Dá se to zvládnout, není to problém. Například já si vezmu igelitový pytel s 20 plechovkami od piva ráno a jedu s tím do práce přeplněným autobusem. Mám trochu obavu, aby mi někdo nechtěně plechovky nezdeformoval. Po práci pak jedu s plným pytlem zpět směrem domů. Nejdu přímo domů, ale zastavím se v obchodě, který je 1 km od bytu daleko, kde plechovky odevzdán. Ušetřím tak čas a 1 km chůze oproti tomu, kdybych jel domů, vzal plechovky a pak šel do obchodu a zpět.
Je zajímavé, že pracujícím důchodcům je strháváno z platu na zdravotní pojištění (plus platby zaměstnavatele) a stát rovněž posílá na každého důchodce, bez rozdílu, zda pracuje či ne, platbu na zdravotní pojištění.
Pracujících důchodců je snad asi 200 tisíc. Pokud si to stát uvědomí a zruší platby za zdravotní pojištění z platů či mezd pracujících důchodců, podobně jako zrušil odvody u důchodového pojištění od roku 2025, pak bude potřeba příspěvky ještě zvýšit.
Děsí mne sebevědomí neodborníků, když si myslí, že jsou chytřejší než nositel Nobelovy ceny prof. Stiglitz, který Euro zatím nedoporučuje.
Knihu o EURU napsal Stiglitz, který je profesorem na Columbia Univerzity v USA a dále také je ve výkonném výboru CERGE - EI, který je v Česku.
Výkonný a dozorčí výbor (cerge-ei.cz)
Prof. Joseph Stiglitz, Ph.D.
Columbia University, New York City
Laureát Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2001
Prof. Jan Švejnar, Ph.D. (předseda)
Columbia University, New York City a CERGE-EI
Knihu si lze půjčit v městských knihovnách:
Stiglitz, Joseph E.
Vydání: Knižní klub 2017 | Jazyk: čeština | Signatura: G 17760
Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, zasvěceně popisuje genezi problémů, které euro přineslo.
Obsah
Ukazuje, jak jednotná měna zvýraznila rozdíly mezi "věřitelskou Evropou" v čele s Německem, a "Evropou dlužníků" v čele s Řeckem. Podle Stiglitze je neudržitelný současný stav, kdy se "hasí" jen ty nepalčivější problémy. Buď se eurozóna musí proměnit v plnohodnotnou měnovou unii, která bude mít společnou fiskální politiku (společný rozpočet, společné dluhopisy), nebo se musí rozpadnout na "dvě, tři kompatibilnější části", případně zavést "flexibilnější euro", což je částečně návrat k národním měnám. Pokud se nic nestane, můžou vysoká nezaměstnanost a další sociální problémy v řadě evropských zemí postupně vést k nepokojům, růstu napětí a nepředvídatelným řešením, jako jsme viděli v případě Brexitu.
"Odpuštění odvodů u pracujících seniorů.
Pracující senioři nebudou muset platit sociální pojištění. Zároveň si o tuto částku ale nebudou moct zvyšovat důchod."
Je to další ztráta peněz do průběžného systému. Znám mnoho seniorů, kteří vůbec nežádají o přepočet důchodu a tím jeho zvyšování. Ale vláda má asi správná statistická data, tím se to dá vysvětlit.
Rovněž pracující důchodci odvádějí zdravotní pojištění a přitom za ně také platí další částku stát (za děti a důchodce). Kde je ta elektronizace státu?
Pracující důchodci tak přispívají dvakrát na zdravotní pojištění.
V článku se píše:
"Počet seniorů utěšeně roste. Je to nevyhnutelné, víme o tom dekády, Husákovy děti se blíží důchodovému věku. Zatímco v polovině 70. let se běžně rodilo každý rok bezmála 200 tisíc dětí, v poslední dekádě se pohybujeme mezi 100 a 110 tisíci narozenými dětmi ročně."
Klesající porodnost je velmi dobrá zpráva, protože poroste robotizace a elektronizace a nebude potřeba tolik lidí.
Nezaměstnanost poroste v řádu desítek procent v průběhu 10 let.
Z čeho se budou vyplácet důchody zatím žádná důchodová komise neuvažovala. MPSV podporuje jen růst populace. Co s bude danit, aby bylo na důchody?
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
I takto se dá úspěšně řešit důchodová reforma.