Konečně objektivní nezaujatý komentář ne jako většina která jen odsuzuje řidičeDěkuji Vám moc!
Díky, není zač, nemohla jsem si pomoct - moc dobře totiž vím, co se tam dělo... Bohužel, to je taková běžná česká diskusní kratochvíle - najít důvod, proč ze všech okolo udělat blbce, nezodpovědné idioty a nemehla... A až pod nátlakem a argumenty zpětně připustit, že tam mohly být i objektivní faktory. Je mi moc líto řidiče, který si všimnul, dobrzdil, zastavil, ale nestihl utéct (v úseku hlukových bariér hlavně ani nemohl skočit za svodidla) a stálo ho to život. Dost možná svou šikovnosti zase zachránil život někomu jinému. Žijeme pořád na hraně 🙄
1) Dílo české technické služby starající se o sjízdnost silnic. Camrali se jak jsou na zimu připraveni a kolik mají soli. Praxe je pak úplně jiná.
Bohužel, tady je to zejména příčina č. 1. Stalo se to na mostě (najezd/sjezd Humpolec), kde se na krátkém úseku podmrzajici vozovky vytvořila silná vrstva ledu, před tím místem i za ním to nebylo nijak dramatické. Ten nebožák, který chtěl brzdit, vůbec nemohl tušit, do čeho vletěl a stejně tak ten za ním. I v osobaku téměř nebylo v tom krátkém useku poznat, jestli stojíte na brzdě/plynu... Směr z Prahy dopadl lépe, protože nebyla zablokována celá šířka vozovky, drželi rovně volant a brzdili ještě na pevnějším podkladu. Myslím, že mosty jako tenhle by měli prosolovat víckrát za noc, klidně jen ten kilometrový úsek...
Problém byl zejména v tom, že se to stalo na dlouhém mostě přímo v místě sjezdu/nájezdu Humpolec, který nebyl adekvátně ošetřen a prakticky z metru na metr byla najednou opravdu silná vrstva ledu, na které to nešlo ani s tím osobakem s dobrými pneu, kterém mluvíte. Řidič kamionu chtěl zřejmě přejet před připojovacím pruhem doleva, aby uvolnil prostor a dostal tak silný smyk, že se otočil a částečně prorazil svodidla, kam do něj okamžitě narazila auta v protisměru - snažící se zabrzdit nebo uhnout, ale na tom ledu neměli šanci...
A jen podotýkám, že ne každý si v tom počasí v jedenáct v noci všimne/uvědomí, že vjel na most a radši má držet volant rovně a zpomalit. Uvědomit by si to ale měli silničáři, když je to místo de facto u nich na "dvorku".
Byl to docela brutus, hlavně kvůli kamionům. Problém není v tom, že by napadly tři cm sněhu (dnes na Vysočině asi za hodinu), ale v tom, že začalo sněžit když bylo lehce nad nulou a postupně začalo mrznout. Tající sníh vyplavil sůl a začalo to přimrzat. Já to bez problémů v deset večer ještě projel. Osobákem s dobrejma gumama. Ale pokud tam vyjel někdo na letních… tak konec. A kamioňáci, když se předjíždějí, jako by se nechumelilo…
Problém byl zejména v tom, že se to stalo na dlouhém mostě přímo v místě sjezdu/nájezdu Humpolec, který nebyl adekvátně ošetřen a prakticky z metru na metr byla najednou opravdu silná vrstva ledu, na které to nešlo ani s tím osobakem s dobrými pneu, kterém mluvíte. Řidič kamionu chtěl zřejmě přejet před připojovacím pruhem doleva, aby uvolnil prostor a dostal tak silný smyk, že se otočil a částečně prorazil svodidla, kam do něj okamžitě narazila auta v protisměru - snažící se zabrzdit nebo uhnout, ale na tom ledu neměli šanci...
Proč lidé nemají zimní gumy ? Byli varováni v čas .... Na některých místech třeba nešli otvírat brány protože byl výpadek elektřiny - technika se z areálu nemohla jentak dostat a podobně . Mimochodem můžete si to zkusit . Nedohrnuto (přizvedlá radlice) bejvá proto , že když s tím jedete až skoro k asfaltu tak potkáte hnedle první kanál který vás vyhodí ze sedačky až na přední sklo protože jak je v čr běžné jsou tyto kanály buť utopené nebo nad asfaltem a zavadítě .
