Problem je, ze byva interpretace zcela jina od ucitele a jina od zaka. Zalezi kdo co uciteli taky podal. Rodic prijde a ma dve informace. Rodic ve skole nebyl a tedy tezko neco posoudi co se stalo pred tydnem. Na vic at si to vyresi ve skole. Od toho studovali mnoho let pedagogiku. Dalsi problem je, ze ucitel chce zrejme ucast rodice v jeho pracovni dobe coz se neslucuje s beznou pracovni dobou. Ja bych uciteli vzkazala, ze dorazim v 17h. Stejne pry porad makaji, i 10h denne, tedy neni problem seckat. Nastesti jsem tam nikdy nemusela. Na ucitele mam alergii diky stavkam a ustavicnym stiznostem ve zpravach.
Slátanina plná chyb.😁
Byly doby, kdy se hranice střežily se zbranemi a každý narušitel dostal v podstatě okamžitě kulku. A to bylo od nich asi tak stokrát menší nebezpečí. Jenže ono je to těžké zdůvodnit, když je sem z jihu dál pouštíme a z východu je nechceme? Voda na mlýn Lukašenkovi a Putinovi.
Takové doby bych nevzpomínala.
Jasný, abych to tedy vyhodnotil, jste stará socialistická učitelka, která si narazila protekčního Afgánce v Praze. Jako každá učitelka víte vše nejlépe, proto také nikdy nežijete v sociální bublině. Takže moc dobře víte, co si myslí Afgánky na venkově.
Upřímně jediný argument, který jste zde předložila , je zkušenost asi komunisty vyslané učitelky do Afganistánu.
Celý život pracuji s informacemi a ve Vašem případě jsem přesvědčen, že o opravdickém Afganistánu víte prd, protože jste žila za plotem pod ochranou sovětských vojáků a učila jste jenom politicky spolehlivé studenty.
No teda, myslí vám to skvěle.😀
Aha, takže to asi nebyl úplně obyčejný a chudý hosik z provincie, když se mu podařilo dostat se na studia v Evropě. Nebo to snad bylo dřív normální, že se běžný kluk z afganistanskeho venkova dostal na studia v Evropě?
Porad jsme v rovině, že nahlížete na Afghánistán očima tamnejsich prozapadnich elit. Které bývají nejvíce slyšet, ale obvykle rozhodně nevypovídá o situaci v zemi.
A neodpověděla jste, co ty Belgičanky a kanadanky, jak ty jsou na tom se vzděláním. Počítají, že všechny mají doktoraty
Ne, byl to syn Karmala. Je to marný, je to marný.😁
Vážená dámo, znovu, prostě jedná se o Vaší bublinu.
Je legrační, že tady tvrdíte, jak Váš manžel byl chudý a normální chlapec z provincie. Jak jste se seznámili? Jak se k Vám expertce z ČSSR připletl chudý a průměrný hošík z provincie? To jste snad jela na výlet do Vardaku a tam jste ho našla při pasení koz? Nebo se jednalo o nějakého uvědomělého chlapce, který dostal šanci studovat v Kábulu a tam potkal paní profesorku? Nechce se mi úplně věřit, že jste se potkali na Karlštejně, když tam byl jako turista na zájezdu z Afganistánu.
To že tam jsou školy jen pro chlapce, jak píšete, není tedy otázkou systému (bylo to tak i za prosovětské vlády), je to tam prostě zvykem. Kolik Afgánek dnes opravdu studuje v Evropě na univerzitě?
Píšete, že inteligence odtamtud utekla, je to možné, ale vznikaly tam nové elity "socialistické" a jedním z principiálních prvků socialismu je rovnost žen a mužů a potlačení náboženství. Jak je tedy možné, že tyto nové elity odmítly studium dívek?
Mimochodem, právě například Al-Kaida vznikla a původně bojovala za osvobození Afganistánu, ta se na rozdíl od Talibanu zvrtla v tom, že začala útočit mimo Afganistán.
Neodpověděla jste, jak ti Vaši příbuzní v Belgii. Jsou i ženy vysokoškolačky, které na koupaliště chodí v bikinách?
