Jsem dětská lékařka na rodičovské “dovolené”. Píšu newsletter o mateřských tématech z pohledu vědy, protože věřím, že informace patří do rukou rodičům.
Montessori přeci není oproti filozofii hraček, které nemají předem dané jak si s nimi hrát a nechávají to na dětské fantazii :)
To určitě ne! Tak jsem to nemyslela 🙂 Ale do Montessori principů patří, že by měly hračky zobrazovat věci realisticky (např. ne modrého medvěda, ale hnědého nebo bílého). Montessori kostky by mohly podle těchto principů vypadat i jako cihličky. Ale takové LEGO nebo MEGA BLOCKS jsou barevné a vystouplé a děti to motivuje k o trochu kvalitnější hře. Takový společný jmenovatel vidím právě v těch klasických dřevěných kostkách (ale podle TIMPANI studie jsou prostě barevné lepší)
Studie, založení na "vzorku" pouhých 40 sledovaných objektů (v tomto případě otců) snad nemá ani právo se nazývat studií. A na základě takové "studie" vyvozovat jakékoliv závěry je neaprosto nevědecké, neetické a tendenční.
Dobrý den pane Kelnere, děkuji vám za reakci. Vzhledem k tomu, že svůj komentář zakládáte na jedné studii z asi 38 celkem v článku ocitovaných, nejsem si jistá, že jste ho četl. Nicméně, pokud vás právě tato studie (a etika s jejím využitím související) trápí, ráda vám ji přiblížím. Šlo totiž o tzv. kvalitativní studii. Na rozdíl od kvantitativního výzkumu, kde velikost vzorku často určuje statistická síla studie, se kvalitativní výzkum zaměřuje spíše na hloubkové zkoumání a pochopení jevu než na statistické zobecnění. Proto neexistuje žádná pevná "nejmenší velikost vzorku", která by pro kvalitativní studie platila. Cílem výzkumníků je získat podrobné a specifické informace ze vzorku, který je často malý, ale různorodý a reprezentativní pro danou výzkumnou otázku nebo jev. Využívají spíše princip nasycení dat, kdy při hloubkovém zkoumání menšího počtu subjektů dosáhnou bodu, kdy se již v datech neobjevují nová témata. Mezi běžné metody používané v kvalitativním výzkumu patří rozhovory (jak tomu bylo i v této studii), pozorování, obsahová analýza a případové studie.
V praxi se velikost vzorků pro kvalitativní studie může značně lišit, ale malé vzorky o 10 až 30 účastnících nejsou neobvyklé. Snad vás tato odpověď uklidnila, mějte hezký den.
Zdravím, malému budou 25.9 tři roky.. V pátek nastupuje do školky... V noci spí bez plínek přes den si řekne když chce čůrat i kakat... Aa tady se dostáváme k jádru mého dotazu jak je to s Vašimi zkušenostmi... Čůrat do nočníku nebo na záchod, někdy v sedě někdy ve stoje úplně v poho.. Ale když potřebuje kakat, tak jedině do plínky... A jakože metodu "plínky nemáme pojď hači na nočník" máme taky za sebou - výsledek - hysterický pláč, běhání do kolečka v pokojiku a neustále opakuje "ne hači ne hači, kaka kaka hači nee"....
Dobrý den, osobně s tím zkušenost nemám, dcera je mladší. Ale ze studií, které jsem o to hle četla vyplývají dvě věci: 1) ujistit se, že důvodem není zácpa. Je pak při ní pro děti vyměšování těžší a spíš se bojí bolesti, kdyby zkusili vyměnit plínky za nočník. 2) pokud o zácpu nejde, nechat dítě být, poskytnout pleny, když potřebuje. Má to tak až 20 % dětí a přejde je to časem samo. Nátlak to jen zhorší. Jeden dětský lékař, se kterým jsem četla rozhovor, se vyjadřoval v tom smyslu, že je pro citlivé děti někdy nepříjemný a neznámý ten pocit, že něco opouští jejich tělo. Je to přeci jen jiné než do plínky. V tom bych řekla, že by mohla školka pomoci - uvidí tam, že jiné děti se cítí “v bezpečí” a používají nočník i na velkou a mohl by to taky zkusit. Držím palce
Lze za IK považovat situaci, kdy s ním dítě zřejmě nekomunikuje ve své fantazii, ale vypráví o něm rodičům? Například, tvrdí, že má pět koček a vypráví různé příběhy, které spolu zažili, kde bydleli, kdo bydlel s nimi atd.
