Za prodavačem novin je budova opery/divadla, která ale v letech 1955-1975 fungovala jako parlament. Napravo stojí hotel Caravelle, kde byli ubytování novináři. Další novináři bydleli v hotelu Continental, který stojí nalevo od opery/parlamentu (není na snímku a je starší než saigonská katedrala. Je to jedno z míst, kde se pekl mediální obraz války ve Vietnamu.
Slušelo by se napsat, že dioxin nebyl úmyslnou součástí Agent Orange a nebyl obsažen vždy. Spíš naopak, mohl být obsažen někdy. Do Agent Orange se dostal s jednou ze složek kontaminací při výrobě. US Army nakupovala tuto složku od několika výrobců. Také od české Spolany, která prokazatelně problém s dioxiny při výrobě této složky měla. A přes PZO a německé a nizozemské prodejce se produkt že Spolany dostal i do Jižního Vietnamu. Takže bohužel toto neštěstí nese nejspíš i českou stopu.
Ve válce na Ukrajině bojují Ukrajina a Rusko. Ve vietnamské válce bojovaly dva vietnamské státy. USA do války vystoupily a zase z ní odešly a válka pokračovala dál. Když USA odcházely, byla uzavřena Dohoda o ukončení války. USA si aspoň naoko "zachovaly tvář". Srovnání těchto dvou válek je úplně mimo. Těžko si představit, že se Rusko jen tak sebere a odejde.
Když si dáte u nás Bún Cha, dostanete většinou maso, ale Cha je něco jako karbanátek, masový knedlík, prostě výrobek z mletého (posekaného) masa. Že Bún jsou nudle snad psát nemusím. Správně by to měly být nudle s masovými kuličkami nebo prostě s něčím z mletého masa. Tak to často dostanete ve Vietnamu. V Sapě dělali a snad ještě dělají Bun Cha La Lot - masové knedlíčky zabalené v listech pepřovníku lalot.
Když chce někdo přestat kouřit, v první řadě bych mu položila otázku, ať si představí sám sebe za 10 let v situaci, kdy je mu opravdu dobře, třeba na nějaké oslavě. Má v té představě v ruce cigaretu? Jestli ano, nemá smysl aby přestával, protože v hlavě nosí, že to není napořád, ale jen krátká pauzička.
Když poslouchám sousedy, jak bylo v Egyptě s all inclusive, tak to radši Vietnam. Když je teplo, tak minimálně v jižním Vietnamu se skoro vše odehrává venku, resp. pod střechou, nejméně jedna stěna je otevřená. Není nic neobvyklého vidět v jídelnách, bistrech nebo "restauracích" běžet myš nebo vidět ještěrky na stropě.
Autor článku by si mohl přečíst definici biologické zbraně. Agent Orange nebyla zbraň biologická, ani žádná jiná. Byl to běžný defoliant. Něco, co způsobí odlistění vegetace asi není úplně neškodné k přírodě, rozhodně ale neměl mít takové důsledky. Nezabíjelo to vegetaci, třeba spodní vrstva džungle obrůstala znovu velmi rychle.
Dioxin se do Agent Orange (a do některých dalších z tzv. Duhových herbicidů) dostal s jednou ze složek, 2,4,5-T, kterou někdy mohla být kontaminována chybou při výrobním procesu. Američané nakupovali tuto látku od několika výrobců. Do Vietnamu se bohužel přes překupníky dostal i výrobek ze Spolany, která prokazatelně problémy při výrobě 2,4,5-T měla a má nejspíš i doteď. I když důsledky jsou tragické, nebyl to úmysl.
Solidní článek, i když trochu zjednodušený. USA jako bývalá kolonie určitě neměly zájem pomáhat Francii obnovovovat své kolonie, ale potřebovaly její spojenectví v Evropě.
Milion vojáků Američané v Jižním Vietnamu neměli, ale státy tzv. Svobodného světa možná ano. Australané, tři divize Korejců, divize Thajců, něco málo z Filipín. Vynechávám samozřejmě samotnou jihovietnamskou armádu, která branila vlastní zem.
Zajímavé také bylo, že VDR podporovaly Čína a SSSR, ale tyhle dva komunistické státy se navzájem nemusely. Vietnamci (ti severní) mezi nimi opatrně tancovali, aby nenaštvali ani jednoho, aby jim nezatrhl pomoc.
Také sbližování mezi Čínou a USA na počátku 70.let má původ v roztržce mezi Čínou a SSSR, vždyť nepřítel mého nepřítele je můj přítel.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Čínská čtvrť v Saigonu se nazývá Cholon, ne Oholon a nad budovou katedrály přelétá vrtulník společnosti Air Amerika (řízené CIA), nikoli Námořní pěchoty.