Jak jsme se seznámili? Snažte se použít mozek.😀Studoval tady FTVS a já pedagogickou fakultu. Sorry, zpočátku jsem myslela, že diskutuji s člověk aspoň trochu na úrovni, ale vidím, že jsem se hluboce mýlila.
Pokud jste nežila v nějaké sociální bublině, pak jste možná jediná na světě, Každý žije v nějaké své sociální bublině. Už jenom toto tvrzení mi napovídá, že jste se ani nesnažila z té bubliny na chvíli vyskočit.
Pochopil jsem, byla jste tam za doby budování socialismu. Nebo se tam i jindy učila Ruština? Nekritizuji, jen konstatuji. Argumentujete tu chlapci z provincií. Nenapadlo Vás někdy, že už jenom ti, kteří měli možnost a ochotu studovat západním způsobem, asi nebyli úplně běžní hoši, ale museli být z rodin, kterým byly sympatické alespoň nějaké západní hodnoty, ti pak i vstupovali do prorežimních složek (je jedno za jakého západního režimu). Ale pak tu je ten zbytek lidí, kteří úplně s vývojem země nesouhlasili? Byla jste tam v době prozápadní vlády, kolik jste měla studentek? Člověk by řekl, že jich musela být spousta, alespoň takhle funguje odložená poptávka.
Píšete cosi o příbuzných na západě, opět i ti si nějak musí obhájit skutečnost, že jsou šťastní, že odešli z domova. Jistě mi i napíšete, že žijí naprosto bezproblémovým západním stylem života, je to možné a budu Vám to i věřit. Pokud jsou ale ti Afgánci tak obecně prozápadní, proč je s nimi takový problém v oblasti kulturních rozdílností? Přijde mi to podobné, jako když nějaká Evropanka konvertuje třeba k ortodoxnímu Islámu (také se to děje) a pak by třeba zrovna v Afganistánu hlásali, že Evropa touží po jejich způsobu života.
Koukám,že to nevzdáváte. Snažíte se polemizovat s někým, kdo zná tuto zemi "maličko" více.😀Nenapadlo vás např., že v době sovětské okupace většina bohatých a vzdělaných utekla na Západ a SSSR ruku v ruce s dosazenou vládou se snažily co nejrychleji získat svoji loajální inteligenci? Víte kolik Afghánců v těchto letech studovalo VŠ v SSSR? Samozřejmě bez absolvování středních škol. Tak jako to bylo u nás v 50. letech. A všechno to byli chlapci z provincií. Např. zemědělská fakulta byla plná studentů z venkova. Můj manžel pocházel z provincie Vardak. Opravdu z velmi chudé rodiny. Školy tam byly jen pro chlapce. A tak to je tam dodnes.
Aha, podle jména jste Češka, žila jste 5 let v Kábulu. Jak jste se tam dostala? Co jste tam dělala? Pohybovala jste se i jinde než v uzavřeném prostoru? Setkala jste se s vesničany? Z jakého byli klanu? Jaký umíte jazyk? Domluvíte se Paštijsky, nebo Persky?
Dovolím si odhad, pokud nelžete, tak Vy jste právě ta velká bílá žena, která se rozhodla žít v jiné zemi podle evropských pravidel. Dostala se tam do sociální bubliny svých západních krajanů a velmi malého místního publika. Pokud jste se náhodou někoho ptala, víte určitě, že Vám odpovídal pravdivě? A to včetně dnešní komunikace a nechce z Vás svým lhaním dostat nějakou materiální výhodu?
Odhad špatný. V žádné sociální bublině jsem nežila. První rok jsme žili v afghánském domečku v rodině mého manžela. Po roce jsme dostali byt na sídlišti. Rodina pochází z Vardaku, takže Paštúni. Učila jsem ruštinu a angličtinu na univerzitě. Tam studovalo hodně chlapců z provincií. Denně jsem chodila do práce, nakupovat...Mluvím persky. Spousty mých příbuzných žje v Kanadě, v Belgii, v Německu.... Některé z nich jsem navštívila. Věřte mi, že jejich životní úroveň je vesměs vyšší než ta moje. Pravdou je, že ti, co zůstali v Kábulu, jsou na to podstatně hůře.
