Pozoruhodná informace ze článku: seniorní učitelé mají plat 60.000 Kč. Tak to asi v tom případě Fialovi asi podařilo platby učitelů značně navýšit? A druhá strana mince, pak nemá být stát zadlužený, při těchto platech. A pak se tady lidé vztekají nad platem poslance. Jenže poslanců je pár a učitelů řádově přes 150 tisíc.
Mě by zase zajímalo, kolik učitelů ten plat 60 000 má. Myslím, že se pán trochu sekl.
Některé firmy mají tykání povinné, pak to je v podstatě neosobní, nic to neznamená, asi jako studenti na sš nebo vš si taky tykají a tykání si nenabízejí. Mívají to právě velké firmy, obávám se, že nejvyššímu vedení se bude vykat. To bylo za bolševika pro členy ksč, členové strany si tykali, ale těm zasloužilým se mohlo vykat. V praxi někdo výše postavený ostatním tykal, oni si to vůči němu nedovolili. I ve filmech z doby bolševika je vidět občas, že nadřízený tyká podřízeným, jednostranně. Ale párkrát jsem si všiml, že to tak bylo i vněmeckém filmu nebo seriálu.
Neosobní tykání mi nevadí, pak ho jde brát neutrálně, nic neznamená. Vadí to jednostranné tykání. Je pravda, že v rodinách je divné, když tchánovi nebo tchýni se vyká, opačně tykají. Pan Špaček si neuvědomil jednu věc, že dříve v rodinách tykali i děti rodičům, třeba na venkově to bylo déle než v praze.
Jinak nemám potřebu si tykat s každým, považuji za normální, aby si na pracovišti lidi vykali a tykat si jen s některými. Asi jako s někým se člověk může bavit i osobních věcech, ale s jiným má jen formálnější vztahy a osobní věci tam vůbec nezmíní.
Vykání v našem kontextu má své místo. Doktorovi se zpravidla vyká a slušný doktor netyká dospělým pacientům. Ale netyká se ani sestře nebo zřízenci v nemocnici. Na jednu stranu je člověk před tímto personálem třeba i nahý, ale formální odstup tu je na místě.
U zahraničí nejde o tykání, v angličtině vykání neexistuje, oslování křestními jmény je dnes u firem zcela běžné. Funguje jak neosobní tykání v nějakých firmách s povinným tykáním, ale nebude nikomu vadit.
Neměl jste na mysli, že děti rodičům vykaly?
moje maminka vždy říkala slovenské pořekadlo " časté stonky , dlouhé zvonky , žádné stonky , brzké zvonky " , do češtiny přeloženo , když chodíte k doktorovi s každou kravinou , můžete předejít vážnějším onemocněním a jejich komplikacím a začít se ev. včas léčit a vyléčit , když doktora odkládáte a jdete na poslední chvíli , už může být pozdě
A moje maminka byla z Hané a říkala: Kronke, kronke, žádny zvonke.
Upřímně tady to bylo vybráno na efekt... nezná nikoho kdo by tohle dělal, natož jedl. Zblblý Rychlými Šípy, kde jeden chlapec je trestán, a myslí si bijte si mě, mučte mě chlebovou polévkou.... Porosil jsem babičku o chlebovou polévku. Smála se a podmínka byla že ji sním... fakt to bylo mučení...
Chlebovou polévku dělám pravidelně, dávám do ní hodně česneku a majoránky - nikdo si nestěžuje.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Mně se to nelíbí ani trošku. Zvenku krematorium, uvnitř úřad či něco podobného.