Tady pozor pane Mrázku. V článku píší, že ty dvě židovky byly nucené dům prodat. Nutil je k tomu stát!! V té době platily v Německu Norimberské zákony.
Nový majitelé dům koupili v dobré víře a dle platných zákonů té doby.
To není stejný případ jako když si v bazaru koupíte kradené auto.
Podle platných zákonů té doby byli i Židé v koncentračních táborech vraždění a stejně na to proto nepohlizely jiné země shovívavěji.
Skúsme trošku inak. Slovensko aj keď vedenie štátu sympatizovalo s Nemeckom bolo a je vždy proti fašistickému vojnovému Nemecku.
Ľudia kládli odpor voči nemeckému vojsku a bohužiaľ aj proti domácemu ľudackému režimu. Počas vojny sa na území Slovenska udiali či už pred povstaním alebo počas povstania doslova obrovské svinstvá na domácom obyvateľstve. Kto prišiel a oslobodil Slovákov od tohto ? Nemci, Američania alebo niekto iný ako všeobecne Rusi ?
Preto ak sa sociológ pozastaví nad myšlienkou, že počas osláv výročia ukončenia vojny alebo povstania ľudia oslavujú Rusov tak bohužiaľ je to človek veľmi nízkeho vzdelania resp. vnímania histórie.
A pritom ľudia nemusia a myslím ani nesúhlasia s vojnou na Ukrajine resp. kdekoľvek na svete. Každá vojna má totiž obete nie vo vládnych kruhoch ale práve medzi bežnými ľuďmi kde sa nikto nepýta s čím súhlasia alebo nesúhlasia.
Není mi jasné jak vás technicky mohli Rusové osvobozovat, byli jste na straně agresorů, mohli vás akorát přijít porazit. Technicky byste měli platit reparace, atd. Vse, co normálně platí pro poražení. Nás osvobozovali, Maďary, Slováky ani Rakušany ne.
Jako první z Česka ziskala Nobelovu cenu Berta Kinská a to už v roce 1905 jako druhá žena vůbec, druzí byli manželé Coriovi v roce 1947 za práci v USA (česká židovka Coriová zase jako první oceněná žena v oboru lékařství vůbec). Řekla bych, že Heyrovský byl čtvrtý, ale byla to první Nobelova cena, která se počítá výlučně Česku - chtělo by to zpřesnit titulek - před 65 lety získal Heyrovský první čistě českou Nobelovu cenu, což zase zavání nějakým podivnym nacionalismem 🙂, ale stávající je zase nepravdivý.
Po tom, co jsem cetla, že si němečtí turisté běžně v zahraničních hotelech stěžují na to, že kytky měly málo nebo příliš listů se už ani nedivím. Němci přírodu milují ale pouze takovou, která vypadá a chová se tak jak by podle jejich mínění měla, což zjevně není případ kaktusů. Už Jerome Klapka psal, že proto milují topoly, ty rostou uplně rovně, jak od stromů očekávají. Jako je fakt, že hodně stromů se klikatí celkem nepředvídatelně, to zase jo, taky mě to někdy irituje.
Za našich mladých časů se děti rodily dvacetiletým a třicetiletá už byla "stará matka". Dnes není nic neobvyklého, když žena porodí dítě po čtyřicítce. A dokonce první dítě. Vlastně si tak porodí vnouče.
Za časů Vasich babiček nebo spíš prababicek zase rodily běžne po 40, často i po 45 (aspoň moji předci v 19. století to tak měli). Období o kterém mluvíte bylo v rámci dlouhé časová řady úplná anomálie (rození pouze na spodní hranici obdobi plodnosti a obvykle dve děti, dva roky po sobě) a trvalo poměrně krátkou dobu. Jenom tak, pro širší kontext.
