Lipavský je diplomatický amatér, jen zkuší posbírat pár bodíku před volbami. Celé to byla hra, to je přeci jasné od začátku, jaký by mělo smysl se potkávat, pokud není stanoven základní rámec pro jednání (to nedělají nejvyšší představitelé států), co k tomu více dodávat. Ať si každý představí, jak tam proti sobě sedí ti dva se svými suitami a tureckým prezidentem a co teď...
Nesouhlasím s autorkou, bere si do úst Duška, aby si zvýšila čtenost. Upozorňuji, že jsem text nečetl, stačí mi název textu. On Dušek řekl, že jsou lidé, kteří na život rezignují, a ty si prostě ta choroba, chcete-li smrt najde rychleji, protože ji jdou tak nějak naproti. V těle je spousta hormonů, tělesných štav, jak říkali staří Řekové, které nám svým množstvím, rovnováhou, přiměřeností, kvalitou a tvorbou prodlužují život. A ještě říká Dušek jednu věc, že je strašně důležitý nerezignovat na tu chorobu, pokud už ji máte, a to je jednak strašně těžký, a jednak nikdo nevidí do druhého člověka úplně, aby věděl, zdali se ten druhý již nepoddal (a to není myšleno nijak negativně).
Autor trochu míchá jabka s hruškama. Srovnávat ruský útok na Ukrajinu s možným útokem na Polsko je spekulativní. Putin měl na Ukrajině konkrétní geopolitické cíle: Donbas, Krym, blokace vstupu do NATO. U Polska by bylo třeba zcela jiného kontextu. Samozřejmě, připravovat se na možnou hrozbu je běžná strategie států, sousedícími s Ruskem. Ale zároveň to může být využíváno politicky, například pro ospravedlnění vyšších výdajů na obranu v době ekonomických problémů, že? Nezažíváme něco podobného před volbami my nyní?
Určitě je pravda, že část společnosti má negativní postoj k ukrajinským uprchlíkům, ale nelze automaticky předpokládat, že by stejný postoj měli k Polákům. Česká veřejnost obecně vnímá Poláky jinak než Ukrajince – kulturně jsou bližší a historicky nemáme stejné stereotypy jako vůči Ukrajincům. A buďme upřímní, mnoho Ukrajinců se posunulo na západ ne proto, že by byli přímo ohroženi válkou, ale že mohli. A i díky za to, vyplnili mezeru na trhu práce. Autor správně upozorňuje na populismus, ale zároveň sám sklouzává k černobílému vidění (např. všichni, kdo kritizují pomoc Ukrajině, jsou automaticky populisté či proruské síly). V realitě může mít někdo racionální výhrady k výši/způsobu pomoci Ukrajině a současně být proti ruské agresi.
Takže,článek se snaží vyvolat určitou emoční reakci a pracuje s hypotetickými scénáři , což může vést k nepřesnostem. Ano, bezpečnostní situace v Evropě se zhoršila, ale není nutné vše podávat jako nevyhnutelnou katastrofu. Je rozumné připravovat se na černý scénář, ale zároveň zachovat realistický pohled a nevidět svět jen černobíle.
Obranyschopnost ČR byla, je a bude politickým tématem. Investice do obrany musí být maximálně transparentní, aby nevzbuzovaly pochybnosti, zejména pokud jsou nákupy výrazně dražší než jinde bez jasného vysvětlení.
ČR musí být aktivní součástí širšího bezpečnostního celku – spolupracovat se sousedními státy, hledat společná řešení a v případě nutnosti přijímat i kompromisy. Vzhledem k omezeným finančním i lidským zdrojům by se měla soustředit na specifické oblasti, například protivzdušnou obranu a vojenskou elektroniku, namísto pokusů o komplexní řešení, na která nemá kapacity.
Konflikt na Ukrajině zamrzne a lze očekávat vznik demilitarizovaného pásma, kde budou nasazeny jednotky EU. Jejich úkolem nebude jen udržování míru, ale pravděpodobně i regulace ukrajinských vojenských akcí vůči obsazeným územím. Tento kontingent EU bude muset být silný a jeho financování bude značně nákladné. Částečná návratnost nákladů by mohla přijít až později, prostřednictvím investic do obnovy Ukrajiny.
Současná vládní koalice se vyhýbá odpovědnosti za své neúspěchy a místo systémových reforem se zaměřuje na populární, ale jednostranná témata. Reálná opozice v ČR neexistuje, v tom je v ČR politická situace kritická, neefektivní vládnoucí koalice, "opozice" v rukou oligarchy, a několik stěkajících straniček kolem 5% a méně, zazáří/zhasnou. Stát by měl primárně řešit vnitřní bezpečnost, infrastrukturu, zdravotnictví, školství a sociální péči o seniory – nejen důchody, ale i dostupné služby. Obrana musí být řešena v rámci mezinárodní spolupráce, s jasnou strategií a efektivním využitím zdrojů.
Asi lze s autorem souhlasit, protěž alpská je stále používaným symbolem několika vojenských jednotek v různých zemích. Důležité je zmínit, a o to tu možná běží, že ukrajinsky (stejně tak i rusky) se protěž řekne foneticky jako německy, tedy Edelweiss, ukrajinsky se píše s jedním s. Oficiální název jednotky je v ukrajinštině. A jednotka opravdu byla zformována pod Karpatami v městě Kolomyja, a protěž vzácně v Karpatech roste. Muskovo hajlování je podle mě zmedializovaný nesmysl, a u Bannona také neexistuje žádný důkaz, že by hajloval, nic jsem nedohledal, ale je možné, že mi nějaký oficiální zdroj utekl, tak to sem někdo hoďte. Co mi však hodně vadí je termím "dezokruhy", za mě zbytečné a nízké, zbytečně vyvolávající napětí.