Tak pardon, na toto musím reagovat. Celý večer všude hlášení o mizerné dopravní situaci, zejména na D1. Ve 22 hod jsme vyjížděli z Prahy, až po místo nehody nepotkali jediného sypače. Odhrnovat absolutně nebylo co, byla jen místy lehčí ledovka. Přesně v místě nehody kamionů (nájezd/sjezd Humpolec) je dlouhý most, na kterém byla prakticky z metru na metr velmi silná námraza. Jasně, všichni víme, že to na mostech bývá. Ale proč to neví silničáři z Humpolce, kteří to mají přímo "na dvorku"? Celý Humpolec svítil, zapadaný nebyl... Ne každý řidič si v jedenáct v noci všimne, že na ten most vjel a nedojde mu, že má jet radši 30tkou. A udržet sjízdné nejkritičzější místo v okolí by snad měla být priorita, ne?
Souhlasím, hezký napsáno. Někdy to není o celoživotní práci a titulech, ale o nadšení, které dokážeme předat. V konečném důsledku dokáže tato dáma inspirovat a ten svět udělat lepším pro víc lidí, než lehce narcistický katolický kněz s jeho mnohem užší navázanou "fanouškovskou" komunitou. A to bych ráda podotkla, že jsem věřící, Mons. Halíka uznávám a vím, že má co říct i nevěřícím.
Zase je na vině chorý systém. Ve světě je běžné, že praktik má poněkud vyšší odbornost i dobrovolně - u nás pokud by chtěl některé výkony dělat sám, bude je dělat za svoje peníze a pojišťovna mu nic nedá. V Německu je to úplně jinak, v podstatě pojišťovna uhradí cokoliv, co je praktik ochotný provozovat, případně na co je si ochotný udělat krátký kurz. U nás na všechno musí být několik let trvající atestace, přestože dříve stačil na uznájí nižšího stupně odbornosti i kurz. Taky vybavení ordinací bývá úplně jinde. Na pohotovostech ve světě je běžně k dispozici u každého lůžka malé sono, optika pro rychlé ORL vyšetření atd. Se špuntem v uchu si umí poradit každý ER doktor, protože na to má vybavení. V ČR se musí na ORL. Čili i brutální podfinancování vybavení ordinací a nemocnic hlavně na periferii je problém. No a zmiňované využívání velice levné pracovní síly lékaře k veškerým administrativním činnostem včetně správného kódování výkonů je kapitola sama pro sebe. Proto potřebujeme 2-3x tolik doktorů.
Naprosto souhlasím. A zase vidím začarovaný kruh v tom, že je praktiků málo, mají hodně lidí v registru a nevím, kdy by si ty kurzy stihli při současném systému vzdělávání ještě udělat, i kdyby je někdo pořádal. Opravdu by nebylo od věci začít aspoň tím, aby administrativu nemuseli dělat (zejména mladí) lékaři a měli víc času na to se něco přiučit aspoň od starších kolegů "za pochodu". Sama dobře vím, jak málo mohou ti starší mladším předat, i když o to mají obě strany náhodou zájem - prostě na to nezbývá čas.
Problém je v tom, že je málo lékařů.
A z toho důvodu lékaři mají kvanta přesčasů, což je špatné.
Povolených ze zákona řekněme 50 hodin měsíčně, ale odpracuje jich 100 hodin.
Ze zákona ale dostali zaplaceno pouze těch 50 hodin a těch dalších 50 hodin nešlo vykázat, tak je dělali zadarmo. Tak asi to chápu já.
Teď vláda povolila víc hodin, ale nepřikázala.
Jak píšou, celá léta se to vědělo a nic v tom nedělalo, a pak tu bardi píšou, že za to může tato vláda.
I kdyby nyní vládlo ANO s SPD a před nimi vládlo 8 let ODS, nebudu tady vyřvávat, že za to může ten vládní dvojkoláč, kterej by tam byl rok a půl.
