spousta lidí nechápe jak funguje odměňování vrcholových manažerů. Síkela byl velký hlavoun v Erste. V korporacích se odměny vyplácejí ve splátkách s několikaletým odstupem. Ten kdo to nezažil to nepochopí, že najednou dostanete velkou částku. Tady jí dostal jako člen vlády, ale může to být záležitost i 5 let stará, kdy mu vznikl nárok, ale splatnost byla až letos. Úplně normální. Někdo kdo dělá za průměr, za medián, nebo podprůměr to nemůže pochopit.
Řešíme tu volby v USA, ale málokdo aspoň trochu tuší, jak tam funguje volební systém. Že může zvítězit kandidát, který získal celkově menší počet hlasů než soupeř (rok 2016 a Donald získal méně hlasů než Hillary, přesto se stal prezidentem). V tom je ten český volební model docela spravedlivý, že reaguje na počet voličů (respektive na jejich aktuální účast) v jednotlivých krajích a podle toho se rozdělují mandáty.
V USA jednou za 10 let se na základě statistických údajů o počtu obyvatel přepočítá "síla hlasu" v jednotlivých státech Unie a podle toho se upraví počet volitelů prezidenta.
Solidní americkou volební prasárnou, kterou dělají jak demokraté tak republikáni je překreslování volebních okrsků - gerrymandering. To je poměrně složité na vysvětlování pro lidi, kteří se o to nezajímají, ale je to způsob jak se udržet u moci. Hlavně v "swing states", tam je důležité, která politická strana drží guvernéra a tedy administrativu.
Jak dopadnou volby nevím, co bych si klidně vsadil, že Demokraté získají v celkové součtu více hlasů než Republikáni (to ale neznamená, že prezident z Democratic Party). V Texasu zvítězí Republikáni, ale nebude to velké vítězství na kterou jsou Republikáni zvyklí, protože Texas se proměňuje ekonomicky a tedy se mění i socioekonomické složení obyvatel. (= začínají se sem stěhovat velké technologické firmy z Kalifornie (menší daně apod.) a s nimi i jejich zaměstnanci, většinou vysokoškolsky vzdělaní, kteří na západě spíše tíhnou k levici). V takovém Houstonu bych se nedivil, kdyby Demokraté tady zvítězili.
Pokud někoho ruská média citují s radostí (tzn. že přemýšlí a mluví v narativech, které jsou výhodné pro Rusko) tak to znamená, že je ten jedinec proruský (kdyby nebyl, tak by si taková vyjádření hlídal). A teď je tu jen ta kruciální otázka: Jestli je Babiš hloupý, když to říká, že neví o čem je řeč, nebo kromě průkazky KSČ, STB nemá v šuplíku ještě jednu ze SSSR.
pro extraligu je to dobrý příchod pro výkonnost i PR. Buď to značí zvedající se ekonomické možnosti českých profi týmů nebo ego majitele, případně kombinace obojího. Proti Švédsku máme výhodu našeho daňového systému a toho, že hráči jsou Ičaři. Zatímco ve Švédsku zaměstnanci s daní z příjmu k 50%. Ruku na srdce, mít možnost fungovat v KHL, tak je tam spousta hráčů, co je teď v ČR, SWE, FIN, Švýcarsku. Naštěstí drtivá většina hráčů nemá vychýlený morální kompas a na KHL prdí.
pokud Spolu půjde do voleb opět pohromadě, tak si myslím, že budeme mít opět vládu na základu 5 stran, nejásám, ale pro mě osobně lepší než vláda za účasti ANO. Volby hlavně rozhodne konečně možnost všech voličů hlasovat. Což v zahraničí bylo ztížené (jsou to občané ČR, mají právo hlasovat o tom, jak se bude jejich země vyvíjet, protože většina lidí se do ní chce vrátit). V zahraničí je cca 600tis. potenciálních voličů, pokud jich půjde volit alespoň 50%, tak šance 5koalice rapidně vzrůstají. Je to dané socioekonomickým složením lidí, kteří část života prožijí v zahraničí - umí jazyky, mají možnost porovnávat systémy ekonomického a sociálního fungování státu a podle toho se rozhodují, nenechají se utáhnout na vařenou nudli, což je hlavní (a nikdy nepřiznaný) důvod, proč ANO a SPD brojí proti větší možnosti se zapojit do voleb občany v zahraničí, z nich nic nevytřískají. Do teď hlasovalo v zahraničí vždy 10-20tis. lidí a většina volila spektrum stran co je teď u moci, obvyklé číslo se pohybovalo okolo 80-90% pro strany středopravé, reálně teď můžou strany 5koalice získat až 250tis. hlasů navíc oproti předchozím volbám. Já jsem tomu rád, protože čím více lidí hlasuje, tím větší je pak legitimita zvolených zástupců v Poslanecké sněmovně.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ono je to poměrně složité, jakákoliv vláda, která se pustí do reformy zdravotnictví na to dojede a bude nenáviděná.
Základní princip financování by měl být takový, že to co se vybere na zdravotním pojištění (zdravotní dani, protože pojištění pracuje vždy s nějakou mírou pravděpodobnosti a mírou rizika) by mělo být pak ve zdravotnictví použito. Bohužel České zdravotnictví už jede delší dobu na dluh -finanční, lidský, morální.
Finanční - to co se vybere nepokryje to co se utratí, tedy berou se peníze z jiných kapitol SR.
Lidský - lékařů je méně a budou odcházet, sester je také málo. Systém našich atestací je tak složitý a nepřehledný, že nám spoustu lékařů odchází do zahraničí, kde jim pomůžou v získání atestace, a tedy přijdeme o lidský kapitál. Nepracujeme dobře s lidským kapitálem ze zahraničí. A to souvisí s tou složitou atestací a také nostrifikací. Ano prověřme lékaře ze zahraničí, ale podejme jim pomocnou ruku v získání potřebných povolení. Je mi až trapno, že lékařky z Ukrajiny nemohou vykonávat svou profesi a zdokonalují se v práci s hadrem, když to přeženu.
Morální dluh - máme mi všichni ve společnosti, nedokážeme, respektive nechceme adekvátně zaplatit lékaře. Sorry, ale nástupák 40 hrubého neodpovídá složitosti studia a odpovědnosti. Dalším morálním prohřeškem, který vůči lékařům máme, že je nutíme do nekonečných přesčasů. Přetažený lékař nemůže pracovat kvalitně. Je to morální hazard s jeho pověstí i zdravím pacientů. Díky bohu, že ale slouží, jinak bychom už teď byli v háji.
1 odpověď