Vládu bych nevinil, tam se to neví. Zato úředníky MPO, jmenovitě pana Síkelu a Nedělu ano. Psal jsem jim to opakovaně. Provozovatelé sítí zanedbali rozvoj informačních systémů a tak si potřebné nákladné změny nechají zaplatit konečným spotřebitelem. Ale ti, co budou moci svoji výrobu v rámci komunitní energetiky sdílet nepřispějí dostatečně. Nebude jich totiž mnoho, objemy sdílení budou malé a poplatek za sdílení by byl moc vysoký. Budeme tedy přispívat všichni. Navíc zcela zbytečně, protože stát už mnoho let vlastní OTE, a.s. Do odbornosti a schopností této společnosti zpracovávat údaje o sdílení jednoznačně patří. Pochopili to i na Slovensku. Tak tam žádné nové datové centrum nezaložili. Sdílení energie je jen zástupný argument, jde o poplatky a podíl hráčů na cenovém řetězci. Je to zneužití spotřebitelů elektřiny. A také výsměch nám všem, protože přeci výše poplatku je jen symbolická. Hrůza.
Žádné revoluční změny. Jde jen o poplatky a podíl hráčů na cenovém řetězci. Provozovatelé sítí vstřebávají změny chování výrobců a spotřebitelů už 20 let. Déle už jejich infrastruktura nemůže odolávat. Tak jsou tu „nová“ hesla flexibilita, agregace, kumulace s cílem obhájit v regulovaném prostředí byznys. S flexibilitou sítě se pracuje od 70.let /např. Demand Side Managment, nástroje HDO, diferencované sankce za překročení maxim/. O průběhových měřidlech se mluví také celá desetiletí. Jsou však podmínkou nutnou, pracnou, drahou. Už se to ví, vynutil si to trh. Nově se příležitosti flexibility chopili obchodníci a teď se tedy pokouší i provozovatelé sítí. Jenže ti vyčkávali, až jim to zafinancuje v rámci regulace poplatků konečný spotřebitel. Včetně potřebných chytrých měřidel a systémů. Možná v budoucnu klesne objem přenášené elektřiny. Určitě však násobně vzrostou objemy přenášených dat. A tak vnutili státu EDC jako svůj centrální mozek. Bez ohledu na to, že už v ČR stát takovou instituci /OTE/ má a využívá. I ta bude muset rozšířit svůj informační systém. Všechna rozšíření IS pokryje regulátor jako oprávněné náklady. Zkrátilo se vyhodnocovací období pro odchylku dodávky proti zadanému objemu z hodiny na čtvrthodinu. Také toto je dlouho odkládaná inovace a bude drahá. Po 15 letech ČEPS našel odvážné politiky tuto změnu pustit. ERU, jako cenový regulátor a tvůrce prováděcích podmínek to může mít těžké s obhajobou vyvolaných rozhodnutí. Tak pro uklidnění vášní nabídne stát populisticky všem věřícím příležitost komunitní energetiky a sdílení. Ostatní se svede na EU.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Umí mnoho a už tu měly dávno být. Naučili bychom se je využívat. V současnosti je budou využívat především provozovatelé sítí. Konečný zákazník s odběrem nad 6 MWh je pro ně zajímavý až problematický, tak ho dostane při výměně bez poplatku. Stejně jako provozovatel FVE už jej má. My ostatní, kteří máme obvyklou spotřebu a tudíž menší než 6 MWh, tak si je můžeme vyžádat, zaplatit cca 5 tis. Kč podle Cenového rozhodnutí ERU už několik roků. Zpoplatněn pak máme od distributora i přístup k naměřeným datům. Pokud tedy si je nechceme pracně vyhledávat přímo na elměru. Nenechte si plést hlavu panem Káňou a netěšte se. Pokud patříte k většině a nemáte ochotu sledovat provoz svých spotřebičů, ozelenění ani zlevnění nepomůžete
1 odpověď