Myslím, že každý důchod s odchodovým věkem po šedesátce víceméně pozbývá původního smyslu, je to prostě jen jakási úlitba a hra na něco, co už dávno občanům stát není s to poskytnout. Ani nemluvě o tom, jaký horor bude třeba za dvacet let provázet práci pětašedesátníků ve službách v době naprosté automatizace, AI a frenetických dopaminových podnětů, bude to hrozné pro všechny.
Zajímavé. 14 Pro jsem kupoval za 1299€, 16 Pro za 1199€… Tak kde je ten nárůst ceny? A plus bonus Apple Inteligence nebude v Evropě dostupná do dubna 2025, tak co si tu vymýšlíte za blbosti? Jediný, kdo si něco vymýšlí jste tu tedy jen Vy..
14 Pro se do prodeje ale uváděl za $999 a 16 Pro stoji $1287, viz tento článek: nárůst ceny skoro o třetinu . A tohle je snad článek o skladech a prodejích v Evropě nebo co? Vy fakt nebudete lumen.
Nejde o "oligopoly", i když nevím, co to je.😉 Jde o lidi, konkrétní, jako vy nebo já. Kdyby nebyla poptávka, nebude ani nabídka. Vaše kritika je stejná, jako když se lidé rozčiluji, že se velké elektrárny obohacují na úkor životního prostředí. Kdyby lidí nepotřebovali elektřinu, elektrárny by se "neobohacovaly". Firmy jen vyrábějí to, co si lidé žádají. Firmy neničí životní prostředí, to my, lidé.
Co se týče té vody. Ta jako zmizí, anihiluje, nebo co? Když voda proteče řekou, tak to podle vás taky zmizí? Kdepak, existuje koloběh vody v přírodě. A je jedno, jakými kanály teče.
Chce to přemýšlet trochu do hloubky!
Promiňte, ale víc "beta" názor jsem dlouho nečetl. Je to asi jako tvrdit, že ropný průmysl je tu pro lidi a můžeme si za něj sami - absurdní, jde samozřejmě o monstrózní lobby s obrovským politickým vlivem, co cpe své produkty do společnosti horem dolem a lobbuje za své zájmy na nejvyšší úrovni. AI startupy jako OpenAI prodělávají šest miliard dolarů ročně, jsou totálně ve ztrátě, tak jaká poptávka proboha? Je to prostě dítě venture kapitálových investorů, co uměle něco budou deset let dotovat pak to nacpou všem až do krku.
Nyní může podobným způsobem dávat příkazy AI asistentům a ti za něj mohou psát skripty. „Vlastně jsem zase šéf programátorů. A otevřelo mi to oči, začal jsem dělat věci, na které bych dříve nedosáhl, nebo se do nich nepustil,“ všímá si Šlerka. „V tomhle je to skvělé.“
Toto platí pro přechodné období, než ti, kteří dělali nebo dělají věci postaru, odejdou. A až se propojí jednotlivé segmenty AI, bude všechno jinak.
Pan Šlerka především účelově zaměňuje skriptování a programování. Nejrozšířenější nástroje jako GitHub Copilot fungují leda tak jako trošku lepší auto-complete, dokončuje to za vás názvy funkcí nebo parametry, ale absolutně to za vás nepíše celé stránky kódu. Existuje navíc celá řada studií, že skutečně generovaný kód je mimořádně chybový, halucinuje a odkazuje na úplně neexisutjící knihovny a v důsledku tak efektivitu nezvyšuje, protože ho je třeba neustále kontrolovat a optimalizovat.
Pokud si pan Šlerka generuje nějaké banální skripty v Pythonu tak budiž, ale je to asi jako pochvalovat si, že když si vygooglítě pár Javascriptů, tak vlastně "řídíte tým virtuálních C++ programátorů".
Ale tak co bychom chtěli na Seznamu, kde se jede jen manické FOMO s vlahým manickým pohledem upřeným do dáli. Je to smutné manipulování veřejného mínění.
Není nad to svůj kompletní přístup k informacím a každodenním rozhodnutím plně delegovat na korporátní generátor s obří predispozicí ke lhaní, vymýšlení si neexistujících jmen i faktů, volatilitou odpovídat pokaždé jinak či různě třeba podle toho, jak se coby uživatel jmenujete, s inklinací podporovat nejhorší stereotypy, rasové a genderové profilování a podobně. Ale tak proč se vůči tomu vymezovat? Ostatně ChatGPT používá už i tchýně a čtení a psaní je odjakživa přeceňované, pojďme už jen konzumovat korporátní cukrovou vatu.
