Když už jsme u terminologie vrtule versus rotor a podobně, tak Velkou Ameriku nelze označovat jako "bývalý lom". Lom je ta díra v zemi. Buď v ní probíhá těžba, nebo již byla ukončena, ale stále se jedná o lom.
Dalo by se snad hovořit o bývalém lomu, pokud je zasypaný nebo jinak upravený tak, že z terénu zmizely pro lom charakteristické tvary, ale to není tento případ.
Jen bych doplnil, že když Dmitrij Donskoj porazil jistého Mamaje na Kulikově poli poblíž Donu, nebyl to vlastně boj Moskvy za nezávislost, ale dva vojevůdci mezi sebou svedli bitvu o vliv ve Zlaté Hordě. Moskva nepřestala být součástí Zlaté Hordy, a pokud něco předznamenalo konec Hordy, tak jenom to, že její chán nebyl s to zabránit válce mezi svými vazaly.
Ještě Dmitrijův syn jezdil k Mongolům pro pověření k vládě. Konec Zlaté Hordy následně způsobil Timur Lenk (též Tamerlán) a nikoli Moskva.
Většina lidí obviňuje buď vládu (což je dost iracionální), nebo výrobce, distribuční řetězce či tak (ti na cenách opravdu podíl mají), ale konečné slovo řeknou zákazníci, kteří to za tyhle ceny kupují. Proč? Protože přece MUSÍ.
A proč musí? Protože to mají v mozku tak nastavené, že na Velikonoce musí napéct, nabarvit kraslice a dodržovat případné další regionální zvyklosti, i kdyby na tom měli zchudnout.
Jenže tak to prostě funguje, že když prodávající ví, že něco nutně potřebujete, zvýší cenu. Teoreticky můžete zavést nějakou řízenou distribuci, kdy ceny budou určovat úřady, ale pak musíte počítat s tím, že se výrobci nebudou snažit, aby před svátky byl na trhu vajec dostatek, a vejce buď vůbec neseženete, nebo jen na černém trhu či, jak se říkalo, "pod pultem". To byl takový milý zvyk za komunismu, že když bylo nějakého zboží málo, zaměstnanci prodejen je volně nevykládali na pulty a do regálů a měli je někde schované, až si přijdou nakoupit jejich známí, nebo někdo, komu se chtějí zavděčit.
Jediné, co skutečně pomáhá, je dát najevo, že to až tak nutně nepotřebuji. Konec konců, Velikonoce ve skutečnosti nejsou ani přehlídka lidových zvyků ani soutěž v předvádění zámožnosti. Kdo není křesťan, ať si užije dva dny volna navíc bez zbytečných rituálů a křesťané si prostě v neděli na oslavu navaří něco chutného, co zrovna nebylo předražené.
Pominu-li Trumpův specifický způsob chvástání, tak pravdu má v jedné věci: že totiž když se bez rozmyslu omezí spotřeba určité látky či energie u některých zařízení, nedosáhne se tím úspory, protože se to zařízení pak musí pro stejný výsledek používat déle (a někdy se stejný výsledek nedocílí vůbec, protože zařízení nefunguje tak, jak má).
Konkrétně u mytí, tohle řešili už dřív na námořních lodích, kde se musí sladkou vodou šetřit, a existuje výraz "námořnická sprcha", kdy se člověk krátkým puštěním sprchy namočí, pak jí zastaví, namydlí se, a dalším puštěním sprchy mýdlo opláchne. Kdyby nějaké omezovače průtoku fungovaly lépe, jistě by se na lodích už dávno zavedly. Namísto toho je každý člen posádky poučen, jak se má chovat.
Ten Číňan na videu mi připomněl jeden vtip o Italech:
Gestapo zajme odbojáře různých národností a ze všech nakonec vymlátí, co potřebují, akorát Ital neřekne nic. Po válce se ho ptají, jak to, že nic neprozradil, a on začne rozhazovat rukama a povídá: " Mamma mia! Jak můžete mluvit, když máte svázaný ruce..."
Jediné fungující záruky jsou, že Rusko bude tak hospodářsky oslabené, že se na další válčení nezmůže. Naposledy to fungovalo necelých 20 let, než se Rusko poněkud zkonsolidovalo a ihned začalo konflikty se sousedními zeměmi.
Tahle situace se periodicky opakuje už po dlouhou dobu. Rusko ambiciózně expanduje nad svoje hospodářské možnosti, načež se ekonomicky zruinuje. U tak velké země s nerostnými surovinami je to s podivem, ale zřejmě to souvisí s tamní mentalitou a způsobem vládnutí.
