Pro mne osobně, pokud se na bitvu u Prochorovky dívám optikou, že "tanková bitva" je bitva, kde se primárně střetávají tankové armády, či tankové divize, stále zůstává největší tankovou bitvou. Prostě tanky bojovali s tanky a navzájem se likvidovali. V bitvě v oblasti Dubno-Luck-Rovno-Brody v roce 1941 bylo sice v boji nasazeno celkově více tanků, ale šlo o boje rozprostřené do více dnů, vedené více druhy vojsk, na delší frontě a různými způsoby boje. V obou těchto bitvách utrpěla Rudá armáda v porovnání s protivníkem obrovské tankové ztráty, jen tu u Prochorovky přesto vyhrála.
Před rokem 2005 se testy skládaly z člunkového běhu, sestavy s tyčí, kliků (nejméně 26), sedů - lehů na 2 minuty, běhu na 12 minut a 100 m plavání volným způsobem. Celkový počet bodů musel být nejméně 72. Dnes se testy skládají z běhu na 1000 metrů, celomotorického testu, kliků (nejméně 18) a člunkového běhu 4 x 10 metrů. Pokud by byly původní požadavky dnes, tak by na nich uchazeči také více pohořeli.
O náročnosti psychologického posouzení, kde se postupně snižuje laťka, mluví sama za sebe skutečnost, že poměrně velká skupiny nováčků u policie po pár letech skončí.
Ani nechci domyslet, co by se s náborem stalo, pokud by platilo obdobné pravidlo jako v Sasku, kde je nutné testy splnit napoprvé a není je již nikdy možné znovu opakovat. Buď na to na máš, nebo ne.
Nejsem příznivcem soukromých škol, avšak neodpustím si poznámku, že podle MF Dnes z února 2006 byla VŠAP hodnocena jako nejlepší soukromá vysoká škola s právnickým zaměřením a v žebříčcích hodnocení uveřejněných 30. ledna 2006, 30. ledna 2007 a 28. ledna 2008 v Lidových novinách byla hodnocena jako nejlepší soukromá škola.
Škola stála a padala s rektorem prof. JUDr. Ing. Janem Večeřem, CSc., který školu vedl i ve velmi vysokém věku. Byla takřka jeho "dítětem". Ač neměla vlastní akademiky, tak domovské školy přednášejících byly veřejné vysoké školy, jako VŠE, UK, ČVUT, PA ČR. Zasvěceným bylo známo, že se nebazíruje na docházce, při průměrné přípravě lze zkoušky napotřetí úspěně složit, avšak při státní zkoušce se nikomu nic neodpouští a ne každý studium úspěšně dokončí.
Na velmi malou soukromou školu, která existovala poměrně krátkou dobu, též měla poměrně širokou publikační činnost.
Odkaz ..
Nezletilá dcera je doma s respiračním onemocněním. Učitelka ji dala již druhou pětku za opakované nedodání domácího úkolu. V pátek první a dnes (v pondělí) druhou. Když to cinklo v Bakalářích podruhé, tak to už manželka "nerozdýchala" a volala jí, co to má znamenat. Učitelka přesto nedokázala pojmout, že když je dcera nemocná a nechodí do školy, že asi nemůže přinést a odevzdat domácí úkol v originále, a to jsme jej navíc v pátek zaslali ofocený do e-mailu třídní učitelky. Budiž, to se k ní nemuselo dostat, ale dnes to již prokazatelně ví. Pětky však stále nejsou smazány. Přitom nejde o první případ, kdy se nám to u ní stalo.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jeden z nejlepších učitelů, kterého jsem osobně zažil, pan Šenk, nám jako svým žákům tvrdil, že s ním dohromady tvoříme jedno mužstvo a každá pětka je i jeho vlastním gólem. Při výuce se nás snažil nadchnout a se zápalem nám přednášel látku. Když viděl, že nechápeme, tak s trpělivostí a shovívavostí ji opakovaně vysvětloval. Těch vlastních gólů nastřílel velmi málo.
Taková rozhodnutí justici znevěrohodňují v očích veřejnosti. Jedná se o vítězství právního formalismu. Sám sebe se ptám, zda je soudce přesvědčen nejen o právní správnosti svého rozhodnutí, ale i o jeho spravedlnosti. Zda měl morální intuici. Tedy, zda vneslo jeho morální uvažování pochybnost do jeho čistě racionálního uvažování, a zda mohl z hlediska platného práva zhodnout jinak. Nevím. Co však vím jistě, že v naší společnosti téměř chybí schopnost morálního odsouzení. Ve společnosti, která je takového morálního odsouzení schopna, by si již vychovatelé selhající takovým způsobem, který je v článku popsán, a kteří by následně místo sebereflexe a pokory, učinili řadu nemorálních kroků k zakrytí svého selhání, lidově řečeno "neškrtli".
