Hned v první otázce je "tradičně" chybná odpověď: Podle Wikipedie, na kterou se autorka odvolává, leží Sucre 2790 metrů nad mořem. (Stejný údaj uvádí česká, anglická i španělská verze; dál jsem nepátral.)Je sice i tak nejvýše položeným hlavním městem na světě, ale odmítám věřit tomu, že 2790 > 3000.
Navrhuji přijmout jako axiom tvrzení: "Je-li autorem testu Blanka Rostovská, test obsahuje nejméně jednu chybu". Tentokrát stačilo přečíst si otázku č. 1. Pro autorku: viz např. Odkaz .
Na otázku č. 4 jsem netipl "správnou" odpověď, ač na rozdíl od autorky mám z matematiky dvě státní zkoušky. Doporučil bych jí aspoň si přečíst heslo "Přirozené číslo" na Wikipedii, nebo aspoň následující odstavec - je skoro na začátku:
"Podle některých z používaných definic (např. standard ISO 80000-2) přirozená čísla začínají číslem 0 a označují tak celá nezáporná čísla (tj. čísla 0, 1, 2, …), zatímco podle jiných definic přirozená čísla začínají číslem 1 a označují tak celá kladná čísla 1, 2, 3, …"
Proboha, nestrašte nás, že Trump bude i 49. prezidentem USA - jako by nestačilo, že byl 45. a je 47. Prosadit zrušení 22. dodatku Ústavy by pro Trumpa možná nebyl problém, ale za osm let, kdy se nejdřív bude ujímat funkce 49. prezident, už mu bude 86 let. (Připouštím, že 49. prezident by se teoreticky mohl volit už za 4 roky, ovšem to by znamenalo, že se toho D. Trump nedožil.)
Na samoobslužné pokladně (chodím nakupovat do Billy, kterou mám nejblíž) vidím tři nedostatky:
1) Některé zboží na konci záruky (typicky balené pečivo nebo mléčné výrobky) bývá ručně označené slevou třeba 30 %, ale tuto slevu nelze na pokladně načíst.
2) Při nákupu nebaleného pečiva je třeba, pokud si nevyberete zrovna některý z asi osmi druhů, pro které je předvolba, proklikávat se seznamem, který má i několik stránek. Nehledě na to, že u některých druhů, které nekupujete často, může být problém vzpomenout si, jaký název byl napsaný na štítku u boxu - podle obrázku to nelze vždycky poznat..
3) Pokladna neumí přijmout mince a vrátit menší bankovku. Například: mám-li platit třeba 106 Kč a nemám stokorunu, mohu sice vhodit do pokladny napřed 6 Kč a potom vložit 200Kč bankovku, ale pokladna mi vrátí napřed těch 6 Kč, načež k nim přisype další mince za 94 Kč, místo aby mi vrátila celou stovku.
Přesto jako důchodce chodím radši k samoobslužné pokladně.
Rozumím tomu, že autor nemůže přijít Rusům na jméno. (Já také ne.) Ale proč ze jména Roman Busargin dělá Romnu Busarina? U křestního jména to může být překlep, ale příjmení je v článku napsáno chybně ve všech třech případech. Přitom odkazy v článku vedou na telegramový kanál se jménem "busargin_r", takže by to mělo "trknout" i toho, kdo nezná cyrilici. Jak potom mají čtenáři věřit tomu, že pan Švamberk správně tlumočí, co se na těch odkazech píše? Takto jen nahrává těm, kdo chtějí relativizovat ruskou agresi vůči Ukrajině a zpochybňovat podobné zprávy.
Jedna věc nebyla zmíněná ani v článku, ani v dosavadní diskusi: Domnívám se, že dítě, které se chce hlásit na gymnázium nebo jinou výběrovou školu, by se mělo účastnit soutěží typu matematická (fyzikální, ...) olympiáda. Jednak mu to dá možnost srovnání s vrstevníky z jiných škol, jednak si tím zvykne na zvládání stresu - úkoly jsou náročnější než ty, které řeší při běžném testu v rámci výuky, musí je zvládnout v časovém limitu, vyšší kola zpravidla probíhají jinde než jejich škole atd. Pokud se dítěti nepodaří uspět, prozatím se nic neděje, Pokud ano, pak k účasti v olympiádách se také (aspoň kdysi; netuším, jak je tomu dnes) přihlíželo při přijímacím řízení.
Odpověď na otázku č. 7 mi připadá nelogická. Proč bychom se v zimě neměli setkat s izobarou? Místa se stejným atmosférickým tlakem snad existují, a tedy se i znázorňují na meteorologických mapách, celoročně. (Ona ta otázka vlastně ani nedává smysl - s jakýmkoli meteorologickým pojmem se můžeme setkat kdykoli, na rozdíl od některých meteorologických jevů.)
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Paní autorce bych doporučil zopakovat si učivo prvního stupně základní školy, aby pochopila rozdíl mezi číslem a číslicí. Nedělá mi sice problém počítat i v binární, osmičkové nebo šestnáctkové soustavě, test jsem zvládl na 10/10, umím si dokonce najít (to zpaměti nevím), že staří Řekové používali písmeno tau jako symbol (číslici) pro číslo 300, lambda pro 30 a gama pro 3, ale o "číslici 333" jsem ještě neslyšel. (Ano, dovedu si představit číselnou soustavu o základu větším než 333, případně nějakou jinou nepoziční, obdobnou římským číslicím, která bude mít symbol pro číslo 333, ale obojí mi připadá poněkud nepraktické.)