Je třeba to řešit. Stará vláda se vyflákla 8 let i na důchodovou reformu, nechala této vládě zaděláno na inflaci, zdražily energie. skončil plyn z Ruska a rok a rok a půl je válka na Ukrajině.
Babiš tam byl ve vládě od roku 2013 do roku 2021 a co jako bylo?
Myslím, že ten problém začal ještě dříve a na počátku možná byla také nějaká prestiž povolání a to, že kdo měl víc přesčasů, byl víc doktor (ještě dodnes to od některých starších lékařů slyším). A s těmi přesčasy tak úplně pravdu nemáte. Řešení třeba je, že lékaři mají smlouvu na hlavní pracovní poměr a k tomu další dvě "dohody" na administrativní činnost a třeba pohotovost. Zaplacené to mají, ale legální to tak úplně není. Případně dostávají za noční služby náhradní volno, ale nikdo se neptá, zda je vždy možné je vyčerpat.
"Ten problém se léta !!! vrací jako bumerang a nikdo ho prozatím uspokojivě nevyřešil."
Tento problém není schopna tato vláda vyřešit za rok a půl, co je u moci.
Mluví se o přesčasech lékařů z jejich nedostatku.
Nemáme ve špitálech dost lékařů, rozumíte tomu?
Pokud by lékaří přesčasy nedělali a neměli by je dělat, tak musíme někde vzít nové lékaře.¨
Minulé tři vlády měly asi nechat vystudovat více lékařů, nebo nabírat více lékařů z ciziny.
To znamená 3 roky ODS a 8 let ANO se socanama.
Když vláda zakáže přesčasy a vy přijedete do špitálu s úrazem a řeknou vám, že je tam jeden lékař a že jste desátý, tak budete řvát.
Ano, nepochybně. Jenže doteď ten systém lékaři drželi nad vodou s vědomím, že se porušuje zákon - ale mohli se cítit trochu jako "spasitelé", kteří bojují za lidské zdraví a životy (samozřejmě nejsou všichni stejní, ale takhle je to učila předchozí generace). V okamžiku, kdy se to opře o zákon, už se mohou cítit jen jako kreténi, kteří hasí požár někoho jiného. Aniž by ten někdo měl snahu taky hasit...
Neskutečně mě irituje, jak se tady hází v různých souvislostech do éteru jestli máme nebo nemáme dost lékařů... Vzhledem k čemu? K počtu obyvatel? Férové by mi připadalo vztáhnout to na počet ambulantních karet. V mnoha zemích je standart, že se o jednoho nekomplikovaneho pacienta stará jeden praktický lékař. U nás slušný pacient vyššího věku chodí k diabetologovi, ke kardiologovi, k ortopedovi či neurologovi a případně ještě třeba k endokrinologovi. S každým klíštětem letí na chirurgii, s angínou či špuntem v uchu na ORL. Chápu, že třeba ATB by se měla indikovat dle výsledků stěru, ale to musí ten stěr dělat specialista? Jestli je v něčem zakopaný pes, tak také v nefunkčním systému primární péče (čest těm praktikům, kteří si své ovečky umí vyřešit sami)...
Nejde ale když studujete zdravku od střední, tak v čem je rozdíl? V ničem.
V takovém málem detailu, který se nazývá atestace. Do té doby nemůže (oficiálně!) lékař sám nic, musí mít školitele, nesmí vést sám ambulanci atd. Na řadě pracovišť s tím souvisí i finanční ohodnocení. Což znamená, že po 6 letech studia začíná dalších minimálně 5 let přípravy k této zkoušce - několikaměsíční stáže na jiných pracovištích, psaní práce, index povinných výkonů, nakonec velmi náročná zkouška. A vzhledem k situaci u nás to je reálně třeba 7 let. Takže hurá, za takových 11-13 let jste konečně oficiálně doktor.