To je hezké 🙂 Jsem o něco mladší a Flashdance a ani Angeliku jsem pořádně nikdy neviděla, Betty jsem si mamčině knihovně našla. Já zase predstiram že jsem jsem v dětství nemilovala Eso, Beverly Hills a nepřečetla ve dvanacti každý den jeden roman od Rudolfa nebo Lanczové. Ale nejsou to pro mě klíčové věci, které by mě nějak znatelně ovlivnily si myslím, jako autorku výše zmíněné. Co mě opravdu ovlivnilo byli o pár let pozdeji právě Simone a Camus (ale s láskou k francouzštině jsem se už asi narodila, vůbec nevím kde je ten bod). Možná bych spíš měla předstírat, že mě neovlivnili primárně filozofové, zase nikdo nechce být za divného.
Nechapu, co je nepochopitelného na rozdílu dobrovolného členství v EU a nedobrovolného členství v bývalém východním bloku. Slováci můžou odejít, kdykoliv a můžou si pak rozhodovat úplně sami o uplne vsem. Vůbec nikoho nemusí poslouchat a všichni to ví. Navic EU bez Slovenska by byla stejná EU, Slovensko tbh není pro nikoho důležité. Ficova nová legislativa by se bez nadsázky dala označit za balíček pro usnadnění a rozšíření korupce na Slovensku. A čí peníze asi plánuje Směr krást?
Obecně se ví (opakovaně to potvrdily studie), že konzumace uzenin významné zvyšuje riziko rakoviny trávicího traktu. Není málo lidí kteří se díky tomu, že meli jidelnicek založený na uzeninach dopracovali k rakovine po tricitce. Běžně je vidím jíst děti nebo i rodiče dávat uzeniny nebo grilované potraviny dětem.
Tohle je jedna věc z mnoha která se vubec neresi. Nic podobne vyznamneho se u vapovani nepotvrdilo.
Osobně znám jenom dospělé kuřáky, kteří takhle přestali kouřit, dospělého nekuraka který začal vapovat neznám. Děti jsou jiná kapitola, dětí moc neznám, data nemam, neměly by každopádně kouřit ani vapovat.
Přítel má čtrnáctiletou neteř, která občas vapuje a tvrdila že pouze bez nikotinu, pak se zjistilo, že obcas tajně kouří normální cigarety, takže zjevně lhala, ale myslím že děti teď jinak právě skoro kouřit tradiční cigarety nezačínají - aspoň je s cigaretami nevidím, děti ale moc nesleduji abych byla upřímná.
Každopádně ministerstvo zdravotnictví by se stejnou logikou mělo zabývat alkoholem s různými příchutěmi a sladkými míchanými drinky, které lákají děti. Protože alkohol je pro ČR speciálně velký problém a škodlivost aktivní látky je řádově jiná a na alkohol máme stále reklamy - každému musí být jasné jak silná je alkoholová lobby a teď vidíme i jak tabáková, protože tohle jinak vysvětlit nejde.
"Ministerstvo chce zakázat vapování"
🤔
Chtěl jsem napsat, že je to dezinformace, ale ona je to ryzí lež.
🤔
Kvůli prokliku a čtenosti se smí lhát?
🤔
Jakkoliv je v článku uvedená vyhláška diskutabilní (a z mého osobního pohledu nevhodná), ministerstvo rozhodně vapování zakázat nechce. Pouze chce zakázat příchutě náplní, které vapování činí atraktivnější.
De facto chce zakat vapovani, ty pravidla co zvažuje jsou nastavena tak, že by pak nikdo nevapoval (tedy kdyby se to nedalo dál kupovat v zahraničí). Poprvé se chystají zakázat příchutě něčeho co neni z tabáku. Když zakázali příchutě cigaret zbyla už jen chuť tabáku, když zakazete příchutě u syntetického nikotinu, tak je nepozivatelny, proto ho potřebujete různě sladit a dodávat další látky. Syntetický (a vůbec samotny) nikotin není škodlivý (resp. má svá určitá pozitiva - zlepšení koncentrace, do určité míry chrání před alzheimerem atd. i negativa - možnost předávkování, navykovost), příchutě jsou plně legalni, podobné věci koupíte v potravinách běžně. Tak co zakázat - nikotin? Co nikotinové žvýkačky, sáčky, náplasti, běžné cigarety, to nikdo nezakaze, navíc tabáková loby je silná. Vymysleli proto vlastní příchuť - tabákovou a její přesné složení bude v zakone. Bude tak nechutná, že si to nikdo nekoupí. Můžete si pak legálně koupit nikotin a míchat do něj třeba mandlovou trest z Alberta nebo si něco vyrobit doma, vypadá to jednoduše ale pokud někdo není chemik, tak bych to nezkousela. Ale spousta lidí to určitě zkusí a už teď se doktoři chytají za hlavu.
