Bohužel sociální pojištění v kapitalistickém zřízení nefunguje. Pokud chceme mít lékařskou péči na špičkové úrovni, musí se zaplatit. A proste v tu chvíli nemůžou všichni dosáhnout na stejnou nadstandardní péči a prostě tohle už konečně veřejnosti přiznat (protože jak vidno, začíná se nám to zdravotnictví v drtive většině oboru trosku rozpadat) a proste dovolit komerční pojištění tak, ze kdo chce tak ať si pojištění navysi, ale pak ať má taky jistotu, ze se na jeho rekonvalescenci po operaci nebudou vybírat víčka, protože to pojišťovna neplatí. Osobně si radši priplatim na pojištění, než pak neustále za něco navíc (jako teď napr. bílá plomba) platit plnou částku bez jakéhokoliv příspěvku.
A jestli mě chcete argumentovat chudými, tak hodně z nich by si proste mělo uvědomit, ze jsou zodpovědní sami za sebe a proste statisticky velká kuracka a “chlastaci” základna je mezi sociálně slabými, a to už by mělo byt na nich, jestli si za ty peníze radši koupi cigarety/chlast (to děla pěkných par tisíc měsíčně) a nebo se připojistit. Pokud na to kaslou (často za ne stejně zdravotní platí stát, jsou na pracaku, pracuji na černo atd.), je to jejich boj, proste na takovou péči nebudou mít nárok a systému se uleví…
Já jsem pro. A ať k tomu ještě zavedou různé úrovně pojištění a nejlépe ať ty pojišťovny nejsou pod státem 😉 Ale vážně, prave jsem si přepočítala, ze s mým mírně nadprůměrným platem já i zaměstnavatel dohromady zaplatíme tolik, kolik by mě stalo to soukromé pojištění ve věcně proklinanem USA. Ale tam bych za to dostala úplně jinou úroveň. Protože teď tu máme všichni stejnou, na různá vyšetření se tu čeká dlouho a v případě, ze přijde nějaká vážnější nemoc/uraz, tak možná tu lecbu na pojišťovnu ještě máme na poměrně vysoké úrovni, ale proč je neustále tolik sbírek, na různé rehabilitace a rekonvalescence? to už totiž pojišťovny neuhradí… A to nikomu nevadí?
Proste nemůžeme chtit žít v kapitalismu a mít socialistické zdravotnictví, které se nám stejně začíná rozpadat. Přichází nova generace a narozdíl od te staré chce vydělat peníze, cestovat, proste si je užit a trávit čas s rodinou. Minula generace lékařů až nezdravě svůj život v rámci “většího” dobra obetovala.
Musím říct, že tyto články na seznamu nám akorát pomohly 😄 4 roky zpátky jsme s manželem v 24 letech měly dohromady příjem cca 55.000 Kč (a přišlo nám to tehdy hodně a zvládali jsme i šetřit), bydleli jsme v najmu, pak přišlo dítě, krize atd. a k tomu tyhle články jak jsme všichni chudi, no moc nám to nepřidalo. Ale zase nás to donutilo jednat a snažit se dělat věci jinak. Teď po 4 letech máme příjem cca 140.000 Kč netto (oba zaměstnanci) a zvládli jsme pořídit i byt na hypo. Takže si vlastně říkám, jestli tohle bylo to období krize, tak se těším jak se budeme mít, až bude zase “dobře” 🙂 Co tím chci říct, spousta věci je v hlavě, některý věci nám přišly nemožný, zvlášť ta suma, no nakonec nám přišlo, ze inflace nám pomohla v tom, si říkat částky, který by nás dřív ani nenapadly.
Po tom co jsem četla jak je nemožný si najít práci s dítětem, jsem z toho byla špatná, no nakonec jsem si ještě mohla vybírat, a myslím si, ze po 4 letech na mateřské 65.000 a 100% práce z domova, není špatné.
Je to často o tom se jen nebát a vystoupit z komfortní zóny !
Zní to skvěle, jen otázka, jestli je to proveditelné. Samozřejmě při nějaké práci u počítače, IT, Marketing atd. to lze a věřím, ze je to ještě produktivnější, ale v případě výroby a především napr. medicíny, kdy už teď je lidi málo, si nedovedu představit, ze by se lékařům zkrátila hodiny, to by nás neměl kdo ošetřit. Otázka je, jestli by tedy “prošlo” to, ze nějaká skupina lidi bude mít 40 hod. pracovni týden a nějaká 32 hod.
Nevidím důvod proč by měla dávka odstraňovat příjmových nerovnost? To jsme zase v komunismu, ze mají mít všichni stejně? Spíše naopak, máme jednu z nejnižších příjmových nerovnosti v západním světě a to je značně deprimujici se vlastně o něco snažit… Opravdu si je lepší jít koupit “vuittonku” to není dohledatelné majetek a pak jít na úřad a státe dej…
Běžte už někam s prispevkama!!! nebudou příspěvky, nebude takhle vysoké nájemné, protože si to ti lidi proste nebudou moci dovolit, takže buď se zvýší příjmy a zaměstnavatele budou muset vyplácet mzdu, která koresponduje s náklady na život v této zemi (a ty se už silné blíží západním) a nebo proste nájemné klesne. A tím popřípadě možná i ta cena nemovitosti. Samozřejmě, ze každý nemá nárok na vlastní bydleni a je to ok, ale cena nemovitosti se stejně promítá i do toho najmu a někde proste bydlet musíte. Takže oklikou to dotuje stát a ještě pritapi pod kotlem. Tohle nemá s neviditelnou kapitalistickou rukou trhu nic společného, jen dotační socialisticky pokrivena ekonomika.