Dobrý den, děkuji za dotaz. Ve většině citovaných studií vědci nijak nehodnotili, jak moc si dítě s IK hraje nebo komunikuje. Zeptali se přímo dětí, zda mají nějakého kamaráda, který ve skutečnosti není reálný. Ptali se pak třeba na jeho charakteristiky (jak je starý, jak vypadá, kde bydlí). Proto pokud je dítě ve vašem případě v popisu IK konzistentní (a nevypráví třeba další den o úplně jiném kamarádovi), řekla bych, že o IK jde ;)
Ještě jednou zdravím, když nad tím tak přemýšlím, máte pravdu. Zaměřením je ten článek vlastně kompletní. Stavíte na datech, nedáváte přesný návod, necháváte rodiče, aby zvolili svou cestu, což je vlastně nejlepší možný směr. Jen na něho někteří (asi většina) nejsou zvyklí. Děkuji za diskuzi, přeji hezký den.
Já děkuji za takovouhle zpětnou vazbu. Přesně o to se totiž snažím a vážím si toho, že to vidíte. I já vám děkuji za diskuzi
Dobrý den, paní Šustrová, šlápla jsem Vám na hodně velké kuří oko, že v úvodu píšete, že mám v každé větě nepravdy a polopravdy? 😊 Když říkám, že mi osobně vadí označení SIDS pro zalehnutí, například, neříkám, že se tématu nevěnujete. Proto začínám větu slovem ,,osobně’’, kritika Vás to není, pokud to snad z něčeho vyplývá. Pokud monitory dechu počet případů úmrtí nesnižují, řekněte mi, prosím, jak by se měly posuzovat případy, kdy monitor na zástavu dechu upozornil, rodič zareagoval a dítě resuscitoval? Ty se nepočítají? Že neexistuje studie, která by vliv monitorů na snížení počtu SIDS potvrdila, tomu se zas tak zásadně nedivím, protože studii, která by přinesla skutečně relevantní výsledky, je nejspíš problém (především etický) designovat. Nicméně tvrzení, že monitory počty úmrtí nesnižují, je vskutku odvážné. K bodu 5 se snad nemá smysl obsáhleji vyjadřovat. Odkaz na text o studii o SIDS jsem dala na konec, protože se to tak s odkazy dělává, předchozím souvětím odkazuji na společné spaní s dětmi. Měla jsem za to, že australská studie byla skutečně doposud největší, text, který jsem na to téma četla, nemůžu dohledat, takže je to vskutku mimo a neměla jsem to uvádět. I v tomto případě ale uvádím, že jde nejspíš (to slovo tam skutečně je) o genetickou záležitost, takže nechápu ani bod 4. Konečně, nikde jsem ani slovem nezmínila, že se rodiče na prevenci mají vykašlat. Jenom neznám rodiče, který by si liboval v tom, že dítě křičí.
Dobrý den, děkuji za další odpověď. "Šlápla na velké kuří oko" je emočně hodně zabarvené tvrzení, tak bych to určitě nepopsala, vůbec to osobně neberu 🙂. Nicméně to, že ve společnosti kolují mnohé polopravdy, je přesně důvod, proč jsem začala tyhle na důkazech založené články psát.