Zbytečné, pro České občany je důležitá Němčina protože jsme obklopeni germánskými státy kam se jezdí často nakupovat a je lepší možnost častější konverzace. Kdy se dostane běžný občan do UK, nebo do USA, o Asii ani nemluvě. Angličtinu evrl. jako druhý jazyk v případě že se během doby ukáže že to bude pro dotyčného vhodné. Dále doporučuji pro budoucnosti ještě Čínštinu, nebo Ruštinu. Rozhodnutí o tom je řídit jak stupněm vzdělání nebo řemesla. Toto doporučuji protože jsem na západě přes 30 let působil.
Spíš polština, tam se jezdí nakupovat častěji a Poláci jsou mnohem komunikativnější (zvlášť když jde o Čechy) takže ještě lepší možnost častější konverzace. A když tak arabština nebo hindština.
To jsou fakt zásadní změny. Úplně mě to pobavilo. Já jsem měla angličtinu od třetí třídy (od roku 1992) a francouzštinu od páté (předtím jsem chodila na kurzy angličtiny pro děti a dva jazyky jsem měla protože jsem byla na ZŠ v jazykové třídě). Po více než třiceti letech by něco podobného měly mít teda všechny děti. Finové studují často čtyři cizí jazyky během základní a střední školy a nikdo se nad tím nepozastavuje. Vycházejí z toho, že finština je malý jazyk. Čeština je taky malý jazyk, takže my když se naučíme anglicky jsme pořád ve výrazné nevýhodě oproti třeba Francouzům mluvícím anglicky, kteří se už předtím mohli domluvit na téměř všech kontinentech, měli přístup k mnohem větší kultuře a mnohem více možností. Jediné v čem vidím problém je ta navaznost mezi základními a středními školami ale tenhle problém už existuje. Podobně s maturitou z matiky, Maďaři povině maturovat z matiky můžou, my bychom to nezvládli. Patrně s tím souvisí i to, že Maďaři mají mnohem více oceněných matematiků, výrazně lepší šachisty a násobně více vědeckých Nobelových cen. A v Polsku a Rakousku je povinná už taky.
Naprostý respekt 🙂
Když jsem já v dubnu roce 2019 uklízel dobrovolně hnusný feťácký koutek na Vídeňské v Brně naproti Lídlu jak je ta trafika, tak se mne tam ten zelinář skoro vysmál, že su asi BLÁZEN, že UKLÍZÍM na VEŘEJNÉM PROSTRANSTVÍ ZCEKA ZDARMA ODPADKY!!!
Takže pro některé Moraváky jsem byl nějaká divná existence, asi NEMAKAČENKOVSKÝ PÓWL, co vezme 120 litrové černé pytle na suť a začne DEVAJGLIZOVAT na Vídeňské v Brně odpadky 🙁
Dost smutné - opovrhovat UKLÍZEČI NA ULICÍCH je jako OPOVRHOVAT SVOU ČESKOU VLASTÍ!!!
Ty ODPADKY (mimochodem i 2 injekční stříkačky jsem tam našel) se válí na území naší VLASTI a údajní VLASTENCI opovrhují těmi, kdo UKLÍZÍ VLAST...
ABSURDNÍ...
