cena jednoho roku studia na statnich vysokych skolach se pohybuje okolo 30-50 tis.dolaru -plus minus,zavisi kde ,privatni skoly jsou pro stredni tridu temer nedostupne,nebo s obrovskym dluhem ,navic deti musi mit vyborne SAT score ze stredni skoly,spousty mimoskolnich aktivit do resume..atd....takze si tady lide sakra rozmysli,zda pujdou studovat nejaky nesmyslny obor-napr. studium lesbickych tancu...,studium jednoho jazyka,historii etnickych mensin ,socialni antropologii atd.
kdybych tady dala do diskuse cenu ,kterou platime za vzdelani na vysoke skole nasich potomku tady v US,tak by se lidem asi protocily panenky-ale presto to napisi-cca 3500 dolaru za mesic na statni(ne privatni universite),to nemluvim o ubytovani-cca 700 dolaru,plus jidlo,doprava,zabava atd.....ale deri jsou zde zvykle pracovat uz behem stredni skoly po skole,vikendy a samozrejme prazdniny
My si děláme domácí kváskový žitný. Práce s tím není. Robot to rozmíchá, pak to přes noc kyne a ráno se dá do formy, dopoledne to ještě kyne a pak hodina v troubě. Sice to trvá dlouho, ale práce s tím není. Žije si to svým životem. Stejný bujón. Trvá mi 5 minut připravit zeleninu a maso. Pak si to žije svým životem na sporáku 24 hodin. Žádná práce s tím není. Napytlíkovat to do mrazáku trvá 10 minut. Takže celkem 15 minut práce. Domácí těstoviny trvají 5 minut na těsto a 20 minut na tvar. To pro ty těstoviny dýl pojedu. A tak je to se vším. Třeba majonéza. Vyšlehá to mixér. Nemusím s tím dělat nic.
no prave,mam to take tak
Musím s ním souhlasit. Lidi kupují a jí neskutečný sajrajty. Naopak s ním nesouhlasím, že nejde žít bez průmyslově upracovaných potravin. Jde. Já jsem ukázkový příklad. Pečivo máme jen domácí, žádný polotovary doma nemáme. Nic, nula. Žádný kečup, majonéza, bujony v kostce, prostě nic. Luštěniny jíme několikrát týdně, maso tak jednou týdně. Přitom he má kuchyně tak dobrá, že ŠD k nám pořád někdo zve ba večeři. A ani jim najednou nevadí, že nedostali maso. Ono je to všechno totiž o koření.
...a o tom to je....ono je totiz hrozny problem se naucit pect domaci pecivo-kdyz uz se nekdo nechce patlat s rucne delanym kvaskovym chlebem-coz chce urcitou praxi,tak si stacit poridit domaci pekarnu a vse tam nalit a za cca 1-2 hodiny je upecino-ne,lide si radsi koupi nechutny bakelitovy toastovy chleba v igelitu-to stejne ruzne bujony-je totiz opet tezke si udelat domaci bujon a ten zamrazit...stejne tak zelenina-treba obycejne zeli se da jist na 100 zpusobu,domaci omacka na testoviny taktez,ale lide si radsi koupi uz hotovou sklenici-pritom opravdu staci zakladni koreni plus cibule a cesnek-na uvareni cokoli-ale ono je jednodussi si sednout k televizi a nadavat,jak je jidlo drahe a jizt zdraveji si lide nemohou dovolit
Naprosto souhlasím, už jen když si přečtete zdejší diskuze plné jedovatých a naštvaných lidí (převážně starších), neustále na něco nadávajících tak máte jisté povědomí o ČR. Hlavně od lidí, kteří o té Americe nic neví a vystrčili paty maximálně tak do Chorvatska, nebo na chalupu, ale hned ví, že je tam všechno špatně a že by tam nikdy nechtěli žít... Přesto, Amerika je obrovská, kulturně rozmanitá země, kde je každé z těchto velkých měst něčím specifické.
.....plus je velky rozdil prijet sem na dovolenou nebo tady zit.Amerika je zemi velkych moznosti ,od malicka jsou deti vychovavani k osobni zodpovednosti,stat tady za nikoho opravdu nerozhoduje,je to zde zalozene na silne individualite,samozrejme je tady spoustu problemu,kriminalita,drogy,problem s opiaty ..,atd.A i tady jsou lide,kteri nikdy neopustili vesnici,kde ziji a mysli si stale,ze Amerika je stred vesmiru a nikde se nezije lepe.V televizi jsou masirovani zpravami bud ze CNN nebo Fox News...stejne jako u nas CT1....nastesti to diky svym skoro dospelym detem vidim pozitivne-muzeme na ruzne socialni site sice nadavat,ale diky nim se i mladi lide dozvedi,jak se zije jinde.Jak mladi Cesi,tak Americane.Ja na mistni lidi nedam dopustit,je to take dane tim,ze zijeme na Jihu,kde jsou opravdu fajn lide.