S těmi monitory je to těžké. Ve zkratce - někdy alarmují falešně, i když alarmují ale správně, ukázalo se, že epizody, kdy se dítě zapomene nadechnout, jsou překvapivě časté a se SIDS nesouvisí. Mezi dětmi, které spí s monitory, není SIDS méně častý. Některé rodiče monitor uklidní a některé naopak stresuje - tam je to na zvážení každého. Mnohem důležitější jsou ale v prevenci kroky zmíněné v článku (někteří i argumentují, že monitor může přinést falešnou jistotu a rodiče jsou pak méně důslední v jejich dodržování, čímž riziko SIDS paradoxně zvyšují).
Zdroje: Odkaz , Odkaz , Odkaz , Odkaz
K pointě bodu 4 - tady si, myslím, jen nerozumíme. Ano, má se za to, že SIDS je výsledkem nějaké předem dané citlivosti (ať už způsobené geneticky, jako třeba ten pokles BChE nebo anatomicky, nějakou strukturou v mozku apod.) a PLUS k tomu ještě faktory prostředí, které ze spánku udělají u takto citlivějšího dítěte nebezpečnou věc. S těmi ale něco dělat můžeme - proto se v článku o rizicích SIDS věnuju právě jim, ne genetice.
Tenhle text byl aktuální tak tři roky zpátky. Osobně mám navíc problém s tím, když se jako SIDS označuje i situace, kdy rodič dítě zalehne. SIDS v pravém slova smyslu, kdy zdravé dítě najednou přestane bez zjevné příčiny dýchat a zemře, to prostě není. Statistika, která uvádí spaní s rodiči jako rizikové, může být zkreslená, v jedné posteli nejde používat monitor dechu, tedy prostředek, který procento úmrtí kojenců významně snižuje. Doposud největší výzkum na téma SIDS proběhl v Austrálii, před necelým rokem zveřejnili vědci výsledky a závěr je takový, že jde nejspíš o genetickou záležitost. Chápu, že text není seminární práce, ale celkově ho považuji za zkratkovitý a nekompletní. Jinak moje osobní zkušenost a zkušenost lidí z okolí je taková, že děti spící s rodiči téměř neplakaly, zatímco v postýlce nemohly vydržet. Více k výzkumu z Austrálie zde: Odkaz
Dobrý den, děkuji vám za komentář. Protože máte skoro v každé větě nějakou nepravdu nebo polopravdu, musím to pro ostatní uvést na pravou míru:
1) terminologii SIDS a SUDI i tomu, že je stále více známý a zaběhnutý pojem SIDS, se v článku věnuji
2) statistika určitě zkreslená být může, ale monitory dechu procento úmrtí kojenců nesnižují - ani v jedné studii se to nepotvrdilo (děti např. zemřely mimo monitor nebo se je nepodařilo zresuscitovat)
3) výzkum, který zmiňujete, rozhodně nebyl největší, protože zahrnul 722 dětí celkem a z toho jen 26 případů SIDS
4) vědci v něm pouze našli souvislost se SIDS a snížením enzymu butyrylcholinesteráza, rozhodně se tím ale nic nepotvrdilo, jsme roky od rutinního testování i kdyby ano a rizikové faktory stále platí. Je třeba se je snažit co nejvíce snížit, protože lepší nástroj v prevenci SIDS opravdu neexistuje.
5) ne, nejde o seminární práci, ale i kdyby ano, jejím tématem bylo "rizika společného spánku" nikoli "co (možná jo a možná taky ne) způsobuje SIDS" :)
Z mého pohledu je velký rozdíl mezi nechce a nemůže. Ano, začátky kojení nejsou příjemné, ale to se postupně změní ve velký benefit okamžitého přístupu a intimní chvilky klidu obou, matky a dítěte. Jsem přesvědčená, že je sobecké nedat šanci dítěti poznat ten krásný souzvuk s matkou i bez ohledu na další možné benefity. A za mou zkušenost. Jsem kojená do roku a bratr ne - ze zdravotních důvodů mé matky. On celý život bojuje s daleko větším počtem infekcí, i vážných. Jako malý byl permanentně nemocný. U mě se potvrzuje daleko lepší odolnost nemocem a i moje kojené děti jsou odolnější než jeho potomci. Každá matka může samozřejmě volit - její dítě ošetří placená chůva s lahvičkou, nebo mu věnuje svůj čas a uvidí ten zázrak přeměny bezbranného tvorečka v maličkou osobnost.