Určitě jste hodný člověk ale vzhledem k tomu že u toho parku (který je vedle ukrajinského domu) bydlím, tak vim, že ty odpadky tam nechávají hlavně Ukrajinci, hlavně po začátku války to bylo úplně úděsné. Ne že by Jihlava byla dříve nějak čistá, naopak s tímhle vždycky bojovala ale tohle bylo pro mne jako Češku (resp. Moravačku) úplně jako z jiného vesmíru. Nicméně už je to lepší 🙂 Jen doufám, že ne hlavně proto, že se přestěhovali z ukrajinského domu do bytů po celé Jihlavě.
Češi neměli v roce 1918 v Horních Uhrách co dělat. Rozbití starého mocnářství, jehož byly země Koruny české nejvyspělejší částí (a Češi v té době nejvyspělejším národem mezi Slovany), rozbití tisícileté integrity zemí Koruny svatoštěpánské a snaha vrátit českým Němcům 300 let údajné poroby v habsburském "žaláři" národů, se Čechům škaredě nevyplatilo. V roce 1938 jim byl mezinárodní arbitráží svolanou přesně dle článku 86 Versailleské smlouvy (kterou za RČS v roce 1919 podepsal E. Beneš) vystaven účet za 20 let jejich mizerné národnostní politiky (horší než provádělo staré mocnářství) a neschopnosti spravovat své věci veřejné. V roce 1943 se samozvaný "prezident" E. Beneš a v roce 1946 pak většinově český národ v duchu českých panslovanských blouznivců z druhé poloviny 19. století dobrovolně rozhodli přivinout se k bolševickému Rusku, což bylo následně dokonáno v únoru 1948 pučem českých bolševiků (proti kterému kromě pár studentů v Praze nikdo neprotestoval) a v roce 1968 pak definitivně stvrzeno okupací země bolševickou Rudou armádou. Tehdy, po všech těch různých českých "prezidentech" různých republik, zabral Hrad českých králů bolševik a vlastními soudruhy odsouzený slovenský nacionalista G. Husák a vznikla "federácia". Zde je názorně vidět, kam to vede, když někoho pálí dobré bydlo, neb od roku 1918 zažívají země Koruny české jen a jen postupnou a potupnou ztrátu náskoku, který před ostatními národy (a to i např. před rakouskými zeměmi kromě okolí Vídně) v roce 1918 měly. Ale jak se říká: "Kdo chce kam, pomozme mu tam." A to je ta krásná země, země česká....
Ve 20. letech 20. st. měla nominálně česká část Československa (Čechy, Morava a Slezsko) nominálně celosvětově nejvyšší HDP na obyvatele. Částečně za to můžeme děkovat Rakousku, ale z největší části sami sobě (resp. naším předkům). V horních Uhrách jsme neměli co dělat, ale ani Masaryk na lepší variantu nepřišel, nevím, co byste vymyslel vy. Celá historie je o tom, že někdo neměl někde co dělat, my jsme ti poslední, co si mají co vyčítat. Slováci hlavně díky nám patří mezi národy, jež 20. století vyhráli v ostrém kontrastu třeba k Polákům. Podle mě se dostali někam kam sami nedozráli a nemají velké historické osobnosti, z nichž svou identitu každý národ odvozuje a v důsledku toho, neví, co se sebou. S náma mají společného mnohem méně než bychom si rádi mysleli. Za náš úpadek do roku 1989 může z části sponzorování Slovenska z větší části Sovětský svaz. Jenže musíte vnímat historické události perspektivou té doby, my, úplně stejně jako Francie jsme po válce hledali nové cesty protože staré nás dovedly k holokaustu a vecem, které si těžko do té doby dokázal někdo představit, a to vedlo k přesvědčení, že něco bylo esenciálně špatně i podstaty zřízení Československa, nic nebylo špatně u nás, i na dnešní poměry jsme k národnostním menšinám pristupovali skvěle a byli jsme společně s Francií a Velkou Británii jedinou stabilní demokracií v Evropě. Problém bylo čistě Německo, které bylo specifické a imho dodnes je. Jako Češka se určitě budu bičovat za naše úchylné sousedy a za to, že moji předci se v bezprostřední reakci na jejich zrůdnosti rozhodli jít špatnou cestou.
Do regionů turismus moc nedostanete. Nemají co nabídnout.
