Proč vadí káva, ale čaj ne? Tekutinou to nebude, kofein je taky v obou. Jiný důvod mě nenapadá
Dobrý den Petro,
káva ráno před operací vadí hned z několika důvodů. Je to množství kofeinu, které dále může interagovat s některými léky podávanými během operace. Dále fakt, že káva odvodňuje, také není pro anestezii výhodné. A v neposlední řadě ji nedoporučují jako vhodnou tekutinu publikace, které se anestezií zabývají.
S pozdravem,
Bára
to je zajímavé, já jsem se právě z anestezie probudila tím, jak kašlu a jak mi pan anesteziolog říká "Nekašlejte, dýchejte" . Ale nekouřím, nic takového, ani normálně nekašlu...zajímalo mě, proč to tak bylo, ale nezjistila jsem to
Dobrý den Veroniko,
kašel po anestezii je běžný- obzvlášť, pokud jste měla během operace zajištěné dýchací cesty- ty poté mohou být podrážděné.
No tak to se trochu začínám bát, syn 9let má jít v únoru na operaci. Má cystu nad okem, nástup do nemocnice 19.2, zákrok 20.2 a domů by měl jít 21.2. syn je zvyklý mít pití v noci u sebe, vypije za noc tak půl litru, jinak má ráno úplně suché rty.
Dobrý den Moniko,
v noci pít může:) a ideálně se ráno v 6.00 napít naposledy.
S pozdravem,
Bára
Čistě teoreticky by mě zajímalo, proč káva ani cigareta ne? Vztahuje se to i na nikotinové sáčky? Problém s urychlením metabolismu?
Dobrý den Moniko,
káva je tekutina, proto se z bezpečnostních důvodů nesmí před operací pít- aby nedošlo při úvodu do anestezie k vdechnutí.
Cigareta zase dráždí dýchací cesty, plus i nikotin může interagovat s nékterými anestetiky.
Dobry vecer, kdyz jsem byla na operaci v zahranici, tak jsem si pred zákrokem a po nem mohla misto piti nastrikat pri pocitu zizne do ust nejaky spray, co mi dala sestricka. Nikdy predtim jsem se s nim nesetkala. Pouziva se i v Cesku?
Dobrý den Markéto,
o sprayi bohužel nic nevím. Je možné si ústa vypláchnout vodou nebo svlažit namočeným tamponkem.
Byla jsem na opraci o žízni a hladu od půlnoci. Pití mi po operaci dávali v kamačkach než jsem se úplně probrala.
Dobrý den Jano,
to co popisujete, se bohužel často v nemocnicích děje. Vychází to ze starších doporučení. Tak přeji, aby vaše další operace, pokud nějakou budete potřebovat, byla stran pití příznivější.
Já byla na operaci před měsícem a nesměla jsem mít žádný lak na nehty ani líčení 😄 A všechny náušnice musely taky ven, i když operovali chodidlo 😄
Dobrý den Eliško,
některá oddělení jsou vice benevolentní než jiná. Správně, vzhledem k hygieně a sterilitě operačního sálu, by opravdu neměly být nehty nalakované a náušnice/prstýnky/náramky by měly být sundáné.
Co kontaktní čočky? Jdu na artroskopii a ráda bych celkovou anestezii, ale bez nich jsem fakt slepá 😎
Dobrý den Jarmilo,
máte k dispozici brýle? S nimi můžete jet na sál, před anestezií vám je sundáme a po probuzení zase vrátíme.
Čočky se opravdu musí před operací vyndat, hrozí různé komplikace:
Artroskopie bývá sice rychle hotová, ale i tak z bezpečnostních důvodů doporučujeme čočky před zákrokem vyndat.
Ať se operace vydaří,
Bára
Dobrý den, prosím, proč je to špatně? Také to dělám když jdu k zubaři. Nebo žvýá´ žvýkačku, abych měla vonný den.
Dobrý den Marie,
dotaz ohledně zubaře nedokáži zodpovědět.
Před anestezií nám vadí, že žaludek opět začne pracovat a vytvářet i další žaludeční šťávy. Zvyšuje se pak riziko, že během úvodu do anestezie se obsah žaludku dostane do dýchacích cest.
S pozdravem,
Bára
Jak se to má s marihuanou? Mám upozornit perzonál?
Dobrý den Václave,
díky za dotaz.
Ano, všechny užívané omamné látky (marihuana, kratom, cokoliv dalšího) prosím nahlašte personálu, plus je dobré přiznat i množství a jak často, abychom měli jasnou představu. Jak již bylo zmíněno v jiném komentáři, tito pacienti mohou potřebovat jiné dávky anestetik a je i dobré se některým anestetikům vyvarovat.
S pozdravem,
Bára
To je strašný, dát si bonbón, aby nesnrdělo z pusy. Už jsem se s tím také setkala, bohužel zrovna u zubaře. Lidi jsou prasata, místo aby si vyčistili zuby...👎
Dobrý den Olgo,
to je nepříjemné, vaše zkušenost.
My se naštěstí setkáváme spíš s tím, že si pacient zuby vyčistí plus si ještě navíc vezme ten větrový bonbon na svěží dech 🙂 Což už bohužel není dobře.
S pozdravem,
Bára
Zajisté lékařka složila zkoušku z lékařské genetiky, tudíž by měla vědět, že v celosvětové populaci jsou jedinci, kteří se narodili se vzácným genetickým onemocněním jako je např Prader Williho syndrom, tudíž ne vždy je obezita spjata jedině se špatným životním stylem
Dobrý den Hanko,
cituji z učebnice genetiky (ze které jsem úspěšně složila zkoušku):
Praderův–Williho syndrom je vzácné genetické onemocnění postihující přibližně 0,003 až 0,01 % světové populace.
