Román i film jsou tak trochu alegorie. Šumperský historik Drahomír Polách upozorňuje na skutečnost, že Boblig si na procesech zas tak "nenahrabal" - ačkoliv jistě nepřišel zkrátka. V archivech jsou uloženy účty, z kterých vyplývá, že při soudních zasedáních se zase tak nehýřilo, možná tak 2– 4 decky vína, s jídlem podobně. Samotný Boblig byl vskutku přesvědčen, že páchá dobro (možná i prokurátor Urválek v 50. letech). Nakonec v druhé polovině 17. století už dosti vzdělanců tušilo, že žádní čarodějové a čarodějinice neexistují. Ale jak víme, lidská blbost i zloba nemají hranice.
Ono tehdy obstát v té konkurenci bylo fakt těžké. Tehdy vládl Karel Gott a Walda Matušků a ještě několik dalších, už pod nimi umístěných zpěváků. Tu hiearchii mě objasnil tehdy můj známý, který se pohyboval v tehdejším rybníčku naší "pop music" a ten přirovnal tento rybníček spíše k bažině, kde byli všichni zpěváci...Nahoře byli ti nej a jakmile někdo zespodu chtěl vystrčit hlavu nad bažinu mezi ně, jen se trochu nadýchl a hned byl zase potopen. Tehdy tady byl jen jeden zpěvák, schopný konkurovat božskému Kájovi, jehož jméno nevím už přesně, ale zpíval mnicha ve filmu Noc na Karlštejně a nosil brýle, tak snad si někdo vzpomene. No a ten byl nucen zpívat jen okrajově samé "štěky", až pak někam úplně zmizel...S tím hlasem, který ohrožoval Káju se prostě neprosadil...
Pavel Bartoň
A co chcete, když tolik naprší a lesy jsou pryč kvůli kůrovci? Poděkujme našim předkům, kteří sázeli smrkové plantáže. A byli před tím varováni ekology...
Ta velká voda přišla převážně od Hrubého Jeseníku a z Rychlebských hor. Tam paradoxně ty smrky patří a navíc tam ani moc kůrovec neřádil. Po kůrovci je to sežrané paradoxně přímo nad Jeseníkem (Zlatý Chlum) a to určitě nebyla hlavní vlna. No a ty smrky se houfně začaly sázet v 18. století po zákonu za vlády Marie Terezie, to ještě ekologové nebyli. Mohlo se to ovlivnot v dalších staletích, ale nikoho nenapadlo zákony měnit, když ty smrky přinášely zisky. Ale i tak tentokrát srážky byly extrémní a bohužel právě na severním návětří hor. My jsme paradoxně jižně (Šumperk) měli povodeň mírnější, ačkoliv tu řádila ve vedlejším údolí Morava, ale i ne tak drasticky jako Bělá spojená se Staříčem.
Nebyli ukradené. Licence byla zakoupena již před válkou. Také by mne zajímal důvod, pro který by měli jezdit na ruských motocyklech? Já jezdím na japonském, podle vaší logiky bych měl jezdit na českém?
Ale to vůbec, já to myslel v tom duchu, když jsou takoví vlastenci, měli by i používat vlastní techniku a ne nějako zahraniční.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Štětináč!
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Mě chybí ten prostřední modrý díl (jak byl ty tři tlusté)!!!