Děsí mne sebevědomí neodborníků, když si myslí, že jsou chytřejší než nositel Nobelovy ceny prof. Stiglitz, který Euro zatím nedoporučuje.
Knihu o EURU napsal Stiglitz, který je profesorem na Columbia Univerzity v USA a dále také je ve výkonném výboru CERGE - EI, který je v Česku.
Výkonný a dozorčí výbor (cerge-ei.cz)
Prof. Joseph Stiglitz, Ph.D.
Columbia University, New York City
Laureát Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2001
Prof. Jan Švejnar, Ph.D. (předseda)
Columbia University, New York City a CERGE-EI
Knihu si lze půjčit v městských knihovnách:
Stiglitz, Joseph E.
Vydání: Knižní klub 2017 | Jazyk: čeština | Signatura: G 17760
Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, zasvěceně popisuje genezi problémů, které euro přineslo.
Obsah
Ukazuje, jak jednotná měna zvýraznila rozdíly mezi "věřitelskou Evropou" v čele s Německem, a "Evropou dlužníků" v čele s Řeckem. Podle Stiglitze je neudržitelný současný stav, kdy se "hasí" jen ty nepalčivější problémy. Buď se eurozóna musí proměnit v plnohodnotnou měnovou unii, která bude mít společnou fiskální politiku (společný rozpočet, společné dluhopisy), nebo se musí rozpadnout na "dvě, tři kompatibilnější části", případně zavést "flexibilnější euro", což je částečně návrat k národním měnám. Pokud se nic nestane, můžou vysoká nezaměstnanost a další sociální problémy v řadě evropských zemí postupně vést k nepokojům, růstu napětí a nepředvídatelným řešením, jako jsme viděli v případě Brexitu.
"Odpuštění odvodů u pracujících seniorů.
Pracující senioři nebudou muset platit sociální pojištění. Zároveň si o tuto částku ale nebudou moct zvyšovat důchod."
Je to další ztráta peněz do průběžného systému. Znám mnoho seniorů, kteří vůbec nežádají o přepočet důchodu a tím jeho zvyšování. Ale vláda má asi správná statistická data, tím se to dá vysvětlit.
Rovněž pracující důchodci odvádějí zdravotní pojištění a přitom za ně také platí další částku stát (za děti a důchodce). Kde je ta elektronizace státu?
Pracující důchodci tak přispívají dvakrát na zdravotní pojištění.
V článku se píše:
"Počet seniorů utěšeně roste. Je to nevyhnutelné, víme o tom dekády, Husákovy děti se blíží důchodovému věku. Zatímco v polovině 70. let se běžně rodilo každý rok bezmála 200 tisíc dětí, v poslední dekádě se pohybujeme mezi 100 a 110 tisíci narozenými dětmi ročně."
Klesající porodnost je velmi dobrá zpráva, protože poroste robotizace a elektronizace a nebude potřeba tolik lidí.
Nezaměstnanost poroste v řádu desítek procent v průběhu 10 let.
Z čeho se budou vyplácet důchody zatím žádná důchodová komise neuvažovala. MPSV podporuje jen růst populace. Co s bude danit, aby bylo na důchody?
Když budu zvolena prezidentkou, tak bych velmi ráda ve společnosti hovořila o tom, jaký je náš cíl, ke kterému bychom měli směřovat, protože ho v tuto chvíli nemáme.
V devadesátých letech jsme měli za cíl to, že doháníme Německo, ale v jedenadvacátém století už je to žalostně málo. Měli bychom chtít víc.
Už se na to těším!
Každý den mluvím s řadou lidí a vím, že se na letošní zimu dívají s obavou hlavně kvůli rostoucím cenám energií i potravin.
Tvrdě na občany dopadá růst cen. Přibývá těch, kteří celý život platili daně a dnes mají potíže zaplatit složenky.
Prezident přece nemá pravomoc řídit ekonomiku?
Jmenuje vládu , ale nemůže zasahovat do rozhodování vlády a ovlivňovat třeba růst cen apod.
Poslední dobou nesnáším moudra lidí, kteří možná nastudovali několik skript ve škole a mluví o tom, jak to dělají jinde ve světě, když tam nežili. Sázím dolar vůči koruně, že pan Jurečka nemá ponětí o pojistné matematice a neví, jak se počítají důchody.
1) Pokud bude uvažovat o zvýhodnění rodin s více dětmi, měl by udělat stejnou kompenzaci pro rodiny, které ze zdravotních důvodů nemohou mít děti!
2) V důsledku robotizace bude několik desítek procent nezaměstnaných. To nikdo ze současných politiků neřeší. Neumí myslet do budoucnosti. Z hlediska robotizace bude špatný demografický vývoj výhodou a ne podporovat množení nezaměstnaných!
Dále bych chtěl vidět, jak se pan Jurečka ve vládě přičiní o to, aby kombajn, na kterém v létě jezdí, neprodukoval nadměrné skleníkové plyny. Každý současný kombajn produkuje výfukové plny mnohem více než auta v centru velkoměsta za týden. Kombajny určitě nesplňují technické parametry a neprošly by STK.
Dále bych všem politikům zakázal při hovoru máchat rukama - nemusí ukazovat, že prošli školením tzv. řeči těla. Viz vztyčený prst na obrázku.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Proč se nekontrolují traktory a kombajny? Ty vypustí zejména v létě tolik emisí, jako skoro všechna osobní auta dohromady.