Jako první mě napadlo, že by můj starší syn spustil srdcervoucí pláč, že jsem ho kvůli mladšímu neviděla vystupovat (samozřejmě by to vztahy už tak plné sourozenecké rivality vůči miminu asi nezlepšilo)... Ale rozdělovat se tady na nesmiřitelné tábory? Mám doma dva malé rarachy, kteří zlobí celkem rádi a umí být hluční. Ale s trochou důvtipu, dobrým plánováním a maximálním nasazením všech povolených prostředků 😆 jsem se s těmi dětmi mohla zúčastnit prakticky jakékoliv společenské akce aniž bychom někoho rušili. Je to zejména o tom chtít a snažit se vnímat náladu dětí i jejich okolí...
Přijde mi trochu smutné, jak daleko se člověk musí vypravit od civilizace a všech rušivých vlivů, aby zase začal nacházet sám sebe a zjistil, kým vlastně je, našel nějakou rovnováhu... Naše životy jsou tak plné všeho, s čím nám doba velí buď souhlasit nebo nesouhlasit, mít nějaký názor. A v té rychlosti snadno zapomeneme, kdo je vlastně ten uvnitř. A když ho - za různých okolností - zase nacházíme, nestačíme se divit a mluvíme o zazracích... Krásný příběh se šťastným koncem ❤️
..veškeré náklady za hledání chlapce, by měli zaplatit ti, kteří se v té době o něj starali.
Platí výjezd policie i každý řidič při nehodě, který poruší zákon a předpisy, případně udělá jen chybu? Platí výjezd policie člověk, co jde pokřikovat na demonstrace? Fotbaloví fanoušci? Platí výjezd policie aktéři sousedské hádky? Platíte hasiče, když topíte v kotli se zadehtovaným komínem a blafne to? Myslím, že práce policie by nebyla potřeba, kdybychom se všichni chovali "správně". Jenže jsme jen lidi. A hnát mezi těmi všemi k zodpovědnosti a náhradě akce zrovna toho rodiče, který se pět vteřin díval jinam nebo jehož dítě se ze srandy někam schovalo, že udělá kuk... Nevím jestli si umíte dost zamést před vlastním prahem, aby jste tohle mohl říkat.
Mluvíte o pocitu? To je skutečnost, vláda dělá všechno pro to, tím že svým vlastním občanům neuleví, aby pak vznikla nenávist proti běžencům.
Myslíte si, že je na světě nějaký dostatečně bohatý stát, kde se mají úplně všichni občané díky vládě tak dobře, že se rádi a vstřícně postarají o běžence bez jediné připomínky? Nebo je to spíš o tom přiznat si, že i když se nemáme nejlíp, tak jsou naši manželé naživu, děti ve škole a dům zatím stojí? Samozřejmě jsou lidé s pohnutým osudem, ale celý národ samoživitelek a důchodců na hraně bídy přece nejsme...
Chápu všechny, kteří mají pocit, že peníze pro ukrajinské uprchlíky berou peníze našim, mnohdy skutečně potřebným lidem... Ale co jiného můžeme dělat? Když se o ně aspoň bazálně nepostaráme z altruistického důvodu, měli bychom to udělat z rozumu. Jinak se stane z těch bezradných, vykořeněných a válkou zdecimovaných lidí ještě mnohem problémovější menšina, než si umíme představit. A to, že k nám přišli a ještě přijdou, je prostě fakt, na hranicích je střílet nebudeme. Hádáním se o každou korunu, kterou jim poskytneme, jen rozeštveme naši společnost a Putin se bude smát, jak hezky naplňujeme jeho představu o neschopném, zhýčkaném a pokryteckém západu...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vůbec to nechápu, když něco říkal a radil druhým, tak se tím měl taky řídit. Sebevrahům nejspíš taky radil. Ono se ale ukazuje to, že radit a dávat chytré řeči, to dokáže úplně každý, ale něčemu čelit, či přes něco se přenést, to už každý nedokáže.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tohle je perla diskusí 🙂👍 Víte, co jsou pomáhající profese? A proč tihle lidé často vyhoří? V souladu s tímhle postojem by hasiči neměli říkat lidem, že se musí evakuovat a mají jít odněkud pryč - ale měli by sami hned vzít nohy na ramena, když je tam nebezpečno 🤣 A nebo by vám doktor v noci na pohotovosti řekl, že je zdravý pravidelný spánek a ať přijdete ráno, že si teď jde schrupnout...
1 odpověď