Ano, obchod se zbraněmi může být klíčovým nástrojem mezinárodního vlivu, ale má to i určitá omezení:
Můžete ten vliv využívat tak, že k sobě připoutáte spojence. To působí dlouhodobě a stabilizačně. Omezením ovšem je, že nemůžete měnit svoji vlastní politiku, jak vás napadne.
Nebo můžete vliv použít tak, že v klíčovém okamžiku některému ze zákazníků odepřete technickou podporu, což vám pomůže prosadit svoji vizi, jak by se měl zachovat. Tady je omezením, že to působí krátce a jednorázově.
Obyčejně s naším současným prezidentem souhlasím, ale na toto mám docela odlišný názor. Voliči by měli znát termín voleb co nejdřív je to možné, aby si podle toho mohli plánovat ostatní činnosti. Obzvlášť pokud by se volby zkrátily jenom na jeden den.
Ideální by bylo, kdyby byl termín voleb pevný, jako je to v některých jiných zemích (samozřejmě vyjma mimořádných voleb). Spousta lidí si například musí naplánovat přinejmenším hlavní dovolenou už na počátku roku, také různé odborné konference se plánují běžně rok předem na předchozím ročníku a tak podobně...
No to je snad úplně logické.
Putin kvůli odpadnutí USA získal nad zbytkem NATO určitou výhodu, kterou může využít jen v nejbližších letech.
Ekonomická síla Evropy (takto obecně, protože některé z ohrožených zemí jsou v NATO, některé v EU a některé v obojím) je asi 10x větší než Ruska. Závod ve zbrojení nemůže Rusko nad Evropou vyhrát. Ale Evropa teď nemá některé důležité vojenské kapacity, které může nahradit nejdříve tak za 5 let (nehledě na to, že za 4 roky může být v USA úplně jiný prezident a za 2 roky úplně jiný Kongres).
Čím dřív do toho Putin půjde, tím má lepší vyhlídky. Alespoň ze svého pohledu. Sám se nechal slyšet, že udělal chybu, když na Ukrajinu nešel dřív. Jakmile bude na Ukrajině cosi jako příměří, či konflikt zamrzne na nízké úrovni, začíná se Putinovi odpočítávat čas.
Ten Waltzův příspěvek s ikonkami mi tedy na poradce pro národní bezpečnost připadá poněkud infantilní. Vlastně celá ta debata trochu působí, jako když se nějací troubové dostali na vysoké funkce a teď si připadají, že to celé řídí (což samozřejmě není pravda, celé to museli provést vojáci).
Nicméně pánové mají pravdu v jedné věci, a sice, že bezpečnost plavby mezi Evropou a Asií by měli řešit Evropani.
(A nebo ovšem Číňani, protože ti na tom profitují možná ještě víc, ale když ji to přepustíme, oni toho bohužel nějak zneužijí.)
Pár poznámek:
(pokračování)
Vzhledem k tomu, že se zde rozšířilo označování našich vojáků za žoldáky (spisovně žoldnéře), přikládám definici, jak žoldnéře definuje Haagská konvence:
(a) je účelově rekrutována v místě bojů nebo v zahraničí za účelem účasti v konfliktu;
(b) účastní se přímo bojů;
(c) je motivována k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim Stranou účastnící se konfliktu přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě Strany;
(d) není občanem Stran účastnících se konfliktu ani obyvatelem teritoria pod kontrolou Strany účastnící se konfliktu;
(e) není příslušníkem ozbrojených sil Strany účastnící se konfliktu; a
(f) nebyla vyslána Státem, který se konfliktu neúčastní v rámci své oficiální služby jako člen ozbrojených sil.
Aby byla osoba považována za žoldnéře, je nutné, aby splňovala všechny tyto znaky a ne jen některý z nich. Čili podle bodu (d) občan ČR, který vstoupil do Armády ČR, není žoldnéřem bez ohledu na výši platu a motivaci.
Nechápu, proč prostě všichni v Evropě neberou jako fakt, že Trump změnil strany. Možná se ukáže, že je za tím nějaký geniální plán, či jen Trump jedná chaoticky, ale dokud to nebude prokázané, je třeba v evropském zájmu jednat tak, jako kdyby už USA nebyly spojencem, možná i jako kdyby byly protivníkem.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Předpokládám, že cílem je vystavit sponzory zastrašování od jejich odpůrců, bojkotu, pokud se jedná o podnikatele, a podobně.
Takže lidé, kteří z opravdového zájmu něco podporují, budou pronásledováni, zatímco Rusové, Číňani, mafiáni všeho druhu použijí "bílého koně" Josefa Nováka a potížím s odhalením identity se snadno vyhnou.
A dále, proč potom není stejný metr uplatňován i na podnikatele, tj. že by byli povinni zveřejňovat identitu svých větších zákazníků?