Pojďme to vzít z jiné strany. Nejvytíženějším úsekem D1 projede denně před 30 tisíc kamionů. Celkový počet tranzitujících kamionů přes ČR je asi 60 - 70 tisíc. Na jeden vlak se vejde 35 kamionů. Tzn. 1900 vlaků denně.
Aby to mělo smysl, musela by železnice obsloužit všechny okolní státy alespoň na 2 místech: na Slovensko na Bratislavu a Žilinu, do Rakouska na Vídeň a Linec, do Německa na Drážďany a do Bavorska, do Polska na Vratislav a Katovice. To by byla nějaká železniční trať zhruba ve tvaru H, kde by se to na koncích rozdělovalo vždy do 2 směrů. I kdyby projela polovina po těch ramenech ze severu na jih, stále zbývá 950 vlaků ze západu na východ a opačně. To je 475 v každém směru, 20 vlaků za hodinu. Umíte si představit nákladní trať s intervalem mezi vlaky 3 minuty? A teď kudy jí vést? Na Moravě ideálně ve směru Břeclav - Přerov - Ostrava. Z Přerova na Olomouc a začíná problém. Kopce. Ještě horší je to na české straně. Do Rakouska, Německa i Polska hraniční hory. Od Prahy na východ rovina po Choceň. Takže množství tunelů. Délka té sítě by musela být asi 1000 km, při množství tunelů, mostů počítejme s 1-1,5 mld. na km, takže 1-1,5 bln korun. Jen na výstavbu. Převoz jednoho kamionu by tedy stál asi 1700 Kč jen na splacení výstavby. Nepočítám investice do železničních vozidel a provoz.
Nic z toho není v územních plánech, nic není dohodnuto s okolními státy. Začátek výstavby za 30-50 let, dokončení po dalších 30-50 letech. Myslím, že se to ani jednoho z nás už nebude týkat. A jinak je to fantasmagorie, když si vezmeme, jak dlouho se mluví o tunelech Choceň - MuN a nic.
První by se měly postavit tratě do přístavů jako Rijeka a Rotterdam. Odtud přijíždí nejvíc zboží. Když mohou podkopat Alpy (myslím, že má ten tunel asi 35km), tak proč ne naše příhraniční hory. Jak jen to za Rakouska dělali, že vedla železnice do skoro každého města?
Nevím, proč se stále dohadujeme o tom, jestli přijmout euro nebo ne. Český člověk získal po době, kdy jsme byli součásti Rakousko-Uherska svou měnu a je na ní dlouhodobě zvyklý. Podnikatelé Eurem platí, normální člověk, když na to má, může si koruny měnit v bance na Eura a všude platit Eurem. Nemusí si ho měnit při cestě do zahraničí, kde může platit Eurem ze svého účtu. To, že je euro pro nás ekonomicky výhodné, jsou jen řeči některých politiků. Kdyby byl kurs koruny jako kdysi německé marky 1:1, tak by lidé proti asi nebyly. Ale to je jen utopie. Tam se nikdy nedostaneme, už jen proto, že nic moc nevyrábíme na prodej do zahraničí a čím dál více zaostáváme.
V dnešním globalizovaném světě je euro jedna z mála volně směnitelných měn na celém světě. Místo aby jsme byli šťastní, že máme možnost být v tomto exkluzivním klubu, tak budete z nostalgie lpět na národní měně a zbytečně platit za výměnu. To je jako kdybyste v dnešní době chtěl, aby se v Česku používali jen pevné linky, když jinde používají chytré telefony. Svět se prostě změnil, vyvíjí se. Když nechceme být zaostalí, tak je pro nás nejvýhodnější platit měnou, která je světová.
Ní, je vidět, že nepřijde do střední vrstvy ale k těm bohatým, co na nějakou tu tisícovku nehledí. To máte super, ale jsou tady lidé, co při Fialové drahote i 100kc je hodně peněz.
A tak raději platíte ve zboží zbytečně kurzové rozdíly a zbytečné náklady na změnu eura na koruny? Právě pro chudší lidi by to byla výhoda.
Jenže ti, co hlasovali, často nejsou ani na světě...
Navíc nám před vstupem lhali.
Lidé si mysleli, že přijetím eura budeme mít stejnou kupní sílu, jako původní státy eurozóny...
To bychom ale nesměli mít východní platy...
V tom může euro spíš pomoci. Budete jednodušeji vidět rozdíly v platech a můžete tlačit na zaměstnavatele nebo jít jinam
Česko uplnou okupaci-euro nepotřebuje, zahraniční ochod stejně jede v eurech, český turista v zahraničí po většinou platí kartou, tak k čemu. Někteří obchodníci už mají alternativu platby kč-eura.
Ve světě českou koruna nikoho nezajímá. Mezinárodní měna je euro nebo dolar. Zbytečně jen všichni platíme za kurzová rizika. Měli bychom být šťastní, že máme možnost být v exkluzivním klubu zemí platících eurem.
