:null.
Neco jako Karoq s 1.5 asi dobry, ale do vetsiho rozhodne 2.0 diesel s kroutakem nad 300 Nm, nebo full hybrid, ktery to bude mit alespon chvili podobne, jako napr. RAV.
Od takoveho obvykle clovek chce tahat karavan, nebo poradny naklad, nalozit rodinu na hory s lyzema, bobama a chce mit od vozu odezvu, ze tam ten vykon je, kdyz to ma takovouhle karoserii.
Rexton s 2.2 dieselem, velkou karoserii stoji novy nejakych 900K, je to Korejec s nejakou historii, proverenym podvozkem, slusnym servisnim zazemim a utahne vklidu jachtu, velky karavan a jezdi za 9L jestli vubec...
RD 150 m2, kolaudace 2019, standardni nizkoenergeticky dum, tepelko s bojlerem o porizovacce 100.000 kc (ano i dnes se 6 kw tepelko da poridit za 100.000 kc).
Rocni naklady servis/revizi 2.800 kc, na kolik Vas vyjde cisteni a revize spal. cest a spotrebice?
Rocni spotreba jen na vytapeni, bez ohrevu TUV, pac to nezminujete, cini 4000 kwh, v dnesnich cenach je to cca 24.000 kc vc. distrib. poplatku a POZE, s bojlerem to potom je 5000 kwh, coz je rocne 30.000 kc.
Nejedeme na zadny nocni utlum, doma mame vsude konstatne 24,5°C, pac mimco travi spoustu casu na zemi, kdyz jsem doma, mam kratasy, pristi rok to o stupen stahnu a stahne se to k cca 3.500 kc.
Jedu na hory, mobilem si to stahnu o lar stupnu, bojler na nezamr. teplotu, den pred odjezdem to hodim zpet.
Cili rozdil mezi Vami a nami je rocne 11.000 kc, coz je v prepoctu na mesic 917 kc.
A to vychazim z dnesnich cen, v tech prvnich 3 letech to bylo 14.000 kc, tudiz srovnatelne s Vami.
Za tech 5 let nas tedy vytapeni tepelkem, vc. revizi vyslo na 87.000 kc, coz je rocne v prumeru za toto obdobi 17.440 kc - a hele, za poslednich 5 let je to tedy stejne jako u Vas 🙂 s neskutecne jinym komfortem - nic nevymetam, nic nenosim sem a tam, nikde neskladuji 2 roky drevo aby vyschlo, nezabira mi to misto na pozemku.
Za me se tedy to tepelko jiz zaplatilo, protoze v prumeru me vyslo mesicne doposud na 1.450 kc a zatim nevypada, ze by se melo odebrat do vecnych lovist alternativnich zdroju.
A ano, mam komin a krbovky, kdyby prisel konec sveta, jak uvadeji nekteri nize, topil jsem v nich za tu dobu asi 8x.
Podle údajů Eurostatu za první polovinu roku 2024 platili čeští spotřebitelé za elektřinu přibližně 0,34 € (8,5 Kč) za kilowatthodinu, což je čtvrtá nejvyšší cena v Evropské unii.
Míra energetické závislosti, která vyjadřuje podíl dovážené energie na celkové spotřebě, se v jednotlivých členských státech EU liší. Například Německo mělo v roce 2020 míru energetické závislosti 63,7 %, zatímco Česká republika 38,8 %.
Při porovnání cen elektřiny a míry energetické závislosti lze zjistit, že některé státy s vyšší závislostí na dovozu energie mají nižší ceny elektřiny než Česká republika. Například Polsko s mírou energetické závislosti 42,7 % mělo v první polovině roku 2024 cenu elektřiny přibližně 0,2112 € za kWh, což je výrazně méně než v Česku.
Je však důležité poznamenat, že cena elektřiny pro koncové spotřebitele je ovlivněna mnoha faktory, včetně daňové politiky, státních dotací a regulací. Například některé země poskytují svým obyvatelům různé formy podpory, které mohou snižovat konečnou cenu elektřiny. V České republice byly některé podpory zrušeny, což mohlo přispět k vyšším cenám pro spotřebitele.
Na Temu si nemohu stazovat, kvalitou vetsinou prekvapi, at uz jde o drobnou elektroniku (7" tablet 560,- nebo masazni pistole 490,-) a o mensich vecech ani nemluve.
