Neprestava me “bavit” ty neustálý argumenty “vystudovali zadarmo tak ať si studium zaplatí/musí tu odslouzit 10 let”
Jak kdyby vystudovat medicinu bylo pro každého a diplom se dával jen tak za prezenci…
Když jste tak závistiví, co Vám bránilo jít medicinu vystudovat? Narozdíl od jiných vysokých škol možnost přivýdělku pri studiu je minimální, protože studium zabere hodně času. A o prázdninách litate po neplacených praxich. Bez pomoci rodičů by medicinu skoro nikdo nevystudoval.
S touhle logikou už to nepůjde studovat vážně nikdo. Je to proste otrocina a pacienti si toho vetsinou neváží a ten systém sosaji “zadarmo” až na dren. Na pohotovost se chodí jak do samošky bez finanční regulace. Lekari jsou pak zaplavení neakutnimi blbostmi, plýtvají se veřejne finance a čas, který by se dal stravit nad pacientem, který to doopravdy potřebuje.
Plivat na lékaře je ale jednodušší… jak jinak
Nikdo nevolá záchranku kvůli rýmě, doufam že nechcete tvrdit že někoho takového znáte. A ještě - nic není zadarmo,lidé neplatí jen daně ale také zdravotní a sociální pojištění. A mimochodem velké peníze se točí jinde,v poslední době třeba IKEM nebo Bulovka. Další informace najdete např.na webu Nadačnho fondu proti korupci,kauzy ve zdravotnictví.
Lidé jsou schopni si zavolat sanitku na zarostlý nehet ve dvě ráno… a ano, i kvůli ryme a teplutce, co trvá od večera.
RZS je neskutečné zneužívána služba stejně jako urgent. Pacienti s chronickými problémy ocekavajici suplementaci praktického lékaře pohotovosti, která ale slouží primarne k preklenuti život ohrozujiciho stavu a neresi chronické hlubší problémy.
Dělají, ale jen akutní. Mají možnost spát a většinou toho i využijí, právě z důvodu pokračování práce druhý den, nebo od rána, což teď nebude...
Po půlnoci asi už ne, ale doteď jeli ambulance tak do 15:00, pak nevidím problém aby jeli třeba do 19:00. Konečně pracujícím by se to i hodilo.
Ale záleží jak se rozvrhnou směny.
Vy jste fakt naivní. Nikdo Vám nezaruči, ze se vyspite. Mate na starost akutní ambulanci plus lůžka a věřte mi, ze je opravdu co dělat a je zazrak když mate 30min spánku za celou noc. Rozhodne to nestačí k tomu, abychom následující pracovni den fungovali na 100%
No asi jim nevěřím zvláště v ambulancích. Začátek pracovní doby jen na papíře na dveřích a skutečnost úplně jiná. A volno mezi pacienty si dělají kdy chcou. Přijdete do ordinace když tam třeba té půl hodiny nikdo nebyl a citite kafe v horším případě i cigarety. Většina z nich asi budou supermani protože pravidelně 12 hod nejí ani se nezastaví, služby bez odpočinku 70 hod v kuse atd.Ti co bohužel musí chodit k lékaři tohle ví moc dobře jak to tam chodí.
Prala bych Vám vidět, co se déle v té ambulanci z druhé strany.
Běžné se mi stane, ze si ani nedojdu na záchod natož na obed/jídlo. Když už opravdu musím tak ten pohled čekajících pacientů v čekárně “jak si vůbec muže dovolit jít na záchod když JÁ tu čekám” je opravdu velice příjemný.
Jooo. V dnešní společnosti je lékař opravdu otrok, co nemá právo na to, co jiní považuji za samozřejmost.
Zdravotnické povolání je poslání, nikoli obyčejná rachota. Viz přísaha. Je mi 87 let a pamatuji staré lékaře a jejich pomoc v kterékoli době. U nás v nemocnici chodí lékaři v poledne do jídelny téměř hromadně. Že je léčení poslání, by měl vědět dopředu každý, kdo se chce medicíně věnovat. Soudní handrkování mi připadá nedůstojné, vždyť lékaři a zdravotníci mají svá profesní uskupení, která se za ně mohou postavit. Lékařský stav se tím stává méně úctyhodným.