Zivot v US neni pro kazdeho.Ziji tady 17 let a mam tu moznost casto pendlovat mezi US a CR.Doma jsem sice stale v Cesku,ale po par tydnech se rada vracim zpet-miluji v Cesku hodne veci-bezpecnost,MHD,kulturu,architekturu atd.-co ale nedavam ,je vecna nastvanost Cechu,zavist,neustale mentorovani,co ma jak kdo delat,nadavani na politiku...pritom se tam ma vice jak 90 procent lidi velice dobre.New York bud muzes milovat nebo nenavidet.Na Manhattanu vetsinou bydli mladi lide,kteri tak zit chteji kvuli praci,jakmile zalozi rodiny,stehuji se na predmesti.Tak jako ve vetsine velkych mest.Bydlime na predmesti Houstonu a do mesta jedu tak 2-3 za rok,vic nemusim..vse mame tady v okoli.
Prosím vás, jestli jste dělala maturitu i z češtiny, tak to je docela smutné.
nebudete tomu verit,ale delala,i z jinych predmetu-a asi nebudete verit,ze dlouhou dobu ziji v zahranici a jsem rada,ze jeste vubec cesky komunikuji-btw,to je pro nas narod naprosto typicke-kdyz uz nemohou napsat kloudny komentar,tak ostatni napadaji-a mimochodem,my jsme se jeste ucili,ze prosim Vas se pise c velkym V,takze tak
je pravda,ze i v dobach socialismu se casto menilo,zda bude povinna maturita z matematiky-ja zrovna spadla do doby,kdy povinna byla-ALE kazda skola ji mela jinak nastavenou,specialne u gymplu,kde se predpokladalo,ze vsichni pujdou dal studovat-a opravdu s maturitnim vysvedcenim z gymplu jste tezko mohla nekde pracovat,protoze jsme vlastne nic odborneho neumeli-kdezto se stredni odbornou uz se dalo zacit pracovat-a i ja odmaturovala zrovna z matyky s odrenyma usima,i kdyz jsme meli dobreho profesora
ziji dlouhou dobu v USA a vzdy jsem rikala svym detem a lidem tady,ze jsem hrda na uroven skolstvi,jaka v CR drive byla-bohuzel se vse u nas dostava na uroven skolstvi tady v US-stredni skola-high school tady neznamena vubec nic,naprosto chybi stredni odborne skoly a uciliste,takze deti v 18 letech vlastne nic neumeji,odbornost ziskaji az v dalsich letech,pokud na to maji-jak financne ,tak intelektualne-myslim,ze by bylo spousta jinych veci,od kterych by se politici mohli od Statu ucit,ale skolstvi to rozhodne neni(a to nemluvim o inkluzich atd.)
je pravda,ze i v dobach socialismu se casto menilo,zda bude povinna maturita z matematiky-ja zrovna spadla do doby,kdy povinna byla-ALE kazda skola ji mela jinak nastavenou,specialne u gymplu,kde se predpokladalo,ze vsichni pujdou dal studovat-a opravdu s maturitnim vysvedcenim z gymplu jste tezko mohla nekde pracovat,protoze jsme vlastne nic odborneho neumeli-kdezto se stredni odbornou uz se dalo zacit pracovat-a i ja odmaturovala zrovna z matyky s odrenyma usima,i kdyz jsme meli dobreho profesora
Melete akorát vy. Mám dceru na gymplu a ta mi referuje co je tam za díla. A rozhodně všichni stejné podmínky nemají. Když donesou od lékařů potvrzení že jsou dis. a podobně, mají dvojnásobek času na testy. Jedna studentka v její třídě má dokonce lehkou mentální retardaci a má samé čtverky. Všichni kantoři ji nadržují a i tak sotva prolézá. Je vidět, že máte o gymnáziích špatné informace. Anebo žádné.
bohuzel to je k neuvereni-delala jsem prijimacky na vyberovy gympl v Praze-prumer mohl byt max.1,2-prijimacky byly velice tezke a vsichni spoluzaci odchazeli na vysoke skoly-chtela bych videt dnesni mladez,jak by zvladla nase maturity-povinne z matyky
Tak z toho bych měl strach. V okolí žije plno aligátorů, hadů atd, ta voda jim umožní dostat se lépe do města. Kamarád na Floridě když se jde koupat do bazénu u domu , ta se pořádně podívá co v něm má a co je v okolním porostu. Pro jistotu !