Cely svet tam vyrabi a proc na vsem prizivovat obchodnicky...
A to ze to vyrabeji deti ve sklepe, to hold ja, ani obchodnicci, od kterych to dekady vsichni kupujeme, nezmenime, a navic je to kec.
Ze jim nevadi fuknkcni obchody, kde se prokazatelne vse vyrabi detmi z Indie, jako Pepčo, nebo KyK (umyslne pisi takto)...
Tepelko za pul milionu?
Jo, pokud budu predelavat komplet topeni, tzn. radiatory, nebo podlahovku.
Tepelko se vyplati urcite do RD, ktere byly vystaveny/zrekonstruovany v poslednich 10 letech, maji zatepleni, vymenena okna, zateplen strop a maji typicky elektrokotel - pak se vyplati.
Tez se vyplati u novostaveb.
Do stareho nezatepleneho domu je to nesmysl, asi jako doprat stare Felicii 100 oktanovy benzin za 50 kc/1L...
Kde kdo dnes zobchoduje ryze NeCinske tepelko s vykonem cca 7 KW pro vetsinu beznych staveb, s bojlerem, akumulaci, regulaci pod 250.000 kc vc. DPH, naceni Vam to napr. zde, poptejte je, za me spokojenost.
climaheat@lirasservis.cz
Nad el. autem jsem premyslel take, ale:
1) Kdyz jsem si pred 5 lety poridil tepelko, byl tarif D57d nejlevnejsi, dnes je srovnany s beznym tarifem = nesetrim tolik, jako v dobe porizeni, kdy se tomu slo na ruku.
2) Kvuli drazsi elektrine, jsem vloni poridil FVE s dotaci a jiz pristi rok mi zdrazi distribuci, protoze nadmerne zatezuji distribucni sit.
3) Elektro auto ma filtry, minimalne ten vzduchovy, take ma elektromotor, ktery tez neni nesmrtelny a verim, ze az na nem neco odejde, opravit jej nebude tak snadne/bezne, jako ve vetsine pripadu nejbeznejsi spalovaky.
O baterii, ktera stale patri k nejvetsim a opravnenym strasakum ani nemluve a s tim spojena padajici cena - pr. pred 6 lety jsem koupil 4 letou Insignii za 250.000 kc, kdybych ji dnes chtel prodat, verim, ze diky diky nizkemu najezdu a servisnim ukonum za ni tech 200.000 kc mozna dostanu.
Ale kdyz si dnes poridim 4 lety elektromobil, rekneme za 400.000 kc, obavam se, ze za dslsich 6 let jek jiz neprodam vubec.
Otazka tedy je, kde je ta realna uspora
Nemluve o tom dobijeni doma - od Po do Pa, kdy s tim jezdim do prace, tezko jej po 16 hod. dobiji (z baterek to nema kapacitu, natoz smysl), takze jedine o vikendu, ale to treba chci a rodinou nekam na vylet, anebo zrovna nebude sviti slunicko a to se bavim o sezone, cca duben-rijen, v zime je to temer nemozne po domacku...
Nehanim to, rad bych elektro auto vlastnil, ale je to neekonomicke, mysleno od koupe, pres servis, realne dobijeni, az po prodej za nejaky ten cas.
Az vymena baterii bude rentabilni, tak jdu dotoho...
Jako jo, mame se v prumeru o neco lepe, nez nasi predci, ale porad zaostavame za zapadem a to sakra hodne a zaostavame uz i za vychodem, viz. smejici se Polsko nasi dalnicni siti...
Priklad z energetiky:
Proc kdyz mame z nynejsich jad. elekraren prebytek elektriny, se kterym nevime co delat, tak jej prodame Nemcum a od nich koupime draz?
A proc se tedy pristavi z nasich dani dalsi bloky co by nejvetsi investice CR?
Opet z nasich dani a opet to beznemu cloveku nebude k nicemu...
Je to jen byznys pro ty nahore zafinancovany nami...
Proc se u vesnic (napr. Kly u Melniku) maji stavet dalsi FVE na polich, kdyz uz nyni se rozhoduje o tom, ze bezni obcane s malickou FVE budou dostavat poplatek za to, ze nadmerne zatezuji dist. sit?
To je reseni vyfrkavat dalsi panely na pole, kde mohou rust plodiny?
