Je smutné co kupujeme s jíme. Ale jít do kavárny je někdy příjemné, tak akceptujeme všechno a myslíme si, že takto to má chutnat. Neznáme prostě lepší. A totéž platí v supermarketech, kupujeme a konzumujeme předražené hnusy.
Zrovna dobrých kaváren je u nás poměrně dost a výběr je, ale když lidé chodí do těch špatných..
Pořádné espresso u nás fakt neumíme. Nevím, čím to je. I když je káva kvalitní a stroj na úrovni, kam se výsledek hrabe na tu silnou a hustou kávičku s tmavou pěnou, jakou vám naservírují v kdejaké kafetérii u cesty v Itálii. O ceně je škoda mluvit...
Ono to bude tím, že espresso se od toho co popisujete posunulo jiným směrem, to neznamená, že je horší..
Legislativa je jedna věc největší problém v dostupnosti bydlení jsou vysoké úrokové sazby hypotéku. Který mladý pár řekneme mezi 25-30ti lety má nasporeni tolik aby to pokrylo nezbytné k získání hypotéky. Kdo si vezme 6 míčů hypoteky na výstavu rd nebo 2+1 někde ve městě a bude platit 20 a více tisíc hypotéku pojistky s tím spojené atd. V dnešní době pouze děti horních 10 % nebo sebevrah. Takže by se měly řešit i tyto věci
Ale prd, když má někdo 20 tisíc na placení nájmu, tak má i 20 tisíc na hypotéku, takové drama to fakt není, pokud je pár který má alespoň mediánový příjem, tak se to fakt utáhnout dá 🙂
A jak se to stane? Kdy bude ten nástup? Zakážete obchůdky s mastným burgerem přes ulici od školy? Automaty na colu? To asi ne. To by byl společenský kvikot o omezování svobod.
A hlavně - proč se to tedy od např. roku 2000 nestalo? Chybí informace? Ne - biologie lidského organismu v moderním prostředí prostě vítězí. Buď můžete koukat, jak Řím hoří - a platit násobně dražší následky - rakovina, kardiovaskulár, cukrovka, PCOS, artróza, těžší infekce atd., a nebo udělat skutečně efektivní změny.
Ono přát si, aby stačilo tlachat dětem a rodičům o jídelníčku neznamená, že to v realitě stačí.
Takže řešením bude, že budeme jíst tyto nezdravé potraviny a pokračovat
v nezdravém životním stylu a do toho se cpát "prášky"?
Já si naopak myslím, že je třeba naučit děti, aby mohli sportovat sami. Také si myslím, že tělocvik by měl být každý den, ale jsem zastánce posilování s vlastní vahou a různé kruhové tréninky, kde se děti naučí pracovat s pomůckami a ty si pak pořídit domů, nebo je správně používat v posilovně. A samozřejmě kardio/běh aby měly fyzičku. S tímto nejlépe začít na druhém stupni a hlavně vícekrát než 2x týdně.
To je podle mě docela slepá cesta, která nikdy nepovede k nějakému razantnímu zlepšení, posilovat (pod to se dá schovat vše co jste napsala) většinu dětí asi bavit nebude a ne mnohem lepší, když budou dělat přímo nějaký sport, který je bude bavit.
Měl bych jedno řešení. Zrušit zbytečný tělocvik a nahradit hodiny mnohem potřebnější matematikou. Úroveň znalostí matematiky ve společnosti je katastrofální. Středoškoláci a nezřídka i vysokoškoláci nezvládají učivo 5. třídy.