My mame tady v Houstonu zaplavy bezne,obcas najdu hada v bazenu,tady si z toho nic nedelame,proste ho vylovim a necham odplazit-ale to krasne pocasi bych nemenila
Konečně někdo ten nápad dostal a dokonce se jedná o zemi plnou hlupáků. To je pokrok! Tleskám!
No,tady v Texasu urcite hlupaky mame,ale elektrickych aut tady fakt moc nepotkate-a uvedena castka 200 dolaru je pro mistni lidi uplne pro smich.Texas ma nejvykonejsi ekonomiku v USA .Jinak je to tak velky stat,ze s elektrickym autem tady dojedete tak na predmesti velkeho mesta a pak jedine na koni.
Děkuji, vy v tom světě žijete, máte přehled. Ano i já konstatuji, že systém daní v USA je velice propracovaný a především spravedlivý. Pro českého osla, který se zde předvádí na diskusi je to jednoduché co nám je do Amíků. My jsme se nikde nepoučili od roku 1989 kde to funguje a proto jsme tam kde jsme. Bude ještě hůř. Pro plno českých jedinců to bude šok co se bude dít příštích 5-7 let.
vzdycky jsem si rikala,ze se mozna do rodne zeme jednou na duchod vratim,ted uz si to nemyslim.Holt si v CR lide musi uvedomit,ze nic neroste do nebe.Pokud nebudu mit na dan z nemovitosti,budu muset prodat,jit do pronajmu,koupit neco mensiho,odstehovat se za praci jinam atd.-to co tady lide delaji bezne.Za poslednich 17 let se manzel kvuli sve profesi musel stehovat minimalne 4x-pouze on,ja s detmi zustala sama v Texasu...kvuli skole atd..U nas se prilis silne lpi na jednom miste,dome atd.-navic by kazdy jeste chtel k bytu chatu.Ale z neceho se ty skoly,silnice,cela infrastruktura musi vybudovat.Takze dane z nemovitosti tady opravdu funguji-ovsem v US nefunguje rozkradani,neexistuji dotace na kazdou kravinu-to se tady silne tresta a pri podezreni na danove podvody, jdou lide sedet na hodne dlouhou dobu..
Tedy něco o daních z nemovitostí jak je to jinde, například v USA. Něco o tom vím syn tam žije 25 let, tvrdě pracuje a nemálo vydělává. Jak se tam platí daně z nemovitostí. Jsou daleko vyšší než v ČR. Za byt nebo dům v hodnotě 150 000 USD (cca 3 mil. Kč) se tam platí daň cca 2,4% tj 3600 USD ročně(75600 Kč) ročně. Jinak se dá konstatovat že za 50 let vlastník zaplatí celou nemovitost podruhé formou daně. Zajimavé je, že jednou za deset let se dělá odhad a nastaví se platba na dalších deset let. Daň zůstává v bydliště a jsou z ní placeno školství a další sociální a jiné vymoženosti daného města. Tedy každý ví na co platí daň z nemovitosti. Ukolem vysoké daně je bránit růstu cen nemovitostí. Vlastnit neobydlenou, nepronajatou nemovitost není možné stojí to velké peníze. Syn si chce koupit druhou nemovitost. Starší domek po starých lidech(nejvhodnější) aby jej mohl pronajímat musí to kompletně uvnitř a i z venku opravit (zmodernizovat). Teprve potom to pronajmout, je to jediná možnost jinak pronájem nesežene. Na závěr to podstatné. Daň z nemovitosti je v USA velká. Na druhou stranu to málokdo ví za potraviny se tam neplatí (sales tax) tedy DPH jako u nás 15%.je to podstata spravedlivé daně. Každý člověk má stejný žaludek (neplést s komunismem). ne jako u nás ten kde bere 35 000,- Kč tak platí stejnou dań za jídlo (15%) jako ten kdo bere 120 000,-Kč. Ještě větší rozdíl je u federální daně, kde je vysoce nastavená progresivita.