Tyto rozhovory uzrají za pět let jako víno, přesně jako když při nástupu sociálních sítí, algoritmizace obsahu, aférách jako Cambridge Analytica a nástupu Tiktoku bylo jasné, kam tohle přesně spěje a jaký neuvěřitelně degenerativní vliv tohle bude mít na společnost nebo duševní zdraví, ale neudělalo se proti tomu vůbec, vůbec nic - jen si to různí Šlerkové chválili, jaká je to zajímavá technologická vymoženost. To jsou fakt lidi, co by i DDT či plynové komory vnímali jako nevyhnutelnou danost (pokrok nezastavíš!) a zajímavé technologické řešení, kterému musíme my lidi ustoupit z cesty.
Například BingChat a OpenAISearch zcela mění situaci na trhu s reklamou.
Klasické vyhledávání velmi rychle končí a nejen Google, který zaspal, bude zřejmě ze hry.
Uživatel už nebude hledat (a tím konzumovat reklamu), klikat po webech (a tím konzumovat reklamu), ale prostě se zeptá, jak vyřešit problém, co se stalo důležitého, co a kde koupit...
Tak to uprimnou soustrast, vzhledem k tomu, jak neuveritelne nespolehlive to je, nekonzistentne dava pokazde jinou odpoved, reaguje jinak i podle toho, jak se jmenujete, komoli a vymysli si fiktivni tituly knih a clanku… To muze dnes fakt pouzivat jen kaskader. No jen si nechte veskere informace odted predformulovat korporaci a jejim lhavym papouskem.
Šlerkův názor, že internet, jak jsme ho znali, skončil, je příliš radikální a podcenňuje odolnost lidské tvořivosti a adaptabilitu. Historie internetu ukazuje, že nové technologie nezničily starý ekosystém, ale přinášely nové formy interakce a obsahu. Stejně tak generativní AI nebude "pohřbívat" tvůrce obsahu, ale rozšíří jejich možnosti.
Představa, že většina textů bude brzy pocházet od strojů, je spekulativní. Lidé stále hledají autenticitu, což potvrzuje zájem o autorský obsah. Automatizace může poskytnout užitečné nástroje, ale těžko nahradí originální a lidsky vnímanou perspektivu, kterou čtenáři očekávají, zejména v oblastech jako žurnalistika, umění či věda.
Podle Šlerky hrozí, že motivace lidí k tvorbě obsahu klesne. Tato obava však ignoruje širší společenské a emocionální faktory, které autory vedou k tvorbě: potřeba se vyjádřit, sdílet znalosti nebo tvořit pro publikum. Finanční odměna je důležitá, ale není jediným hnacím motorem.
Také argument, že se vytrácí symbióza mezi internetem a tvůrci, přehlíží nové cesty, které AI otevírá. Mnoho tvůrců využívá AI jako nástroj, který zefektivňuje jejich práci, umožňuje snadnější publikaci a rozšiřuje jejich dosah. AI může být prostředníkem, nikoli náhradou člověka.
Ano, internet se mění, ale to neznamená konec jeho epochy. Spíše sledujeme začátek nové fáze, kde AI může existovat vedle lidské tvořivosti.
No takhle to alespoň vidí samotná AI, když jsem se jí na to zeptal. :-)
Tiktokizace internetu za pomoci genAI obohatí “kreativitu” asi jako spam obohatil lidské korespondence.
69
Sledujících
3
Sleduje
69
Sledujících
3
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Proč. Průměrný věk dožití je cca 78 let.
2 odpovědi
81
Sledujících
0
Sleduje
81
Sledujících
0
Sleduje
Ano, takže máte dnes perspektivu po padesáti letech v lopotě a placení daní pobírat deset let penzi, z čehož půlku strávíte s chorobami v nemocnicích. To je fakt vyhlídka a motivace odvádět padesát let peníze do eráru. Ale to je marné, asi jako vysvětlovat tu někomu, co je to normální školství nebo digitalizace. Vám to zjevně stačí.