Díky za pěkný a přístupně napsaný článek. Na jeho konci je uveden mj. zdroj „Odkaz 1 “. Tam se píše, že černá díra o hmotnosti Slunce se vypaří přibližně za 10 na 67 let. Podle „Odkaz “ je to za 10 na 66 let, což lze považovat za přibližně shodný údaj. (V článku je 10 na 66 let uvedeno pro černou díru hmotnosti Země, což je patrně nedopatření.) Na stránkách „Odkaz “ a „Odkaz “ je ale pro černou díru hmotnosti Slunce uváděno 10 na 62 let, tedy o 4 až 5 řádů méně. Nevíte prosím někdo o matematickém vztahu, který by alespoň řádově vyjadřoval dobu vypaření v závislosti na hmotnosti, případně Schwarzschildově poloměru nebo teplotě horizontu? Předem děkuji.
Co říká Písmo Svaté k homosexuálnímu chování:
B. Křesťanská část Bible (Nový odkaz, tzv. Nový „zákon“):
Ř 1,21–31 (Vyjádření apoštola Pavla o lidech, kteří propadli nečistým vášním). Zde je výslovně odsouzeno nejen homosexuální chování mužů, ale i žen. („Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži… Ř 1,26.27) Když si ale přečtu všech 11 veršů perikopy, jasně vidím, že je řeč o lidech, kteří promarňují život a škodí svému okolí. Jako příklady „nečistých vášní“ těchto lidí jmenuje apoštol podlost, lakotu, závist, vraždu, svár, lest, zlomyslnost, donášení (Ř 1,29), dále pomlouvání, zpupnost, nadutost, chlubivost (Ř 1,30) a ještě nesnášenlivost a absenci lásky a slitování (Ř 1,30). Kdo zná aspoň trochu reálie antického světa, ví, že sex (homosexuální i heterosexuální) provozovali někteří tehdejší lidé i jako projev moci, nadřazenosti, protože si „mohou vše dovolit“ a takový sexu provázela nejen vzájemná neúcta, ale i nelibost. O intimitě jako přirozeném projevu lásky se tu rozhodně nemluví.
Asi jsem nějaké biblické zmínky o homosexualitě vynechal, protože je opravdu nepovažuji za stěžejní sdělení Písma Svatého. Čím déle čtu Bibli, tím silnější mám pocit, že Bible není (alespoň v prvé řadě) soubor zákazů a nařízení, které mi sděluje nějaký přísný bůh. Bible je nádherné, fantastické, překvapivě živé a stále aktuální svědectví lidí, kteří se setkali s Bohem. Ta setká(vá)ní jsou popsána omocí dobových reálií a často takových příměrů, kterým dnes již obtížně rozumíme. Ale jedno je jisté: Bible pojednává o mnohem smysluplnějších věcech, než je regulace intimníh
Co říká Písmo Svaté k homosexuálnímu chování:
A. Hebrejská část Písma (tzv. „Starý“ zákon):
A1) Lv 18,22: „Nebudeš obcovat s mužem jako s ženou. Je to ohavnost.“ … Ve starověku byly role muže a ženy jasně odlišeny. Aktivity směrem do vnějšího světa plného ne vždy předvídatelných rizik byla věc mužská, starost o domov včetně rození dětí byla věc ženská. Zacházet s mužem jako se ženou znamenalo jednak zbavení muže jeho společenské role, v případě homosexuálního vztahu navíc omezení reprodukce, což mohlo být nežádoucí pro tehdy nepříliš početný lid smlouvy s Hospodinem. V dnešním světě se umenšuje jak nutnost oddělování mužských a ženských rolí, tak i nutnost plodit co nejvíce dětí. Na závaznost verše pro jiné než judaistické společenství a jinou než starověkou dobu mohou být názory odlišné. Jisté ale je, že o vztahu mezi dvěma ženami tento verš nepojednává.
A2) Gn 18,20 – Gn 19,25 (Hospodinův soud nad obyvateli Sodomy za jejich hříchy): Při popisu hříšného chování sodomských je i věta vyjadřující záměr homosexuálního chování („Kde máš ty muže, kteří k tobě této noci přišli? Vyveď nám je, abychom je poznali.“ Gn 19,5). Jde ale jednoznačně o záměr páchat násilí, mimo jiné i násilí sexuální. Sodomským je vyčítána (např slovy Ez 16,49.50) pýcha, sytost, sebejistý klid a povýšenost. Biblické texty na příkladu sodomských také nepochybně odsuzují páchání bezdůvodného (a „bezuzdného“) násilí. („Sám je tu jen jako host a bude dělat soudce! Že s tebou naložíme hůř než s nimi!“ Gn 19,9) O dobrovolném homosexuálním styku tu rozhodně není řeč.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
V článku se píše o riziku (neboli pravděpodobnosti) srážky „1,6 procenta - 1:77.“ Stejný údaj je i na tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/595642-sance-na-zasah-zeme-narostly-blizici-se-asteroid-je-nebezpecnejsi-nez-se-myslelo nebo na ps://nedd.tiscali.cz/stret-s-asteroidem-bennu-nebude-nic-pekneho-pokud-k-nemu-dojde-586528. To ovšem nemůže být pravda. Poměr 1:77 znamená pravděpodobnost 1,3 procenta. Pravděpodobnost 1,6 procenta odpovídá (po zaokrouhlení) poměrům mezi 1:61 a 1:64.