Přestěhovali jsme se z krajského (ve kterém bydlím cely život) do okresního města (vyhnala nás cena nemovitosti, to je na další diskuzi). A zjistila jsem ze v okresním městě se MHD po 16. hodině nikam nedostanu, opravdu jsem z toho byla v šoku (to je tak na dopravu do/ze školy). Proste lidé z krajských měst si to často neuvědomují, ze je luxus mít autobus i ve 3 ráno.
Pokud jsou tak “chudí”, ze pobírají příspěvek na dítě a přitom vlastní nemovitost, tak ať ji prodají. Proč by stát mel neustále dotovat soukromé vlastnictví. Nehledě na to, ze to jen mrvi trh, pokud vlastníkem nemovitosti jsou lide, co na to nemají a nemusí se ji vzdát, protože stát jim to ještě zadotuje, tak v tu chvíli si to každý drží, nemovitosti je v nabídce min a jen to žene ceny do nebes pro ty, co na republikové poměry mají vysoký plat, přesto na vlastní nedosáhnou.
Ty platy jsou mizerné všude. Za to se vyžít nedá. Dnes se dá sotva vyžít z průměrné mzdy, i to je almužna. Takže to povede buď k tomu, že se nizkoohodnocenym budou zvedat platy, to ale zase bude štvát ty co teď berou průměr/nadprumer, ze by ti “pod nima” měli brát stejně, takže zase budou křičet oni za zvýšení platu, což povede k dalsi inflaci. Pokud by se ale platy zvedli jen nizkoprijmovym, tak tu zase máme novodoby socialismus, kdy je jedno co člověk děla za práci, zda studuje a maká, stejně nakonec budou brát všichni +- podobně. A kdo náhodou bude brát o něco více, tak se pro jistotu progresivně zdání.
Ty jo, já nestačil zírat, i v tom Německu je průměrná mzda cca 106 000 Kč hrubého (a k tomu dost brutální zdanění) a tady v ČR všichni mají nejméně 100 000 Kč čistého, tak já teda nevím, jde se bere ta průměrná mzda 43000 Kč hrubého? Když není žádný problém u nás vidělat víc a popravdě, proc teda má někdo potřebu odcházet do Německa za 106 000 hrubého se 40% zdaněním?
Aha, takže tu máme rádoby “kastovní” systém, rodina jedince se zapříčinila v 70. letech, tak je teď ještě odměnime (nikdo nepopírá, ze se nadreli, ale však mají barák, který jim nikdo nebere a pokud ho mladý jedinec zdědí, tak je díky nim ve výhodě, oproti nekomu kdo nededi nic).
Ale já protože mám rodinu, která je chudá a ani v rámci soc. vztahu nefunguje, tak mám smůlu, od státu nic nedostanu, protože se má rodina v minulosti nezapricinila. Aha…
To je asi jako v Severní Korei, kde když uvezni rodiče, tak rovnou s nimi dalších X generaci.
A kde je vlastní zodpovědnost jedince, člověk který se vypracuje z nevhodného prostředí, to už tak mel stizene, no proste život není fér. Ale aby to takhle ještě sortoval stat?
Manžel má mzdu 110.000 Kč, na ČR dost nadprůměr, ale nekoupíte za to teď ani větší byt pro rodinu (3+1 a výš), natoz barák.
Takže budeme dal platit nekomu najem, a támhle Franta od vedle s podprumernou mzdou, který zdědil barák, si ho pekne opraví, dostane navíc milionek od státu a bude se nám vysmivat, ze my bydlíme v kralikarne a ještě platíme najem, to on by nikdy nemohl, protože potřebuje svůj prostor.
Manžel má 100 000 hrubého a rozhodne si nemůžeme vyskakovat a musíme přemýšlet za co ty peníze utratíme. V dnešní době si ani s nadprůměrným platem nepořídíte vlastní nemovitost. Ceny všeho se už dávno utrhly od reálných příjmů. Je to tak nějak na normální žití.
S platem 20.000 nemáte šanci vyzit, ale díky stedremu systému přídavku, to základní živobytí zaplatí stát, a lidi tedy za to pracuji dále, jinak by tu byl už dávno puč. Svým způsobem to jsou jiné “dotace” pro zaměstnavatele, kteří nemusí zaplatit lidem za práci aspoň takové reálne peníze, aby byli schopni ze mzdy zaplatit najem a jídlo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Sociální experiment důchodu zaveden ve 20.stoleti proste selhal. Je založen na tom, ze se rodilo více děti (populace celosvětové rostla, teď se ji snažíme snižovat) a také na tom, ze každá mladší generace se měla lépe než ta předešlá. ( takže mohli i svym rodičům přispívat atd.), teď se to obrátilo, milenialove už se mají hůře (v rámci vlastníctvi majetku, především nemovitého), než jejich rodiče. Což znamená, ze se mají dobře ti co dědí a mají možnost disponovat s majetkem předešlých generaci, ale kdo z takové rodiny nepochází, tak už nemá šanci si ani z mírně nadprumerneho platu pořídit byt (to platí o cele Evropě) o to méně se děti rodí. Drivejsi ekonomika byla založena na neustálém růstu, tak to i ty důchody. Ale Evropa přešla na udrzitelnou (zelenou ekonomiku), takže už to proste nemůže fungovat. Dopadne to tak, ze všichni dostanou nějakou almužnu od státu (nepodmíněný příjem) a tím to skončí. A já jsem pro, stejně naše generace žádný důchod mít nebude, ale vadí mi to, ze z našich peněz ty duchody dneska jsou a my už je nikdy neuvidíme a máme si ještě bokem šetřit samy…