Dobrý den, kojit ale chce podle dat i zkušenosti 98 % českých maminek
Prosim vas, neobvinujte mi, co jsem vubec nerekla, ze nekojici maminky za neco mohou!? To je na kazdem jak se rozhodne, ale to by mi museli pri 2.diteti vymenit tu prsni zlazu jak pisete, nebot pri 1.diteti mi kojeni neslo a pri 2.diteti jsem kojila do 2 let. Ono totiz tajemstvi spociva hlavne ve spravne technice kojeni (coz obcas je prave tim duvodem proc to “nejde”) a ty vase radoby “erudovane reci necernobile” jak pisete, jsou jen novodobe domnenky, ja verim erudovane pani doktorce, kterou vy asi vubec neznate podle vasich “studii”! Jeste s tim otravujete verejnost, ze to vubec vam dovoli zverejnit, kdyz se jedna o lez?!
Řekla jste, že pletu dobromady maminky, které kojit nemohou a je jich menšina s těmi, které jen kojit nechtějí (a z toho vyplývá, ze je jich podle vás většina, ale já jsem ukázala, že není). Jinak mě udivuje, že je to pro vás jako laktacni poradkyni novinka, ale kojení je u následujících dětí snazší. U druhé laktace žláza produkuje průměrně o 30% více mléka (a u těch žen, které měly problémy s produkcí u prvního dítěte až o 90%). Zdroj zde Odkaz Nejspíš mi napíšete, že je to lež a budeme se cyklit, takže to zkrátím a popreju vám dobrou noc.
Dobry vecer pani Sustrova, nevim zda vy jste nejaka erudovana lekarka v oboru, coz po precteni clanku pochybuji. Jsem laktacni poradkyne Laktacni ligy - jedine uznavane organizace v nasi zemi v tomto oboru, kdy vysoce profesionalni a erudovanou lekarkou Mudr. Mydlilovou jsou tato skoleni pod dohledem. Sama jsem se dotazovala, proc muj syn 2 roky kojen, byl alergicky v casnem veku? Kdyz je to dano genetikou, kdy oba rodice jiz s alergii bojuji, nepomuze vam kojeni, je vsak mozne, ze kdyby nebyl kojen, propukla by alergie jeste na neco dalsiho nebo vetsi! Jinak je hodnota, a vse s tim spojene co se tyce kojeni, nesporna a pevne stojim za tim, co bylo pani doktorkou za leta praxe potvrzeno a co se jiz prokazalo. Akorat pletete pojmy matek co nemohou kojit (tech je patologicky vsak malo, skoro kazda muze kojit) a matek co nechteji kojit - v tom je podstatny rozdil a nemuzete to slucovat! Chudak maminky co si prectou vas clanek z nejakych zdroju, ktere jsou buhvi od koho…..to jim nadeji a chut ke kojeni neprida 🙏🤱!