Jooo a platit nájem budu taky tím posláním 😄
Btw přísaha… možná by bylo fajn přečíst si její znění. Navíc v dnešní době už se neskládá - právně Vás k nicemu nezavazuje.
To je zase odborníků na porody…
Nechápu tu glorifikaci císařského řezu, ano, když to nejde jinak, ale v dnešní době se po této možnosti sahá i v případě, kdy to není nutné.
Císařský řez je většinou laické společnosti považován za něžnou operaci, ale jedna se o velikou břišní operaci, je horší poporodni adaptace ditete v porovnání s přirozeným porodem, málokdy dochází k dotepani pupecniku, bondingu. Rez na deloze (potažmo jizva po něm) zpusobuje riziko do budoucna pri dalším poceti. Rodicka je přeložena na JIP a dochází k separaci v prvních hodinach/dnech, potažmo horší nástup laktace.
Když jsem viděla sekci poprvé malém to se mnou kleplo (ano, jsem doktor) a nikdy bych si tuto cestu dobrovolně nevybrala pokud by byla možnost rodit přirozené.
Samozřejmě pokud je sekce indikovana a jinak to nejde, nedá se nic dělat a je to život zachranujici operace. Má svoje místo.
Prosím pojďme spíše těhotné ženy motivovat k přirozenému porodu a podporovat jejich sebevědomí a schopnost rodit přirozené. Než vychvalovat benefity cisare.
Nejsem gynekolog ale chirurg , ktery udelal 64 cisarskych rezu , nic vic , nic min ale nedovedu si predstavit ze poloha koncem panevnim lze s minimalnim risikem vest partus vaginalne.Zminil jsem vyse jednu studii ktera skutecne signifikantne prokazala , ze zeny s parapartalni rupturou hraze maji posleze mene obtizi nez zeny episiotomovane. Vy jste gynekolozka ?
Gynekolog ne, ale doktor jsem a gynekologie potažmo porodnictví mě velice zajima, bohužel nemám na ten česky systém a přístup moralni kapacitu a tak jsem vybrala jiny obor. Sama jsem porodila vaginalne KP a to bez medikace, nastrihu a poranění. První porod byl klasika zahlavim a take bez nastrihu a poraneni.
Studie co se týká nastrih vs natrzeni ano, ale obou dvou variantám se dá přecházet a epiziotomie se má dělat až kdyz je k ni indikace, ne jako primární nebo preventivní řešení (voz se proste zde v ČR děje)
Logicky lepší žádný nastrih nebo poraneni vs nastrih ke kterému není indikace
Kdyz jsem se studiem mediciny pred vic nez 60 lety zacinal ( v r. 60) delaly se pri pricne poloze ruzne manualni tricky, jak dite obratit hlavickou dolu, neb kdyz vyhrezne nejdrive rucicka nebo nozicka, dite se ven uz zive nedostane!
Dnes se samozrejme pricna nebo sikma poloha ci poloha koncem panevnim detekuje casne behem tehotenstvi a porod se kona cisarem.
Pracoval jsem 1 rok na Maledivach jako lekar u "Flying Swiss Ambulance" a jednou mne volali k porodu na jednom vzdalenem ostrove smerem k rovniku.
No trvalo to asi 2 hod nez jsme dorazili a ptam se kde je rodicka .Odpoved znela " uz doma" A kde je dite - ukazali na kybl v nemz bylo mrtve dite .
Protoze pri pricne poloze kdy vyhrezne rucicka nebo nozicka se musi zachranit jen matka, coz domorode porodni baby vedi- tak dite spravne ! vytrhli po kouskach a matku zachranili.Bez tohoto "vybaveni plodu silou a bez jeho " "zmenseni " by zemrelo jak dite , tak matka.