Proc el. tarif D57d pred 5 lety byl nejvyhodnejsim, coz ekonomicky/environmentalne smyslejici osoby privedlo k myslence poridit si tepelne cerpadlo, tak dnes je tento tarif nejdrazsi?
At clovek dela co dela, nasype sve uspory do reseni, ktere mu pomaha usetrit za energie, tak si ti nad nami vzdy najdou neco, jak nam to zneprijemnit a prisli si na sve. A to i pres to, ze jsme se my vsichni podileli na vybudovani jadernych elektraren a i u tech novych se podilet budeme. Co z toho Cesky obcan ma / bude mit? Nejdrazsi elektrinu v Evrope v porovnani s prumernou mzdou. CEZ si ji proda "zelene Evrope", my to zafinancujeme, zkratka idealni...
Tak my mame 4 roky starou novostavbu, bungalov, obytne mistnosti na JZ, v obyvaku 4500 mm siroke okno, v pokojich standard cca 1100 mm okna, zdivo Ytong Lambda YQ 450 mm, strop SDK a na nem vata 400 mm, predokenni rolety (lepsi nez predokenni zaluzie) a stejne jsme vloni porizovali klimu a FVE, protoze ten hic se nedal vydrzet ani s roletami. Bez klimy doma v klidu kolem 30°C v takovych parnech, s klimou pohoda 25 a zere konstantne kolem 700W, coz nam je jedno, pac stejnak mame prebytku na dalsich 10 takovych klimosek 😄 Klima stoji do dvacky, napr. Acond v DEKu 3,5 kw, bohate staci na mistnost okolo 50 m2, montaz dle firmy, 5-10 tis. Pritapime s ni na jare/podzim, kdy jeste nespoustim zbytecne tepelko pro cely dum...
Spravedlive prenaset na fotovoltaikare? Aha, tak chci vratit tu cast penez, kterou musim vydavat na podporu OZE, za X let, neni to malo.
Kdepak, oni si vzdy najdou ten spravny bic, aby jim to pasovalo do kramu.
To bylo: poridte si tepelko, budete mit vyhodnejsi tarif, po par letech je to 1:1, ted si poridte FVE a my za par let i toto pro vas zpoplatnime.
Inu ano, kdyz mam hodne oken na jiho zapad a sviti slunicko, je v dome vedro.
Pan autor asi nevidel sklenik v zime, doporucuji, at si do neho ve slunecny zimni den vleze...
Je to jako tehda, kdy se moderatorka v TV divila, ze ji voda v PET lahvi v zime zamrzla.
Avsak kolik takovych slunecnych dni v roce v jake lokalite je? Na to nam odpovi tvrdymi daty web nize:
Odpoved je zde: Odkaz 1
Treba v Praze je to v nejstudenejsich mesicich (listopad/prosinec/leden/unor) kolem 50 hodin mesicne, to je v prumeru neco malo pres hodinu a pul denne, to Ti domecek nevyhreje natolik, aby jsi za vytapeni nevydal tolik kacek.
A dotapet kabely/folii to snad ne, dyt to dlouhodobe nefunguje dobre a co ohrev TUV? Bojler na elektiku? - ouch, to za to 4 clena rodina vynalozi tak 3.000 kc mesicne plus obcasny dotop topneho zebriku a zmineneho el. vytapeni.
Jak ze to ta rodina z Uherskeho Hradiste topi? Tepelne cerpadlo s el. topnymi kabely? A jak jako? To je jejich tepelko vyrabi elektrinu? Husty...
To je zase blabol jak film "Hadi v letadle" 😄
V clanku se tez misi zkusenosti ruznych technologii s turbulentnim vyuctovnim z poslednich let, vsak to je takynesmysl, z toho si nikdo nemuze udelat obrazek.
Vyhoda topnych kabelu, ze si z mobilu muzes kazdou mistnost regulovat solo?
Vsak teplovodni podlahovka to umoznuje take, rika se tomu zonova regulace, kdy podruzne termostaty otviraji, ci zaviraji eloktrohlavici na rozdelovaci = stejne to nepouzijes, protoze malokdy budes zavirat do kazde mistnosti - to kdyz pujdes od TV v obyvaku curat, to Te cekaji troje dvere, blbost, nepouzivam to a nechavam to ridit hlavni regulaci, vsude mame stejne a smitec...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ma hezke jmeno, kdyz se precte po zpatku :-D