Dobrý den paní Simono, v jaké části článku myslíte, že odrazuji maminky od kojení? S tím, že je hodnota kojení nesporná, naprosto souhlasím. Zároveň také věřím, že je podpora kojení někde hodně nedostatečná a někde naprosto přehnaná. Agresivní kampaně a postoje, které překrucují fakta, ženám opravdu psychicky ubližují (jak zmiňuji v článku). Nejspíš si to neuvědomujete, ale už vaše věta o tom, že kdo nekojí pro to asi neudělal dost, je pro mnohé velmi zraňující. Dle dat úzis z r. 2020 je v ČR 98 % žen rozhodnuto kojit, tzn. jen 2 % všech žen kojit nechce. Hypoplazie prsní žlázy (kterou asi máte na mysli, když zmiňujete, že je málo maminek, které kojit nemohou) není bohužel dobře zmapovaná, ale incidence se odhaduje kolem 5 - 10 %. Přitom je i více důvodů, kdy opravdu kojení nejde. Zkuste prosím tenhle svůj černobílý pohled zvážit.
Jinak ty “zdroje, které jsou bůhví od koho” si můžete ověřit - každé podtržené slovo odkazuje na studii, která dané tvrzení podkládá a tam se můžete podívat přesně, kdo a jaká instituce za ní stojí.
Doporučuji autorce článku, aby si před sepisováním podobných polemik nejprve nastudovala více odborné literatury a také aby se naučila lépe zvládat větnou syntax. Ohromuje mě, kolika neprofesionálním pisálkům je v dnešní době dovoleno zaplavovat média rádoby erudovanými výlevy...
Děkuji vám za zpětnou vazbu, odpověděla jsem vám, ale neukázalo se to tu jako odpověď - najdete ji zde Odkaz . Těším se na vaši další reakci
V žadné takové diskusi nesmí chybět srovnání nekojicích maminek a jejich předhánění o tom, jak jejich dítě je také zdravé a chytré, ideálně samozřejmě víc. Někdo by měl těmto lidem a autorce článku říct, že existují i genetické predispozice a zdraví dítěte je výrazně předurčeno již před jeho narozením. Například i stravou a životním stylem obou rodičů. Proto jsou argumenty typu "nekojila jsem a na zdraví dítěte to vliv nemělo" trochu o ničem, velmi záleží na tom s čím to dítě do života startovalo. Kojení má na zdraví vliv a je prospěšné, ale samozřejmě není samospásné.
Co se týče IQ, autorce příspěvku přijde pár bodů málo? Těch pár bodů může být klidně rozdíl mezi průměrným a hraničním IQ. Maminky, které kojí, jsou si těchto výsledků vědomy a ví, že samotné kojení z dítěte genia neudělá, tohle spíš opět používá druhá strana jako rádoby protiargument.
Zbytek snad ani nemá cenu komentovat, viz třeba složení mléka. Zde by autorka měla ještě nějakou dobu pokračovat v těch rešerších.
Dobrý den, nejsem si úplně jistá, zda jste článek četla a pokud ano, asi ne pozorně. Máte úplnou pravdu, že kojené a nekojené děti dobře porovnávat nejde a proto je většina studií, které tohle dělají, zkreslená. Z toho důvodu jsem se zaměřila na ty, které zkreslující faktory dobře zohlednily nebo úplně mininalizovaly (viz randomizovaná studie PROBIT). O složení mateřského mléka jsem se zmínila jen krátce v tom smyslu, že má optimální složení, obsahuje řadu prospěšných látek, ale z hlediska zmíněných benefitů efekt není zásadní. Věnovala jsem rešerši tématu opravdu hodně času, samozřejmě mi ale něco mohlo uniknout. Budu tedy ráda, pokud mě odkážete na “správný” zdroj, který mi podle vás unikl a vyplývá z něj něco radikálně odlišného od těch 33 zmíněných. Děkuji, s pozdravem Andrea Šustrová
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Jsem dětská lékařka na rodičovské “dovolené”. Píšu newsletter o mateřských tématech z pohledu vědy, protože věřím, že informace patří do rukou rodičům.
0
Sledujících
0
Sleduje
Jsem dětská lékařka na rodičovské “dovolené”. Píšu newsletter o mateřských tématech z pohledu vědy, protože věřím, že informace patří do rukou rodičům.
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
aneb jak ukázat, že jsem článek nepochopil / nečetl / oboje 🙃