To ale nezlepšíte tím, že nařídíte více hodin, lidé to tak jako tak zapomenou.. a pohyb zbytečný opravdu není, většině lidí ovlivní život mnohem pozitivněji, než matematika 🙂
Kdo má dluh nemůže nikdy říct že je svobodný a musí si sakra dávat pozor na hubu, aby nekecl něco nevhodného nevyhodili ho z práce, v případě že má odlišný ideologický pohled než šéf. Za komunistů když měl někdo blbé kecy a nebyly moc velké a nezavřeli ho, tak mu to bylo jedno protože většinou za stejné peníze nastoupil někam jinam. Všichni v průmyslové sféře měli přibližně stejné prachy a rozhodovalo a závidělo se podle tohokdo měl větší flákárnu. Dnes jsou hypotéky, ale bezúračnou půjčku asi žádný mladý v žádném podniku nemá 😀🙋
Já dluh mám a fakt nemám pocit, že bych byl nesvobodný, pozor na pusu si dávat nemusím, dluh není likvidační a bez problému bych ho mohl splácet dlouhou dobu, když by vypadl příjem, navíc nemovitost se dá prodat a ještě na tom člověk bude v plusu 🙂
Na malé investice pro začátečníky je nejlepší nějaký fond třeba u ČS. Výsledky podobně jako nějaký sp500 i po poplatcích
A zajištěné do koruny
Ne to opravdu ne, naprostá většina fondů má horší výkonností než indexy, poplatky jsou vysoké a to, že máte problém si někde vyměnit peníze doslova za pár korun, není důvod někomu platit vysoké poplatky za správu 🙂
Vy tím pádem daně neplatíte (platí samozřejmě zřizovatel ETF), reagoval jsem na Vaši větu, že se nedá vyhnout danění dividend.
No nedá, určitě ne ve smyslu původního příspěvku, když máte něco co vyplácí dividendu, tak ji vždy zaplatíte, ano u ETF ji zaplatíte nepřímo, ale i tak ji zaplatíte. A krom toho to není aplikovatelné na nic jiného, než ETF, takže to "použít" globálně jako třeba časový test nejde.
V roce 1996 když se u nás v obci zaváděl zemní plyn stál pro rod. dům jen 1,97 Kč / m3, dnes platíme 27,82 Kč/m3 . Kolem roku 1988 stála pitná voda celkem 0,60 Kčs / m3 , dnes 173 Kč/m3 ( vodné + stočné v "pokrokové obci u Kladna" ), Osobní auta byla před 30 lety přibližně za 200 tisíc , teď běžně za 450 tisíc a výhledově pouze "pokrokové elektroauto" za 1.200.000,- v dnešních cenách, když benzíňáky zakážou . Cena potravin roste měsíčně o 5% , řada výrobků nemá zvýšené ceny , jen ty levnější radši přestali vyrábět a nahradili zbožím s pokrokovou cenou , nebo kvalitně častěji porouchovatelné. Já se narodil 8 let po světové válce , ne první , ale až druhé , takže trochu mám větší přehled o cenách i mzdách a na mladší dopisovatele na internetu snad ještě stačím . Dnes stojí pozemek pro rod.dům kolem 2 až 3 miliónů , domeček 8 až 16 miliónů , v Praze "byteček v Praze 1 + kk" je taky za 6 až 8 milionů . V roce 1980 stál byt 3+1 v paneláku 60.000,- Kčs. Výdělky sice narostly přibližně 10 až 15 násobně v posledních 30 letech . Takže stejně Vaše informace pane Pokorný o roční inflaci 3 až 4% jsou asi z jiné země , případně planety .
Panu Pokornému děkuji za informaci ke zdanění, kterou si ještě ověřím - důvěřuj ale prověřuj.
No Vy ale neumíte počítat se složeným úročením, což dokazuje třeba Váš příklad s autem, tak to odpovídá průměrné roční inflaci lehce přes 3%, ostatní věci se mi počítat nechtějí, ale určitě jsou věci, které rostou více než o inflaci, hlavně ty nemovitosti, ALE ty u nás byly výrazně podhodnocené a rostou hlavně proto, že do nich lidé cpou peníze, stejně jako třeba u akcií. 3-4% inflace vychází z dohledatelných dat, a i ta udělá na tak dlouhém horizontu obrovský rozdíl v cenách, to stejné ale platí i u jakékoliv investice.
Není to pravda, musíte zvolit akumulační ETF do indexu, který dividendy nevyplácí, ale akumuluje. Např VUAA od Vanguard na index SP500.
To je ale něco jiného, protože dividendy Vám takto vůbec nepřijdou, navíc takto se nevyhnete zdanění dividend, ale pouze dvojímu zdanění, ten kdo drží podkladová aktiva fondu samozřejmě dividendy zaplatí.
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Ani tak by se tohle nemělo dít, autor má pravdu !!
4 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Proč by se to nemělo dít? Zákazníky tam nikdo nenutí a když jim to nevadí..