Statistika nuda je, má však cenné údaje ... V roce 2023 bylo v průměru na jednoho zaměstnance něco málo přes 16 prostonaných dnů. V článku uváděných 31 dnů je průměr prostonaných dnů na jednu vystavenou dočasnou pracovní neschopnost. Zaměstanců je cca. 4 800 000 a neschopnek bylo cca. 2 500 000. Prostonaný den je dnem kalendářním, takže vždy nejde o pracovní den.
"Výletní ledoborec prorazí až 15 metrů silný led. Používá k tomu unikátní výbavu"
No podívejme se 15 metrů a není to málo, pokud totiž váží v článku uváděných "31 283 gigatun", tak by mohl prorážet i mnohem silnější led.
Ta desetiná čárka je mrška, běžně totiž může rozrážet 1,5 metru tlustý led. Dle technických údajů patří do polární třídy (Ice class Polar) PC2, takže dle zařazení by měl zvládat až 3 metry. O důvodu omylu mezi t a Gt nechci ani přemýšlet.
V tabulce v odkazu jsou uvedeny počty policistů v EU a opravdu jich nemáme nejvíce. Pokud by došlo ke komparaci vykonávaných činností, tak by vyšlo najevo, že jich vlastně máme podprůměrně. Ono totiž gró objasňování trestné činnosti leží na Policii ČR, a obdobně to máme s ochranou hranic státu, ochranou ústavních činitelů, bojem s organizovaným zločinem, policisty vyslanými do zahraničí, forenzními specialisty, znaleckými činnostmi, IT specialisty, zásahovými jednotkami atd. Neexistují asistenti vyšetřovatelů, evidují se škodní události a téměř všechny dopravní nehody, či veškerá i naprosto banalitní trestná činnost... V zahraničí je to jinak a hodně činností dělají externisté. Navíc u nás máme jeden sbor a v Itálii, či Francii mají sborů několik a každý patří pod jiný resort (vnitra, obrany, spravedlnosti, financí) a někteří z nich se nezapočítávají mezi "Police officers", ač ve skutečnosti policisty jsou, ač je jmenují jinak. Vězňů máme snad nejvíc v EU a v objasněnosti násilné trestné činnosti patříme ke světové špičce. Přemýšlel někdo, kdo pachatele do těch věznic dostal a kdo tu trestnou činnost objasnil a dotáhl řízení do fáze, že je soud mohl odsoudit. To snad ti pachatelé sami o své svobodné vůli chodí k soudu, kde jim soudce rozdá tresty a oni sami s radostí doskotačí do věznic, kde si tresty vykonají. Pokud jsou v NERVu takoví odborníci, jako se to prezentuje u problematiky policie, tak se nedivím, že to tady takhle vypadá.
V České republice máme výborný profesionální integrovaný záchranný systém a HZS zasahuje všude do 15 minut dojezdového času. Pokud se nic zásadního nezměnilo, tak v Rakousku jsou profesionální hasiči (Berufsfeuerwehr) jen v asi šesti městech nad 100 000 obyvatel, všude jinde jsou jen dobrovolní hasiči (Freiwillige feuerwehr), či podnikoví hasiči (Werkfeuerwehr, nebo Betriebsfeuerwehr). Mají sice povinnost zasahovat obdobně jako profesionálové, ale mohou vykonávat i zpoplatněné služby. Předpokládám tedy, že auta odtahovali dobrovolní hasiči, kteří si legálně mohou přivydělat na svůj provoz a nadstandardní výbavu, takže poplatek šel do pokladny spolku. Skutečnost, že si někdo strčí peníze do své kapsy, neznamená, že si je tam dává pro sebe! Ty naše zažité stereotypy jsou otřesné. Ilustruje to i zkušenost mé známé z Hvaru, která při práci na vinohradu nakládala hrozny do auta s CZ RZ a u ní zastavili turisté, kteří si začali také trhat, a když se jich zeptala, co to dělají, tak jí řekli, že tam taky krade, tak co ji to zajímá. Když se jí to stalo opakovaně, tak tam začala jezdit autem s HR RZ a byl klid.