C*est la vie !
Poloha koncem panevnim ale automaticky neznamena sekci. Pokud nejsou kontraindikace preferuje se vždy vaginální porod. A vetsina žen s polohou KP ty kontraindikace nemá… je to vsak specificky porod, kde se musí respektovat fyziologie- “hands off metoda”, porod v příznivé poloze - na všech 4 a naopak ne na zádech jak preferuji zdravotníci.
Rčení, že porodit se bez epiziotomie nedá je neskutečný bullshit. Nevím, proč jsou čeští porodnici tak hint do jejich provádění - statisticky jedny z nejvyšších v Evropě. Dá se tomu předejít, když se chce. Ať už příprava rodicky například s Aniballem nebo masáži hráze, tak během samotného porodu nahrivanim a masáži.
Z komentářů zde je mi vždy smutno.
Přítomnost rodiče je přeci pro dítě velice stezejni pro jeho psychicky stav potažmo tedy i ten fyzicky. Což by mělo byt pro lékaře prioritou.
Rodič dokáže dítě zklidnit, vysvětlit mu, co se s nim děje. V případě potřeby za nej “bojovat”. Ulehčuje práci personálu. Obstará dítě přes den. Sestřičky na tohle proste kapacitu nemají. Jsem doktorka a ve většině případu se doktoru zastávám… ale přítomnost rodiče by měla automaticky byt umožněna.
Argumenty diskutujících “jako malý jsem byl sám v nemocnici a přežil jsem a jsem normalni jedinec” mě dokážou nadzvednout. Dříve se take léčil infarkt klidem na lůžku namísto intervence. Vrátíme se tedy k takovému řešení? Lidé přežili války a komunisticky rezim… ale proč je potřeba něco přežívat, když to jde jinak a je dokazane, ze je to benefitem. Pokud je možnost pro dítě byt s rodičem vs nebýt, tak verim, ze každé dítě bude preferovat jeho přítomnost Kor když je mu špatně a je v neznámém prostředí.
Mnohdy je to vážně jen neochota personálu i když to prostorové jde. Já osobně bych u svých deti klidně ležela i na karimatce, nebo by mi stačilo kreslo.
Překáží? Jako pardon, očividně nevíte o fyziologii porodu ani prd. První doba porodni muže trvat nespočet hodin, porodni asistentka/doktor tam s rodickou nemůžou byt celou dobu. To proste není kapacitně možné. Partner naopak rodicce pomůže, třeba přesunout se na záchod/luzko, dat ji napít/najíst, byt tam v případě, ze se něco pokazí. V 99,9% je partner u porodu pomoc a ne pritez.
Dalo by se říci že chápu většinu příspěvků, ale je mi 50 let a za mých dob směli být rodiče s dětmi v nemocnici snad jen do věku 3-4 let pokud se nepletu (pokud ano opravte mně). A také jsme to zvládli a přežili a to nemluvím o úrovni zdravotnictví na přelomu 70. a 80. let. Sám jsem strávil v nemocnici hezkých pár týdnů bez rodičů.
Jooo, ale dřív se infarkt léčil klidem na lůžku. Díky bohu, ze medicína a i přístup jde dopředu.
Ať už přítomnost otců o porodu nebo snaha o neseparovani ditete od rodičů a jednání v zájmu ditete.
Ja jsem jako malá byla hospitalizovana několikrát, bez rodičů, a pomatuji si to dodnes. Jo, přežila jsem. Ale proč je potřeba něco přežívat, když to jde udělat pohodlnejsi velice jednodusse.
Přítomnost rodiče je přeci benefit i pro personal, protože dítě mnohem lépe spolupracuje.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jediné, co závidím USA, jsou výše trestu. U nás je délka trestu absolutní výsměch. I za “prostou” vraždu je možné tam dostat doživotí a u nás max par let. A u takové brutality 26… adekvátní trest je minimálně doživotí.
1 odpověď