A kolik jich znáte Vy? Já jenom vím, že kvůli právu nosit burku, nebo alespoň šátek probíhají i soudy.
To jsou ojedinělé případy. Vy neznáte z těchto lidí osobně nikoho. Já jsem v Kábulu 5 let žila mezi domorodci. Myslím si, že to je dostatečně dlouho, abych se v této problematice aspoň trochu orientovala. Ve spojení s příbuznými jsem denně. Hloupé příspěvky lidí, kteří v této zemi nikdy nebyli, nežili, mne jen utvrdily v tom, že je pošetilé vyjadřovat se k něčemu, co jsem si nezažila... Abyste pochopil mentalitu jakékoliv země, musíte se naučit jejich jazyk, seznámit se s jejich historií a tradicemi a dlouho žít mezi nimi. Pak možná pochopíte.
Také jsem si myslela, že to tam musí být peklo na zemi, ale potom co sleduju Turistu Sváťu a jeho skvělé cestování právě i po Afgánistánu, tak jsem upřímně byla v šoku, že to tak vůbec není. Samozřejmě pro cizince, kdo nesouhlasí s režimem to tam asi lehké mít nebude.
Máte pravdu. Pokud sledujete tyto reportáže, jste v obraze, kolik tam stojí jídlo, taxi...Problém je v tom, že platy se pohybují kolem 100 - 200 dolarů. Neexistují důchody, zdravotní péče je velmi drahá, většina žen nesmí chodit do práce. Samozřejmě pracující ženy se vyskytovaly v Kábulu, popř. ve větších městech. S příchodem Talibanu počet hladovějících stoupl. Pro vzdělané ženy nastalo peklo. Moje vš. vzdělaná neteř už 3 roky sedí doma. Z bazaru odváží ženy, které nejsou "dostatečně" zahalené. Mého synovce před 3 týdny zmlátili přímo na ulici. Při kontrole mu našli v mobilu fotky, kde pózuje jako důstojník v době Američanů.
Kdo to trochu nezávisle sleduje ,tak ví že se v Afghánistánu mají nejlépe za poslední dekády i bez vývozu "demokracie" a působení všemožných neziskovek je naprosto zbytečné.
Kdo to trochu nezávisle sleduje? 😀Tak já vás ujišťuji, že "to" sleduji bedlivě, protože mám v Afghánistánu hafo příbuzných a přátel. Jsem s nimi ve spojení na fb, občas si voláme. Váš "rádoby" chytrý komentář mne nadzvedl. Zajeďte se tam podívat, pak můžete poučovat.
Obrovský vliv na plodnost má také spousta chemie,kterou
do sebe dostáváme ve stravě,vodě,ale i povrchem pokožky
z oděvů z nepřírodních materiálů.Ale může to být i to,
že se příroda sama začíná bránit přemnoženosti lidstva.
A že je na naší planetě lidí nadbytek je nepopiratelný fakt.
U některých etnik se ale příroda nebrání.😀
Ale copak už se smí psát pravda ? Už nebudem za pravdu mazáni?
Tak že by konečně viděli, že ti pravičáci a lidé plní nenávisti k africkým inženýrům měli pravdu?
Takže teď to chce jednoduchou změnu zákona, ta při snaze se dá udělat do týdne ( když se opravdu chce i za 24 hodin), okamžitě všechny automaticky deportovat do země původu i s příbuznými, deportace bez možnosti opravných prostředků.
A začít hned a tvrdě použít armádu a i dobrovolníky.
Kěž by to šlo.
Přečtěte si knížku Tisíce planoucích slunci, je to psaný sice jako smyšlený příběh z pohledu Afghánce o tom jak to tam kdy vypadalo a jak se tam žilo a zjistíte že rusák tam průser nebyl ale to co tam vytvoříli Amíci, tedy Taliban
V době, když SSSR okupoval Afghanistán, jsem tam 5 let žila. Vtrhnutím Rudé armády na pozvání dosazené prosovětské vlády začala občanská válka. To byl začátek. Amíci tedy Taliban? Tomu nerozumím.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Asi spatna ucitelka cestiny.😁
1 odpověď
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Asi.😁