Ano,uz jsem to psala u jine diskuse-dan z nemovitosti je v US vysoka-v nasem state-Texas-platime pres 3 procenta rocne-vychazi to cca na 1200 dolaru mesicne-presne vite,jaka castka jde na skoly,infrastrukturu dane oblasti-u druhe a dalsich nemovitosti je dan jeste vyssi-od 65 let se dan snizuje zhruba o polovinu.A chapu,ze nekdo rekne,co je mu do Amiku-zrovna jejich system dani je dost propracovany-
Jenže v USA jsou daňové úniky zločin srovnatelný s vraždou 1.stupne...
V ČR je vyhýbání se daním národní sport...
A proto je taky ČR tam kde je s rozpočtem...
Šílený socialismus...
A daň z nemovitostí je jedna z daní, které se nelze vyhnout...i podle OECD, světové banky ji máme směšnou...
A finanční gramotnost vůbec nelze srovnávat s USA..
NY taxikář má lepší finanční gramotnost než český vysokoškolák...bohužel..
Urcite,ale i tady ziji dementi,krasny priklad je Kalifornie-tam se uz vubec neda normalne zit,zavedli si levicova pravidla ,vypada to tam jako zeme 3.sveta,v obchodech toalety zavrene na klic,aby se tam bezdomovci nechodili umyvat,cele downtowny plne stanu,fetaku atd.....bohuzel se obavam,ze si svoji tzv.progresivitu a woke culture privezou i sem a pak nevim,kam se odstehujeme
To záleží na oblasti...Florida nebo Californie jsou ty sazby kolem 2,5% myslim
Urcite,v US se dane lisi podle statu-my zijeme v Texasu-California a Florida ma nizsi dan ,ale jine ceny za nemovitost-napriklad za cenu,za kterou jsme poridili dum tady ,bychom v takovem San Franciscu koupili tak maringotku-system je tady uplne jiny-jak se rozpocitavaji dane,stejne tak se nekde krome federalni dane plati jeste statni dan.Ovsem tady jsou lide trosku vic gramotni a spocitaji si,ze je sice krasne zit v Kalifornii,ovsem na to maji uz jen nejbohatsi...zaroven lide jsou zvykli,ze nebudou zit ve stejnem dome cely zivot,po odchodu deti z domova dum prodaji a koupi si neco mensiho,popripade dum refinancuji a vyberou si equity-hotovost o kterou se cena zvedla....diky lidem,kteri se sem stehuji z Californie se nam za poslednich 5 let cena doma zvedla tak o 200tis. dolaru,ale zase musime platit vyssi dan...takze clovek tady musi hodne premyslet,co se mu vyplati.U nas stale vladne socialismus,tady si tezko prumerny clovek vyjede na letni dovolenou,na lyze a urcite si neporidi chatu na hypoteku...uz pred par lety jsem znamym rikala,ze v CR nastane pruser,az dojdou byty atd. jako dedictvi po prarodicich,ktere si lide odkupovali levne od statu a mladi lide si budou muste brat hypoteky na predrazene nemovitosti....kolikrat koukam,jake domy se u nas stavi a jak maji lide zarizene nemovitosti-to si tady muze dovolit pouze vyssi stredni trida a ted i ta horkotezko-krize je vsude-
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
3,5k dolaru za měsíc? Nelžete tady.. i v USA je vzdělání dostupné pro běžné lidi.. moje učitelka angličtiny studuje na VŠ v San Diegu biomedicínu a cena za semestr je obdobná jako v ČR, pokud by jste si to platila (cca 20-50tis. Kč.)!
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
nevim,proc me obvinujete ze lzi ,na rozdil od Vas zde ziji 17 let a obe deti studuji,takze vim,o cem mluvim...struktura studia je zde uplne jina,deti nejdrive studuji 2-3 roky college,teprve pak jdou na skutecne univerzitni vzdelani-vzhledem k tomu ,ze na tzv.high school dostanou pouze jakztakz vseobecne vzdelani-na rozdil od CR kde je stredoskolske vzdelani vice specificke-coz je velke plus-teprve po 2-3 letech dosahnou tzv.associate degree a pak pokracuji dal,kde se specializuji a urcuji jaky budou studovat major degree-takze spousty z nich prvni roky studuji na community college za podstatne mene ,existuji zde i ruzne levnejsi programy ..ale dost p.ochybuji,ze se degree z biomediciny da vystudovat za 1000-2000 dolaru za semestr-navic v San Diegu-krome toho vetsina skol tady funguje na systemu stipendii,ktere se mohou tykat napr.sportu..atd,popripade je na ukor dobrych studentu dostavaji clenove ruznych mensin,dale se da studovat vicemene zdarma v ramci armady.Ale za tech 1000 dolaru na semestr tam deti rada poslu,zeptejte se sve ucitelky