Tyhle spontánní akce různých mstitelů mi připomínají akce Rudé gardy po válce, ano je válka, mezi obyvateli je frustrace,naštvanost, žal, ale přesto by měl tyto případy řešit soud na základě důkazů a ne samozvanci Viktor a Serhej, protože to, že viděl někdo někoho s někým, neznamená, že to je kolaborant nebo vlastizrádce.
Zastírací manévr před volbami. Je fakt smutné, že ten za 18 obrátil kurz o 180 stupňů a našel se, byť profesor humanitního směru, ve zbrojení (já vím, že mu nic jiného nezbývá, když chce zůstat u korýtka) a ten bez 2 za 20 jen pasivně čeká, čeká, čeká a snad díky tomu vyhraje i volby, a pak bude dělat ty samé blbosti jako před rokem 21.
To je přesně to, co mě na F24 často štve – ta okatě jednostranná prezentace témat. Připomíná mi to infantilní reklamy, které „zaujmou“ jen svou hloupostí. F24 pracuje stejně – místo aby konfrontační téma zpracovala objektivně, záměrně ho podává jednostranně, aby přitáhla oponenty. Bohužel mám pocit, že redakci nejde o žádné demokratické či liberální vidění světa, ale čistě o kšeft. Cílem není informovat, ale nalákat co nejvíc čtenářů – tedy konzumentů reklamy – podobně jako jimi kritizovaná „dezolátní“ média. Jenže F24 stojí na opačné straně extrému. Škoda.
Čistě technicky pane Dolejší, ale mohl byste tuto pasáž podpořit nějakou citací z relevantního zdroje? Děkuji. Cituji: "Podmíněný souhlas se zastavením palby Kreml například spojil i s požadavkem, aby členové NATO byli napříště rozděleni do dvou kategorií podle doby vstupu do aliance. Na jedné straně by zůstaly plnoprávné členské země, které se připojily před rokem 1997 – a na druhé ostatní, včetně Česka, k nimž by si NATO podrželo jen závazky omezené výslovným souhlasem Moskvy."
Pokud se volební proces ruší nebo omezují kandidáti na základě zpravodajských informací, a ne transparentního soudního procesu, hrozí nebezpečný precedens. Demokratické instituce musí být schopné odolávat hybridním hrozbám, ale zároveň si zachovat legitimitu. Zajímalo by mě, zda oba pánové dokážou tuto situaci nahlédnout prizmatem třicátých let, které jsou tak často analogicky zmiňovány. Tehdy totalitní režimy rovněž ospravedlňovaly své kroky ochranou společnosti, stability či státní bezpečnosti – podobně jako se dnes argumentuje ochranou demokracie v Rumunsku. Neopakují se zde stejné mechanismy, jen pod jiným praporem?
V současné situaci dávám hnutí ANO maximálně měsíc, nejvýše dva, než začne ztrácet svou současnou dominanci v preferencích. Pokud se na to podíváme racionálně, koalice SPOLU stále představuje nejrozumnější volbu pro Českou republiku.
Babišovo ANO je spíše pasivní politický subjekt, který dlouhodobě těží z nepopulárních kroků současné vlády, její ne vždy efektivní komunikace a nutných reforem po covidové a ukrajinské krizi. Přitom je nutné si přiznat, že ani Babišova vláda si s pandemií neporadila ideálně.
ANO možná volby těsně vyhraje, například poměrem 28 % ku 26 % pro SPOLU, avšak jeho koaliční potenciál je značně omezený. Ani Motoristé, ani hnutí Stačilo, ani Piráti, ani SPD pravděpodobně nebudou ochotni s ANO spolupracovat. Tudíž nebude mít reálnou možnost sestavit vládu. Naopak STAN by mohl získat kolem 18 %, přičemž by se k němu mohli připojit buď Piráti, nebo Motoristé, což by umožnilo vytvoření nové vládní většiny.
Tak ono zastavit kontajnerovou loď, to není děti jako práce s buzolou, ono to trvá x km, a je otázkou, co nefungovalo a mělo fungovat, viz zpráva kontrolorů. Závěry, že se jednalo o úmyslnou sabotáž, no proč ne, hromadě lidí zde tato myšlenka způsozí minimálně duševní orgasmus. Spíš mě zajímá, zdali se takto poškozené lodě opravují, nebo seštrotují, tedy také zdali to lze, a zda se to vyplatí, nebo se odčerpají, vyloží a někde v dáli potopí s kapitánem na můstku...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak úvod, že měl něco člen ruské delegace povědět členu ukrajinské delegace, a to se dozvěděl někdo z venku a ten dal echo Postu, je super. Jinak, očekával někdo něco jiného, než to, že Rusové budou chtít ty 4 oblasti, ne NATO, neutralitu, ať zvedne ruku. Ukazuje se, jak je vše kolem ukončení konfliktu nepřipravené a bude velmi těžké najít alespoň základní body dohody, nemluvě o tom, že ruská ekonomika jede ve válečném režimu a to se blbě brzdí. Jsme ve fázi, kdy se buď obětuje část Ukrajiny (zničené, ruskojazyčné), nebo to vyvrcholí velkou válkou.