Turista se potřebuje do cílové destinace dopravit - jediné reálné letiště je v Praze (a to z mezinárodního pohledu spíš provinční)
Turista potřebuje z letiště dojet na ubytování a ubytovat se. V podstatě konči v Praze.
Aby tu turista byl několik dní, potřebuje na několik dní dostatečnou nabídku aktivit. Dva, tři dny Praha, jeden den Krumlov, možná Karlovy Vary. A tím konec. Vše ostatní je max půldenní výlet a kvůli vzdálenosti je to ztráta času.
Třeba ve Zlíně je Zoo. Ale z Prahy je to minimálně 4 hodiny tam a 4 hodiny zpátky. Ale ve Zlíně nic mimo festivalu a Barumky (akce pro specifické publikum) není.
Auto ještě dodejme specifikum prohlídek s průvodcem a v češtině namísto samostatných s informačními panely a třeba audio průvodci a samozřejmě koupí vstupenky on-line.
Zrovna Zlín 🙂, tamní zoo jsem jako dítě milovala ale nikdy by mě tam nenapadlo posílat turistu. Co třeba Olomouc, historické centrum je podobné Praze a narazite víceméně tak akorat na turisty z Polska. Já si právě myslím, že naopak regiony mají co nabídnout, turismus funguje tak, že se vytvoří hype kolem něčeho a vedle úplně podobné město zeje prázdnotou. Navíc s pokračujícím úpadkem Karlovarského kraje mi připadá nešťastné, že by měli turisti vidět jen tohle a Prahu. Karlovarsko je statisticky nehorší skroro ve všem (teďka necituju Babiše 🙂, to jsou čísla prostě), cizinci co mají ČR procestovanou se pozastavuji casto nad absurditou toho, že to co si představí pod slovem východní Evropa připomíná jen nejzazší západ ČR, teď jsem se dívala na jednoho youtubera, co říkal, že fungování karlovarskych taxikářů je porovnatelné pouze s taxikáři v Kazachstánu. Fakt se chceme zrovna tímhle prezentovat?
Češi mají neskutečnou schopnost vybírat si z každého systému to nejhorší. Z bolševismu si jako jediní ze středoevropskych komunistických států vybrali sovětský systém, tj. vyvlastnit naprosto vše včetně posledního ševce prťavce či zemědělce chalupníka. A když po roce 1989 začali Čecháčkové budovat kapitalismus, nevzali si příklad např. z Německa, aby nechali vyrůst širokou blahobytnou střední vrstvu podnikatelů a majitelů firem, ale po ruském vzoru se vrhli na zlodějinu a lichvu a pořídili si jen pár oligarchů podivného původu s podivnou minulostí. Ne nadarmo je Čechystán hned po Rusku druhá postbolševická země s nejvíce dolarovými miliardáři na světě a také druhá hned po Rusku v míře zbohatnutí prostřednictvím státu. Ale což, když to tak Češi chtěli a líbí se jim to, tak proti gustu žádný dišputát. A to je ta krásná země, země česká...
Na rozdíl od Ruska jsme ale zeme s jednou nejnižších příjmových nerovnosti na světě (Rusko má jednu z nejvyšších v Evropě) a podíl střední třídy je jeden z nejvyšších taky (jak jej definuje OECD, první je myslím Norsko), ruska střední trida je řádově jinde, ta spíš skoro neexistuje. Od Německa bych se neinspirovala radši vůbec ničím (kromě marketingu - mistrovství jak vyrobit levne v ČR a prodávat to jako německou kvalitu s vysokohorskou přirážkou, i sami někteří Češi si rádi priplati za svoji kvalitu která jde v nějaké fázi přes Německo, místo aby si kupovali ceske výrobky přímo, což už je fakt dementní). Na agenturních zaměstnancích z Ukrajiny a Bulharska stojí např. byznys nejmenované velké německé firmy (jednoho z největších zaměstnanců na Vysočině).