Situace je opravdu dlouhodobě neudržitelná, ale nikdo si to nepřipouští. Otázka totiž nemá znít: "Kolik by měl pobírat příslušník bezpečnostních sborů vzhledem k běžným příjmům ve společnosti?", ale je třeba se ptát: "Jak vysoký je třeba mít služební příjem, aby přilákal nové adepty a zároveň udržel ve službě kvalitní úzký základ sboru po dostatečně dlouhou dobu, aby mohlo dojít k výchově jejich následovníků?". Zároveň je třeba se dotazovat: "Kolik má činit výsluha, aby většinu sboru byla v určitém věku motivována k odchodu do výslužby a umožnila žádoucí průběžnou generační výměnu?". On totiž nikdo nechce, aby požár hasil šedesátiletý hasič. To vše za vědomí, že vychovat i běžného policistu, nebo hasiče trvá 5 až 10 let a dá se velmi dobře tvrdit, že kriminalisté krajských a celorepublikých úrovní, či vyšetřovatelé požárů mají požadovanou kvalitu teprve po 15, či 20 letech služby. Jak toho chcete dosáhnout za služební příjem na úrovni běžné mzdy? Jak chcete udržet kvalitu sboru, potažmo míru bezpečnosti, když třetina nově přijatých příslušního odchází po pár letech (bez výsluhy)? Jak chcete získat nové kvalitní příslušníky za 24 000,- Kč čistého, když podmínky přijetí po psychické a fyzické stránce splňuje pouze velmi malá část populace? A to se ani neptám na potřebné potřebné morálně volní vlastnosti.
"Kdykoliv čtu nějaký článek o živnostnících, tak se pod článkem rozjede diskuze, že živnostníci žijí na úkor normálních zaměstnanců, kteří platí na odvodech mnohem více. Možná platí. Ale mají zaplacenou třeba dovolenou. To je hned 25 dní v roce, které já zaplacené nemám."
Tato citace z článku přesně vymezuje nejčastější pověru. Dovolená není placena z odvodů zaměstnance. Odvody zaměstnanace a za zaměstnance jsou určeny na zdravotní pojištění a sociální pojištění (nemocenské pojištění, důchodové pojištění a na státní politiku zaměstnanosti). Tyto odvody nemají s náklady na dovolenou nic společného. Náklad na dovolenou musím jako zaměstnavatel plně zakomponovat do celkových nákladů na zaměstnance. Zaměstanacec musí vydělat na sebe (včetně nákladů na ŘD), na provoz firmy a na zisk zaměstanavatele. OSVČ musí vydělat na sebe, což u něj znamená na provoz firmy a svůj zisk. Jestli chce mít OSVČ placenou dovolenou, tak si musí každý měsíc, kdy pracuje, odkládat stranou peníze, které představují cca. 2,5 násobek jeho zisku za den a ve chvíli dovolené, ať si tyto peníze vyplatí. Již z uvedeného vyplývá, že pokud budu zaměstnávat instalatéra jako zaměstnance, tak nikdy nemohu cenově konkurovat OSVČ, protože buď budu bezmála dvakrát dražší, nebo dám zaměstnanci v "čistém" jen polovinu toho, co by v "čistém" vydělal jako OSVČ. Z uvedeného důvodu většinu těchto činností vykonávají OSVČ.
Nejsem si jist, zda při pokusu byl nasimulován i poměrně silný a proměnlivý vítr, který v té době vál a společně s výškovým rozdílem ovlivňoval přesnost střelby. Pro hnidopichy PČR nevozí v běžných autech "pořádné pušky se zaměřovači" a člověka hledajícího smrt nevyplaší kolem něj odlétající omítka od střel.
Pokud měl řidič uložen, nebo vysloven zákaz řízení, tak se jedná o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Pokud se řidič po skončení tohoto jednání odmítl podrobit lékařskému vyšetření a odběru krve, v případě že měl pozitivní orientační test na návykové látky, tak se dopustil přestupku. V popsaném případě jde o jiný skutek zejména proto, že se jej pachatel dopustil z hlediska časového v odlišné době od samotného řízení a reálně se ho nedopustil řízením motorového vozidla, ale až nesplněním povinnosti osoby vykonávající potencionálně nebezpečnou činnost z hlediska povinností podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Řidič se tedy dopustil jak trestného činu, tak přestupku. Laicky řečeno půjde k soudu a ještě ke správnímu řízení. Mluvčí, nebo novinář by si měl doplnit právní vzdělání.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ženevské úmluvy, obyčeje a zásady humanitárního práva
II. SPECIÁLNÍ OCHRANA
(I. a II. ŽÚ; IV. ŽÚ část II a část III oddíl III; I. DP část II.)
Ranění, nemocní a trosečníci
...
- nesmí být předmětem útoku
Odkaz