V článku je několik nesmyslů. V maďarštině se toto jídlo nazývá Székely káposzta - Sikulské zelí podle maďarského etnika Székelyek - česky Sikulové, z východní Transylvánie v dnešním Rumunsku. Je to staré, tradiční sikulské jídlo, takže se spisovatelem, novinářem a archivářem Jószefem Székelym a budapešťskou restaurací to nemá nic společného. Protože se do Čech toto jídlo dostalo již na konci 19 století, když se zde rajčata a papriky nepěstovaly, tak je Češi z původního receptu vypustili, a přidali smetanu a jíšku, aby vznikla omáčka. V originálním receptu se lžíce kysané smetany přidává až do hotového jídla na talíři. Na množství surovin, uvedené ve vašem receptu se hned na začátku vaření přidává 1 střední rajče a 1 špičatá paprika, oboje nakrájené nadrobno. Masité, španělské papriky stačí půlka. Někteří Maďaři nahrazují slaninu uzeným masem. Jedí to s těstovinami csipetke, nebo bílým, maďarským chlebem. Také hned ze začátku, kromě v receptu uvedeného koření, přidávají 2 gerezd fokhagyma, neboli 2 stroužky česneku a 2 babérlevél - bobkové listy. No a když se to připraví podle původního maďarského receptu, místo slaniny uzené maso a na závěr se přidá po česku sladká smetana s rozkloktanou lžící hladké mouky, tak je z toho s knedlíky neskutečná dobrota, o několik levelů lepší než tento český recept.
Ono nejde o papiňák a indukci, ale o ingrediece - Rettigová by nikdy nedělala maso na oleji ale použila by máslo, lůj, nebo sádlo, nedala by tam protlak nebo zázvor krájený na kostičky.
Dotyčný soudruh hned na začátku říká: "rozpálíme si papiňák", proto jsem reagoval už na na tento nesmysl. Dalšími kravinami, jako smažení na oleji, přidáváním rajského protlaku a čerstvého zázvoru jsem se už nezabýval. Mám doma kuchařku, zřejmě po mé praprababičce z roku 1869 (sám jsem již důchodce), která je poměrně velmi obsáhlá a z Rettigové vychází, ale hovězí na zázvoru jsem tam nenalezl.
No, jako aktivní kuchař amatér musím konstatovat, že ten, kdo dělá gulášovku z mletého masa si evidentně chce ušetřit práci s krájením. A když se šetří prací na jídle, tak jídlo nikdy nemůže být na vysoké úrovni, protože šetří prací i na druhých komponentech. Tudíž podle mě špičková gulášovka má být z masa, nakrájeného na drobné kostičky. Já si s tím tu práci dávám.
Myslím že by se cibule dělá na sádle a ne v oleji, dále se tam neleje voda ale vývar, majoránka se dává jako poslední a nevaří se a prolnout v dlani aby se rozvoněla, to už nás učili i rodiče,jinak si myslím že postup není tak úplně pravda,já ji dělám úplně jinak a co vím od lidí je vynikající, ještě si myslím že by měla být hustší, ale to je můj názor.
Milane, cibule samozřejmě na sádle, a moje maminka zalévala dršťkovku zeleninovým vývarem. Dělal jsem jí dlouhá léta podle maminky, ale pořád mi tam v té chuti, oproti "hospodské" cosi chybělo. Pak jsem jí jednoho krásného dne začal vařit, a zjistil jsem, že kořenovou zeleninu, o které jsem si myslel, že jí mám v ledničce, spotřebovala moje dcera, pro své vaření. Tak mi nezbylo nic jiného, než do vody rozpustit bujón v kostce. Omlouvám se, já vím, že je to "prasárna", sám nejsem příznivcem ničeho "umělého". Ale výsledek byl skvělý. Chuť úplně skvělá, přesně taková, jak si jí pamatuji z mládí, když jsme na ní (nebo na guláš) chodili s kamarády do jedné pražské restaurace ráno kolem páté, kdy tato restaurace otevírala a pro "flamendry" a dělníky jdoucí do práce měla už od otevření dršťkovku, nebo gulášek s křupavou houstičkou. A pivo. Dnes je tam modlitebna mormonů, neboli "Svatých posledních dní ". Ale dršťkovka v provedení socialistických hospod s bujónem nemá chybu, od té doby jí nevařím jinak.
To jste dobrý, že rozumíte Ruštině. Taky si říkám, že by se hodily zprávy i z druhé strany jenže kde je vzít?
PS: Moje ruská žena od úplně samého začátku, když přišel Putler k moci říkala, že to nedopadne dobře, že to bude pro Rusko katastrofa. Já jí tehdá tvrdil, že se mi Putin jeví jako docela správný chlapík, který dovede Rusko k rozkvětu. Jak se posléze ukázalo, měla 100% ní pravdu. Dnes učí na Karlově Univerzitě.
To jste dobrý, že rozumíte Ruštině. Taky si říkám, že by se hodily zprávy i z druhé strany jenže kde je vzít?
Pro člověka, který studoval ruštinu 11 let, 3 roky pracoval v Moskvě a tam se i oženil s Ruskou, se kterou žije skoro 30 let, je ruština stejně srozumitelná, jako čeština. Slovem i písmem. 👌😊
Tak tady jsou jen tři možnosti. Protože autor mele stejné kraviny a lži, jako hlásné trouby Kremlu Olinka Skabejeva, Voloďa Solovjov, nebo Saša Kiseljov, které občas poslouchám, abych měl zprávy i z druhé strany barikády, je jasné, že buď je placen přímo Kremlem, nebo je jejich propagandou zpracován, nebo je milovník diktátora Putlera.
Tak propo, necítím se býti primitivním; můj duševní a vzdělanostní vývoj probíhal a je založen na vědeckém základě.
používání vagcíny, která nebyla řádně ověřena je šarlatánství a problematická volba.
Váš vzdělanostní vývoj , jak je vidno podle "vagcíny", probíhal na vědeckém základě didaktiky pro třetí třídu zvláštní školy.
No a já jsem policista a díky stavu nouze mi podle zákona neproplácejí ani přesčasy, které jsem kvůli Covidu nucen dělat. "Padám na hubu", jsem v práci více, než doma, ale nedostanu za to nic. Vše podle zákona. A jiní si na celonárodním neštěstí "namastí kapsu". Dál to nebudu rozebírat. Dělám to rád, protože to dělám pro lidi a na penězích mi nezáleží. Ale je mi z toho "na blití". Toť vše.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Takto segedín dělala už moje babička, pak maminka a teď já. Tak nechápu, proč podle Pohlreicha? Raději dejte jeho originální recept a ne něco, co už se tady vaří 100 let. Někdy dám místo zakysanky smetanu ke šlehání a je to mňamky taky
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Podívejte se na můj komentář. Najdete tam originální maďarský recept, jak jsem se ho naučil v Maďarsku.