Jistě, v těchto případech za svá kila pacienti nemohou.
S pozdravem,
Bára
Dobrý den, děkuji za vysvětlení a popis. Vaší práce si nesmírně vážím. Já díky Vaší kolegyně z oboru MUDr. Jitka Matlochová. Měla necelou hodinu před operací mimořádný rozhovor.
Byl jsem nachlazený, navíc silný kuřák. No 40 denně. Ona operaci nechtěla z důvodu rizika. Ale chirurg, chtěl z obavy akutní apendektomie a pupeční kýla. Od té doby 13let nekouřím.
Díky paní doktorky. Bohužel o tom neví. Ale chci se zeptat. Měl jsem dvě operace. Obě celková anestezie. A klasicky. Probuzení v pohodě.
Nevolnosti žádné. Teď mám recidivu kýly v jizvě. Lékař zatím váha. Prý velké riziko srůstů.
A s tím velké riziko během i po. Něco už mi řekl. Jaké jsou rizika? Jaká pravděpodobnost nevolnosti.
Lékař preferuje laparoskopii. A je v ní odborník. A mohou srůsty mít podíl na bolestech zad? Neurologické problémy... A jaká zobrazovací metoda je může odhalit? Předem děkuji. J. Sklepek
Dobrý den Jiří,
je skvělé, že jste přestal kouřit. Kéž by tak operace a doktorky zapůsobily na více pacintů 🙂
Co se týká vašeho dotazu, pokusím se odpovědět. Pokud váš lékař zvažuje laparoskopii, tak sám zvážil rizika a benefity přímo ve vašem případě. Srůsty obecně mohou laparoskopickou operaci znesnadnit, ale dají se při jí rozrušit, plus když by se z nějakého důvodu lps operace nedařila, dá se převést na operaci otevřeného typu. Věřila bych lékaři 🙂
Srůsty se mohou podílet na bolesti zad, zvlášť pokud "mění" držení těla (změněným tahem svalů uvnitř břicha).
Jestli a jak často se podílejí i na neurologických problémech, bohužel nevím.
Přeji vám, aby operace dopadla co nejlépe!
S pozdravem,
Bára
Pani doktorko, s clankem jste si jednoznacne dala praci a obdivuhodne elegantne dokazete lidsky a srozumitelne popsat relativne komplexni problematiku laparoskopii.
Jenom me tak nejak zarazilo??? Vasi chirurgove stale jeste pouzivaji Veresku? Pokud vim, vetsina vyspeleho sveta od ni ustupuje a pouziva tupy 12 mm trokar (Hasan) na dilataci umbilikalniho rezu? Veresku pozivaji snad uz jen stari gynekologove pred duchodem, teda aspon tady v Anglii... 🙂
Dobrý den Bohdane,
děkuji za milá slova k článku.
Co se týká Veressky- ano, u nás se na sálech stále používá. Nevím, zda ve všech oborech, ale v některých ano. I napříč nemocnicemi, co jsem se ptala kolegů.
Díky, že články čtete.
S pozdravem,
Bára
Článek taky vytvořila AI, nebo jen obrázek?
Víte k čemu to povede? Že lidé přestanou konzumovat tento typ obsahu na Seznamu či Idnesu. Nebude to mít pro ně žádnou hodnotu, žádnou váhu, když ví, že si během chvilky mohou sami vygenerovat podobných článků nekonečně mnoho... Co nedá žádnou práci, ztrácí svoji hodnotu.
Dobrý den, ne, článek nevytvořila AI.
S pozdravem,
lidská osoba, která si se článkem dala docela práci, Bára.
Paní doktorko, píšete nesmysly. Už jen to, že napíšete, že po neúspěšném Heimlichu by dotyčného měl vidět lékař...Myslíte asi coroner, že? Vy odrazujete lidi od jediné možnosti, jak přežít. Přitom to, co se popisuje v článku o tom, jak si provést Heimlicha sám a)může pomoci, b)pokud ne, dotyčný nemá co ztratit. Vsadila bych se, že pokud byste se do této situace dostala, improvizovala byste taky. A to, jak někdo píše v diskuzi, že si pomohl nárazem na zeď zezadu je regulérní způsob. I bez článku mě to napadlo, protože svépomocí tak napodobíte úder mezi lopatky. Chtělo by to víc pokory a ne přístup, že všechno víte, všechno znáte a všude jste byla dvakrát. Těchto lékařů se lidé chraňte, vím, o čem mluvím.
Dobrý den, paní Machalová,
potřebuji reagovat na jeden život ohrožující nesmysl, který ve Vašem komentáři vyvstal. Po neúspěšném Heimlichovi- tedy pokud se cizí těleso nepodaří dostat střídáním úderů do zad a stlačováním nadbřišku zachránci ven, člověk upadá do bezvědomí. Což ještě neznamená, že je mrtvý. Při zahájení resuscitace má stále šanci. Takže koroner, jak píšete, opravdu není potřeba.
S pozdravem,
Bára
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Díky moc, paní doktorko... Dost složitě se odhodlávám k plánované operaci, v minulosti se u mne dvakrát při anestezii něco úplně nepovedlo či mi nesedlo tak, jak se čekalo. Vaše články mi pomáhají... A raději dodávám, že to myslím vážně, ne ironický... Hezký den...
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dobrý den Jano,
těší mě, že tyto obyčejné články mají i takovýto přesah:)
Držím palce, ať vše dopadne co nejlépe a anestezie vám tentokrát sedne přesně na míru.
S pozdravem,
Bára
1 odpověď