Ono spíš na původním záměru architektů tolik nezáleží, protože se změnily (podstatně změnily) zvyklosti lidí a jejich očekávání ohledně těch veřejných prostor. Dopadá to spíš tak, že se pro ně nedaří najít využití, horko těžko se použijí alespoň na něco (místo obchodních prostor herna nebo nálevna) nebo se rovnou bourají (Praha Bohnice) nebo na ně existují projekty úplné náhrady (Praha Ďáblice, aktuálně dost diskutované, že prý architektura, nesmí se to zbourat, to že tam nechodí lidi přece není na závadu).
V Hloubětíně jsou prakticky využité všechny prostory. Mě je jen líto toho výtvarného zpracování, které bylo krásné a mělo styl. Po roce 1990 ho neopravili, ale stylové prvky odstranili a to je škoda. To je jako když u starých domů omlátíte římsy a sochy. To je můj názor.
A jak to vypadá v obchodních domech?? Dlouho jsem v Praze ani Brně nebyl!!! Jak pak by se obchodní centra a jejich nabídka líbila Američance?? Lze se inspirovat v Německu?
Obchodní centra jsou už stejná na celém světě. Záleží, jakou má konkrétní centrum vánoční výzdobu. Za mě zatím nejlepší byly výkladní skříně obchodního domu v Basel
Kolik prosím Vás Vy máte plat?
Určitě neděláte za průměrnou mzdu.
Aspoň za tři takové mzdy hádám.
Tak upřímně = kolik?🌻
Jsem v invalidním důchodu, nedosahuje ani 10 tisíc. 30 let jsem tvrdě pracovala, vychovala dvě děti až z toho mám vážné zdravotní problémy a jsem nyní odkázaná na manžela, když to chcete vědět. Celý život se vzdělávám. Když mi to zdraví dovolí, ráda bych alespoň občas ráda pracovala. Práce mě vždycky bavila. Letos jsem ale měla takové zdravotní problémy, že jsem se z nich ještě úplně nevzpamatovala. Když je mi trochu lépe a jsem schopná pár hodin týdně pracovat, tak je hodinová sazba cca 120 korun. Lépe placenou občasnou práci jsem zatím nenašla. Taky mám už v vnoučata a tak si alespoň pomáháme v rodině.
No vidíte a dřív nebyla ani mateřská, jak říkám, jiné priority. Proč nové školy, když je méně dětí?
Sehnat dnes v Praze školku není vůbec lehké. Přibývá spousta nových domů i ve staré zástavbě, ale na školy a školky se nemyslí. Přitom má úřad městské části 3 roky na to, aby zajistil dost míst ve školkách a šest na dost míst ve školách. Dřív nebyla mateřská a já si musela najít domácí práci, abychom alespoň tak tak vyšli. Platy byly malé těsně po škole nebo po vojně, můj manžel byl vysokoškolák a tehdy jsme tomu s kamarády říkali "inženýrská bída". V dělnických profesích měli muži totiž mnohem větší mzdy. Vedlo to jen k velkému finančnímu stresu. Jsem ráda, že mladí si zajistili dříve bydlení a něco naspořili, aby tu dobu s dětmi lépe zvládli. Dříve jsme většinou měli děti kolem dvaceti, ale museli jsme bydlet u rodičů. Po dlouhém shánění jsme našli pronájem, kterých bylo v té době minimum. Teprve když jsme měli alespoň jedno dítě, bylo možné získat družstevní byt přes zaměstnavatele. To ale také nebylo snadné, přednost měli lidé z venkova, pražáci museli počkat déle. Lehké to nebylo tehdy ani dnes není. Mladým se nedivím, že chtějí mít děti ve větším klidu nebo raději čekají.
Za První republiky lidé čekali, až budou zajištění a měli děti také později, jako dnes.
Ano, to byl jeden ze zajimavych faktoru prvni republiky. Oni ty deti nakonec meli. Jenze to neni dnesni situace. Pokud se podivate na data z celeho sveta, zjistite ze pokud se narozeni prvniho ditete posune k ~28 letum a vice, porodnost spadne hluboko pod hranici reprodukce a to konzistentne vsude. Proste pokud se to odsune, tak podstatna cast populace to uz nestihne.
To je dáno také tím, že ženy, jako má babička, byly s dětmi doma hodně dlouho, třeba do dvanácti let. S mým manželem v Nizozemsku a jeho sourozenci byla tchyně doma taky cca do dvanácti let. Pak se teprve vracely do zaměstnání. To si dnes může dovolit jen někdo a také se vám ta doba nepočítá do důchodu. V Nizozemsku dostanou všichni, i ženy, které byly v domácnosti základní důchod. V současnosti to není dost na živobytí, ale je to psychologické ocenění neplacené práce žen v domácnosti.
Investiční hodnota ve vlastním bydlení je absolutně nulová, když v tom bytě chcete bydlet celý život a nikdy ho neprodate🙂
To jsou spíš takové emoční věci..
Je to také myšlení do budoucna. Při tak malých důchodech jste pak rád, že bydlíte ve svém a nemusíte platit nájem, zvlášť když zůstává často už jen jeden. Osamělí lidé v nájmu jsou v hrozné situaci, zvlášť v Praze
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tma. To není jen pokládka nového povrchu. A stavební lampy by oslnovali řidiče.
1 odpověď
4
Sledujících
1
Sleduje
4
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zajímavé, že v cizině to jde. V létě ještě ani tma nebyla.