Ahoj Tony, dík za odpověď. S tou praxí budeme nastejno. A těch příhod, o kterých bychom si mohli vyprávět, asi bude také dost. To, co jsi popsal je samozřejmě tragická nehoda. Jejím dílem bylo překlenutí potenciálů, kterému posloužilo lidské tělo. Ale říká se, že nehoda není náhoda. No a ta má v případě souhry okolností, nešťastné následky. Pamatuji tu dobu, kdy se začalo tlačit na instalace FI pro zásuvku v koupelně, která se ve velké míře začala instalovat v souvislosti s příchodem éry automatických praček. Těm jsem tenkrát po několik let dělal servis.
Kdysi dávno, podle dříve platné padesátky, (nyní NV 194/2022Sb.), jsem si udělal devítku, pak i desítku. Po nějaké roky jsem i školil na §6,7,8. Dělal jsem i nějaké průmyslové zóny, výrobní závody. Do toho i revize hromosvodů. Nějakých 40 let jsem dělal revize i ve zdravotnictví a o tom bych tedy mohl teprve povyprávět. A abych toho neměl málo, tak jsem se ještě pár let věnoval i revizím plynu.
Tak, to jsem se teď ale rozkecal... No, možná zavolám.
Přeji Ti hezký zbytek dne a hodně zdraví. Čau J.
já též.
Proudový chránič nevypne, dokud proud (víc jak 30mA) nepoteče do mimo okruh RCD. Kdyby jste vzal do ruky fázi a nulu, tak vás to nakopne pokud nebudete uzemněny. Takže pokud to dítě sáhlo na fázi a nulu tak RCD jo nezachrání.
Souhlasím, akorát nevím zbytek informací co se stalo. Tvrdý proud mezi fází-dnes vbarva hnědý a nulou modrým nepřežije nikdo, ani slon v testu, bez PRch. Ale pokud je tak PRch, takže vždy vyhodnotí rozdíl proudů. Do země a spotřebiče. A za tím stojím. A vždy se odpojí v první periodě 50Hh sítě 230/400V v sítí TNC-C-S..
Nezabije (pokaždé) ani kontakt s napětím rozvodů bez chrániče. Vždy záleží na několika dalších faktorech. V zásadě je to o tom, jak dobrý kontakt vytvoří dotek a pak je to otázka ohmova zákona, jak velký proud a kterou cestou těla proteče vůči zemi, nebo části s nulový potenciálem. Ale to je obecně popsáno. V případě toho dítěte je to velmi smutná tragédie. A bude o to větší, pokud se zjistí, že tu hrubou chybu instalace má na svědomí někdo z rodiny.
Jelikož mám 50-ti letou praxi popíšu co se někdy stalo. Letopočty asi. Starší paní ve Štenrberku si nechala udělat zásuvku pro pračku v koupelně. Sousedem bez elektrovzdělání. Shodou okolností ji neuzemnil a došlo k průrazu izolace a paní, když vstávala z vany...smrt. Radši zavolej na wocap 606 457 321. To toho povím víc. Čau Tony
neviem ako u vas ale prudovy chranič instatne nevypne okruh, to by ste mal vediet. Osobne sa mi tiež stalo že som sa omylom chytil holeho dratu a prudovy chranič nereagoval.
Potom ať nějaký elektrikář prověří proudový chránič, ale krátkodobý dotyk, náhodný, povrchní přes hranu ruky to nespustí. Musí tam být delší doba propojení s fázovým vodičem.
Jo jenom že něco jiného je novostavba něco jiného je třeba starší byt kde lidi vůbec na to nemyslí že by se mohlo něco takového stát mám taky starší byt ale chránič mám
No právě, přechod z dvoudrátu na třídrát, ze sitě TN-C na siť TN-C-S. Část domu může zůstat postaru, ale nová musí být rekonstruována podle nového, včetně chrániče. A to dnes i pro světla, která musí být pod chráničem. Vyjímkou jsou topení, zabezpečovačka, lednice, mražák, čidla zakouření atd.
Ale jděte. Troch vám uniká, že i když si sáhnete na oba vodič (v pořadí N a pak L – protože naráz to nedáte), stále stojíte obvykle na zemi a nepředpokládal bych, že 2leté dítě mělo na sobě dielektrické botičky. Pravděpodobnost, že chránič nevybaví hraničí s nulou.
Správně, první proud teče do země. Pokud je pr.chr. vybaví se dřív, než by to zabilo i dítě. Pokud není chránič, pak na zabití stačí pár vteřin.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Já si myslel, že mi maminka pověděla všechny pohádky. Asi ne. Tuto tedy neznám.