Pochod smíření jsem před několika lety absolvoval. Moc krásná akce. K vyhnání českých Němců nemělo nikdy dojít. Byla to obrovská chyba, která velice negativně ovlivnila naší zem. Mimo jiné by komunisté nikdy neměli nárok provést svůj teroristický puč v roce 1948 a nenastal by zde čtyřicetiletý rudý teror. Čeští Němci byli z naší země vyhnáni, a místo nich sem komunisté ve velkém stěhovali slovenské Romy. Ukázkovým příkladem je třeba brněnský Cejl.
Ne náhodou máte německé příjmení. Třeba je to možné, třeba by nám Němci pomohli odvrátit komunismus i když na jejich vlastním území se jim to nepodařilo. I když jej dokonce vlastně oni sami vymysleli. Dnes s jistotou nemůžeme tvrdit nic. Na druhou stranu jsem osobně přesvědčena že mírové soužití by po roce 1945 nebylo možné, i česká neagresivnost a mírumilovnost má své hranice a už za první republiky jsme se k nim chovali mnohem lépe než se kdy oni chovali k nám za R-U, kam bychom jim tak jeste mohli ustupovat? To mi připomíná text jedne písničky "moudřejší ustupují a už se nikam nevejdou."
To mají dneska potenciál jakékoli články. Se tady budou lidi hádat, že to jejich nejhezčí náměstí rodné hroudy v nějakém výběru není ...
Ale k věci, zrovna vaše náměstí mi přijde hrozně suché, jenom vydlážděná plocha ... Okolo pěkná zástavba, ale úplně z toho čiší atmosféra buzerplacu 🙂 Nějaké stromky nebo alespoň roztříštění té plochy (která ani není nějak velká) by tomu pomohly ...
Nevím, co je buzerplace. O zeleň přišlo při rekonstrukci v roce 2009, která je obecně vychvalováná, já jsem ji nechvalila. Teď tam jsou velké květináče, letos měly přibýt další prvky a hlavně se tam daly na podzim lípy, které tam byly i za první republiky, coz chtěli sami novojicinaci. Strašně dlouho trvalo než to povolili památkáři, pak začali lide zase remcat, že budou zakrývat krásu náměstí a když je tam stejně zasadili, tak byli občané zase naštvání, že jsou tak malé, že ani nejdou vidět.
Já sama to asi těžko dokážu obektivne posoudit, když jsem byla mala, myslela jsem si že definice namesti je plac na rovině, ktery je pravidelny ctverec a ma po celem obvodu podloubi jako to v NJ, vzdycky kdyz jsem někam jela, bylo mi hrozne lito obyvatel ostatnich mest, ze nemaji opravdové náměstí a náměstí jim musí nahrazovat kde co. Pamatuju si šok, když jsem poprve videla podloubí, ktere konci uprostred namesti, z niceho nic, snazila jsem se jej na sobe nedat znat, aby se mistni necitili trapne. Dneska se tomu směju, jenže to stejně ovlivnilo mé estetické normy a mimo NJ mi přijde hezké jen v ČB (větší NJ ale chybí jim kus podloubí).
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
můžete mě je prosím vyjmenovat? 4 byly nominovány, vyhrály "jen" dva. Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela.
Ale i to je samozřejmě obrovský úspěch československého filmu té doby.
5 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
On asi myslel že jsme měli každý rok v nejužším výběru nějaký film. Měli jsme tolik dobrých filmu najednou, že bylo až problematické nějaký vybrat, třeba ve stejném roce kdy se do nejužšího výběru dostal film Hoří, má panenko jsme mohli nominovat třeba Marketu Lazarovou, která je dodnes kritiky nejlépe hodnoceny český film ale nikdy nedostala příležitost o Oscara bojovat. Vzhledem k tomu, kolik filmu šlo do trezoru po roce 1968 a nikdy nesoutezily a kdo všechno musel přestat točit, tak jsme mohli mít Oscarů nejspis i víc. I tak je to na tak malou zemi strašně moc. Většina zemí žádného Oscara nemá a v přepočtu na obyvatele mají víc jen Danove a Švédové (ti ale mají všechny tri díky Bergmanovi).